Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Angličania bujaro oslavovali víťazný gól. Napokon podľahli Holanďanom

Vo finále premiérovej edície Ligy národov sa stretnú futbalisti domáceho Portugalska s Holandskom.

06.06.2019 23:18 , aktualizované: 23:57
Promes, Van Dijk, Depay Foto: ,
Holandskí futbalisti zľava Promes, Van Dijk a Depay oslavujú triumf nad Anglickom.

„Oranjes“ si vybojovali postup vďaka víťazstvu 3:1 po predĺžení nad Anglickom vo štvrtkovom semifinále v Guimaraesi, hoci po prvom polčase zaostávali 0:1. V úvodnom semifinále si deň predtým Portugalsko poradilo so Švajčiarskom 3:1 zásluhou hetriku Cristiana Ronalda.

Prvý gól stretnutia na Estádio D. Afonso Henriques v Guimaraesi padol v 32. min z pokutového kopu. Jeho úspešným exekútorom bol mladý útočník Anglicka Marcus Rashford. Predtým ho fauloval holandský obranca Matthijs de Ligt a videl žltú kartu.

Holanďania si museli počkať na vyrovnanie až do 73. min. Po rohovom kope práve De Ligt vyhral hlavičkový súboj s obrancami súpera a z hranice „päťky“ upravil na 1:1.

V 83. min strelili Angličania druhý gól, ale Jesse Lingard sa tešil predčasne. Systém videorozhodcu (VAR) si na jeho presný zásah posvietil a vyhodnotil ho tak, že padol z ofsajdovej pozície.

Lingard z tejto pozície v 83. minúte poslal Anglicko do vedenia 2:1. VAR však kľúčový gól pre minimálny ofsajd zrušil.

Rozhodnutie nepriniesol ani 7-minútový nadstavený čas, a tak sa muselo do predĺženia 2× 15 minút. Smutným hrdinom sa v ňom stal anglický obranca Kyle Walker, ktorý si strelil vlastný gól v snahe zabrániť gólu z kopačky súperovho útočníka.

Situácii predchádzala hlúpa strata v podaní rozohrávajúceho stopéra Johna Stonesa. To však nebolo všetko. V 114. min útočník Quincy Promes pridal tretí gól Holandska a to už bol klinec do anglických nádejí na postup do finále.

Finále aj stretnutie o konečné 3. miesto sú na programe v nedeľu 9. júna. Najprv si v Guimaraesi zahrajú proti sebe Švajčiari a Angličania (15.00) a od 20.45 h príde na rad finále s atraktívnym obsahom Holandsko – Portugalsko.

Dejiskom finále bude Porto. Kvarteto účastníkov finálového turnaja európskej Ligy národov 2018/2019 si účasť na tomto podujatí vybojovalo jesenným triumfom vo svojich skupinách v rámci najvyššej A-divízie.

Liga národov – semifinále

Holandsko – Anglicko 3:1 pp (1:1, 2:0)
Góly: 73. De Ligt, 97. Walker (vlastný), 114. Promes – 32. Rashford (z 11 m). ŽK: De Ligt, Dumfries, Van de Beek – Kane. Rozhodovali: Turpin – Danos, Gringore (všetci Fr.)

Holandsko: Cillessen – Dumfries, De Ligt, Van Dijk, Blind – De Roon (68. Van de Beek), F. De Jong (114. Strootman), Wijnaldum – Bergwijn (91. Pröpper), Depay, Babel (68. Promes)
Anglicko: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Chilwell – Rice (106. Alli), Delph (77. Henderson), Barkley – Sancho (61. Lingard), Rashford (46. Kane), Sterling

Viac na túto tému: #semifinále #Liga národov #dráma #anglickí futbalisti #holandskí futbalisti #výsledok