Turecký polmesiac uspal galského kohúta. Deschamps po prehre soptil

Chorváti zvíťazili v sobotňajšom zápase 3. kola kvalifikácie EURO 2020 v Osijeku nad Walesom 2:1. V tabuľke E-skupiny, v ktorej účinkujú aj Slováci, sa so 6 bodmi dostali na čelo.

08.06.2019 17:09 , aktualizované: 09.06.2019 10:34
Hugo Lloris Foto: ,
Francúzsky kapitán Hugo Lloris a za ním radosť Turecka.

O triumfe vicemajstrov sveta rozhodol vlastný gól bývalého Trenčana Jamesa Lawrencea v prvom polčase, resp. presný zásah Ivana Perišiča v druhom dejstve. „Drakom“ body nepriniesol ani kontaktný gól Davida Brooksa v 77. minúte.

V prvom polčase boli domáci aktívnejší, Wales bol však pozorný. No v 17. minúte získali Chorváti po tvrdšom zákroku na súpera pri vlastnej šestnástke loptu a rýchly brejk Perišiča vyvrcholil vlastným gólom J. Lawrencea. Ten si zrazil do siete jeho prudký center.

Domáci hrali pokojne a zvýšiť mohol v 36. minúte Kramarič, ale jeho strela išla nad. Chorváti mohli inkasovať v závere polčasu, ale brankár Livakovič svoj tím podržal dobrým zákrokom pri strele Vaulksa a aj pri nekoordinovanej dorážke Daviesa.

Aj druhý polčas začali lepšie „vatreni“. Kovačič dostal v 48. minúte prízemnou strelou loptu do siete, ale gól neplatil pre ofsajd Kramariča. Výber trénera Daliča to dlho nemrzelo, keďže o minútku už strela Perišica mala gólové parametre – 2:0.

Chorváti sa snažili držať loptu v strede ihriska a hostia sa pokúšali o kontaktný gól. To sa im podarilo v 77. minúte vďaka strele z hranice šestnástky od striedajúceho Brooksa, ktorú ešte jemne hlavou tečoval Vida.

Wales útočil, v 88. minúte po centri Balea ale Wilson na zadnej tyči hlavou nenamieril presne. Obe mužstvá mohli ešte v posledných sekundách streliť góly, ale Kramarič v skvelej šanci po brejku, ani Brooks z druhej vlny sa už nepresadili.

Chorváti zvládli reparát za prehru 1:2 v Maďarsku aj bez chýbajúceho Ivana Rakitiča a ďalších hráčov.

„Toto bol doteraz náš najdôležitejší zápas v tejto kvalifikácii a tieto tri body sú veľmi dôležité. Už sme po prehre v Maďarsku nemali priestor na ďalšie zaváhanie. Teraz sa cítime lepšie,“ citoval web UEFA špílmachra Luku Modriča z Realu Madrid.

„Mali sme z nich až príliš veľký rešpekt. Dostali sme dva lacné góly a nedokázali sme vyťažiť viac z našich dobrých šancí. Proti Maďarsku musíme hrať lepšie, hoci sme aj dnes ukázali niekoľko pozitívnych vecí,“ povedal tréner hostí Ryan Giggs.

Na úroveň Chorvátov sa na čelo tabuľky dotiahli Maďari po triumfe v Azrebajdžane 3:1 (1:0). Maďarskí futbalisti ukázali Slovákom ako o tri dni uspieť pri Kaspickom mori.

Dva maďarské góly v Baku proti Azerbajdžanu strelil v 18. a 53. min stopér Willi Orbán, tretí pridal v 71. min hráč slovenského majstra Slovana Bratislava Dávid Holman. Za domácich korigoval na priebežných 1:2 Mahir Emreli.

Turci sú aj po troch zápasoch s plným počtom bodov a s nulou na konte inkasovaných gólov na čele H-skupiny. Nebrali ohľad ani na úradujúcich majstrov sveta a Francúzov doma v Konyi zdolali 2:0.

Po polhodine hry skončila za chrbtom Huga Llorisa hlavička Kaana Ayhana a o desať minút neskôr pridal druhý gól domácich po chybe francúzskej obrany Cengiz Ünder.

„Bola to pre nás tvrdá lekcia, ktorá nám ukázala, že musíme zapracovať na základoch. Ak hrá zle celý tím, je veľmi ťažké vziať si zo zápasu niečo pozitívne. S takýmto výkonom sme, skrátka, proti silnému súperovi, akým Turecko bezpochyby je, nemohli uspieť,“ povedal tréner Francúzska Didier Deschamps.

„Boli sme mysľou inde, čo je na najvyššej úrovni neprípustné. Môžete byť majstri sveta, no ak neukážete vôľu, nemôžete dúfať vo víťazstvo. Nezostáva mi nič iné, než súperovi pogratulovať,“ dodal Deschamps.

„Cítime sa skvele. Máme najlepší tím a najlepších hráčov na svete. V ťažkých zápasoch ukazujú svoju kvalitu. Všetci sa tešíme, že môžeme reprezentovať svoju krajinu, ukázali sme, že sme schopní zdolať akéhokoľvek súpera,“ reagoval turecký útočník Burak Yilmaz.

Na rozdiel od Francúzov naplno zabrali bronzoví medailisti z MS 2018 v Rusku. Belgičania v I-skupine na bruselskom Štadióne Kráľa Baudouina pokorili Kazachov rozdielom triedy 3:0. O góly sa podelili Dries Mertens, Timothy Castagne a Romelu Lukaku.

Úlohu favorita zvládli aj Nemci v C-skupine, v bieloruskom Borisove zvíťazili 2:0 gólmi Leyora Saného a Marca Reusa. Nazaváhal ani ďalší majstri sveta z minulosti – Taliani. V Aténach nad domácimi Grékmi zvíťazili 3:0 a v J-skupine sú suverénne na čele s 9 bodmi a so skóre 11:0.

Z popoludňajšieho bloku výsledkov sobotňajších zápasov kvalifikácie ME 2020 zaujalo najmä vysoké víťazstvo Ruska nad San Marínom 9:0. V súboji I-skupiny v Mordovia Arene v Saransku si schuti zastrieľal najmä Arťom Dziuba, útočník Zenitu Petrohrad štyrikrát skóroval.

Prvý gól strelil po polhodine hry z pokutového kopu, ďalšie tri pridal v rozpätí 73. až 88. min. Striedajúci Fiodor Smolov doplnil dva presné zásahy.

O víťazstve Fínov nad hráčmi Bosny a Hercegoviny v J-skupine v Tampere (2:0) rozhodol dvoma gólmi Teemu Pukki.

Útočník Norwichu City bol presný v 56. a 68. min, zatiaľ čo útočný líder hostí Edin Džeko vyšiel naprázdno. V bránke Fínov si udržal čisté konto rodák z Bratislavy Lukáš Hrádecký.

3. kolo kvalifikácie na EURO 2020

E-skupina:

Osijek
Chorvátsko – Wales 2:1 (1:0)
Góly: 17. Lawrence (vlastný), 49. Perišič – 77. Brooks, ŽK: Brekalo, Jedvaj, Lovren, Vida, Brozovič – Bale. Rozhodoval: Kovács (Rum.)

Baku
Azerbajdžan – Maďarsko 1:3 (0:1)
Góly: 70. Emreli – 18. a 53. Orbán, 71. Holman, ŽK: Husejnov, Nazarov, Medveděv – Szoboszlai, Kleinheisler, Németh. Rozhodoval: Blom (Hol.)

Rusko – San Maríno 9:0 (4:0)
Góly: 31., 73., 76. a 88. Dzjuba (prvý 11 m), 77. a 83. Smolov 25. Cevoli (vlastný), 36. Kudrjašov, 41. Mirančuk

6. Lichtenštajnsko 3 0 0 3 0:11 0

TV Pravda: Bývalí futbaloví reprezentanti Ján Pivarník a Dušan Tittel v ďalšej časti relácie Týždeň v športe hodnotia štart Slovákov do kvalifikácie ME 2020 a hovoria aj o ich postupových šanciach: