Horor sa premenil na futbalový sen. Na začiatku všetkého bol katastrofálny úvod, ktorý bol tým najlepším, čo sa im mohlo prihodiť.

19.11.2018 14:47
Piatimi gólmi otočili švajčiarski futbalisti... Foto: TASR/AP, Alexandra Wey
seferovič Piatimi gólmi otočili švajčiarski futbalisti nedeľňajší domáci zápas Ligy národov proti Belgicku. Skvelým hetrikom sa blysol Haris Seferovič (v strede).

Švajčiarske médiá sa v nedeľu večer predbiehali v tom, kto kvetnajšie okomentuje posledný zápas Helvétov v tohtoročnej edícii Ligy národov. Niet sa čomu čudovať. Otočiť duel proti výnimočnej belgickej generácii z 0:2 na 5:2 si zaslúži obdiv i rešpekt.

„Bol to zázračný večer,“ vravel po zápase Haris Seferovič, autor hetriku.

Začali veriť

Jeden z fanúšikov Švajčiarska si chcel zápas užiť s priateľmi v krčme. Pivo mu však prestalo chutiť už po necelých 17 minútach. V tom čase strelil Thorgan Hazard svoj druhý gól do siete Yanna Sommera.

Podobne ako niektorí ľudia na štadióne na svojich futbalových miláčikov zanevrel aj spomínaný fanúšik. Z baru nahnevane odišiel. Keď sa vrátil domov, neveril vlastným očiam.

„Ľudia v televíznom štúdiu hovorili cez polčasovú prestávku samé pozitíva a usmievali sa. Nerozumel som tomu,“ napísal na twitteri.

Vysvetlenie bolo jasné. Švajčiari ešte v prvom polčase skóre otočili na 3:2.

„Keď dostanete prvý gól v druhej minúte a o chvíľku ďalší, je to katastrofa. Znížili sme, vyrovnali a začali veriť, že všetko je možné. V zápase, v ktorom nám nevychádzalo vôbec nič, sme razom dominovali v súboji s jedným z najlepších mužstiev sveta. Tí, ktorí to videli na vlastné oči, to budú rozprávať deťom,“ povedal švajčiarskym médiám Seferovič.

Dvadsaťšesťročný útočník prispel k obratu tromi gólmi. So spoluhráčmi sa tešil z vysokého víťazstva i prekvapujúceho postupu na budúcoročný finálový turnaj Ligy národov v Portugalsku. Seferovičov futbalový príbeh však pred piatimi rokmi mohol nabrať úplne iný smer.

Nesplnený sen

Jeho rodičia v osemdesiatych rokoch minulého storočia utiekli z bosnianskeho mestečka Sanski Most do luzernského kantónu. Chýry o futbalovej šikovnosti strelca s balkánskymi koreňmi neunikli ani najväčšiemu tamojšiemu klubu.

FC Luzern mu poskytol priestor na rozvoj. Časom bol Seferovičovi primalý. V 15 rokoch sa presunul do Grasshopperu Zürich odkiaľ si to namieril priamo do Serie A.

Vo Fiorentine sa nepresadil a po sérii hosťovaní poškuľoval po nových možnostiach. Jedna sa naskytla aj na medzinárodnom poli. Seferovič sa ocitol v hľadáčiku vtedajšieho trénera Bosny a Hercegoviny Safeta Sušiča. Hoci sa vášnivý cestovateľ objavoval v mládežníckych reprezentáciách Švajčiarska, tieto šumy mu zalichotili.

„Rozprávali sme sa o tom doma. Mám bosniansku krv. Bolo by skvelé, keby som mohol reprezentovať krajinu, v ktorej vyrastali moji rodičia. Splnil by sa nám spoločný sen,“ reagoval vo februári 2013 Seferovič.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Matchday ⚽️ josip drmic ✌️ #suisse#josip#haris#drmic#seferovic

Príspevok, ktorý zdieľa Haris Seferovic (@haris_seferovic_9),

Pozvánka napokon prišla. Lenže nie od Sušiča, ale od Ottmara Hitzfelda. „Je to hráč budúcnosti, ktorý si zaslúži šancu,“ vysvetlil svoj výber vtedajší kormidelník Helvétov.

Odvtedy si Seferovič oblieka červeno-biely dres pravidelne. Dostal sa na dvoje MS i ME 2016 vo Francúzsku. V 59 zápasoch strelil 17 gólov. Vďaka ostatným trom je momentálne siedmym najlepším strelcom krajiny.

„Pre takéto momenty hráte futbal. Predtým, ako začneme rozmýšľať o finálovom turnaji, si užijeme tento výsledok. Niekedy máte to šťastie, že aj keď prespíte 20 minút, stále sa môžete tešiť. Musíte len začať hrať futbal a nevzdávať sa. To je najlepší recept,“ doplnil Seferovič.

"Chlapcom som sa poďakoval. Vyslali sme do sveta svetlo a jasný signál,“ doplnil kouč Švajčiarov Vladimir Petkovič.

Seferovič hetrikom oslávum aj nedávne zásnuby. So svojou priateľkou Aminou, s ktorou tvoria pár necelé tri roky, si sľúbili spoločnú budúcnosť na dovolenke v Grécku.

„Veľmi veľa pre mňa znamená. Dodáva mi pokoj na duši, udržiava životný balans a navyše je veľmi dobrou kuchárkou,“ povedal o svojej vyvolenej Seferovič.

To, či je Amina skutočne dobrá kuchárka, na fotkách nevidno. Ale to, že je to atraktívna mladá žena, už áno. Neveríte? Presvedčte sa.