Angličania postúpili a poslali vicemajstrov sveta o divíziu nižšie

Futbalisti Anglicka a Švajčiarska sú ďalšími účastníkmi finálového turnaja Ligy národov UEFA 2018/2019.

18.11.2018 17:04 , aktualizované: 19.11.2018 00:58
Kane Foto: ,
Kapitán Anglicka Harry Kane sa teší po strelení víťazného gólu.

Prvenstvo v 4. skupine A-divízie si zabezpečili nedeľňajším triumfom 2:1 nad Chorvátskom vo Wembley. Domáci v závere otočili skóre, o ich víťazstve rozhodol v 85. minúte Harry Kane.

Angličania vyhrali skupinu o bod pred Španielskom, vicemajstri sveta Chorváti po prehre zostúpili do B-divízie. Švajčiari si postup vystrieľali v domácom súboji s Belgickom (5:2), hetrikom sa blysol Haris Seferovič.

Oba tímy potrebovali v repríze semifinále tohtoročných MS vyhrať, remíza by na finálový turnaj poslala Španielov. Angličania začali mimoriadne aktívne a už v 11. minúte musel brankár Lovre Kalinič zasahovať po úniku Raheema Sterlinga z pravej strany.

Po štvrťhodine hry mohol otvoriť skóre Kane, ani na dvakrát ale nedopravil loptu do odkrytej bránky. Chorváti sa do blízkosti bránky domácich dostávali iba sporadicky a inkasovať mohli ešte pred prestávkou, no Ross Barkley napálil loptu iba do vonkajšej siete.

Aj po zmene strán sa domáci tlačili dopredu, ale v 57. minúte dali súperovi priveľa priestoru vo vlastnej šestnástke – Andrej Kramarič si s loptou na nohe „povodil“ obrancov a aj s prispením jemného teču Erica Diera otvoril skóre. Angličania boli po inkasovanom góle otrasení, do ich ešte viac otvorenej defenzívy prenikol o chvíľu neskôr Marcelo Brozovič, no vystrelil nepresne.

Domáci sa vyrovnania dočkali v 78. minúte, keď po dlhom aute Kane v šestnástke dostal loptu k voľnému Jessemu Lingardovi a ten ju dorazil do siete – 1:1. Vyrovnanie ešte zvýšilo tempo zápasu, hra sa prelievala zo strany na stranu.

Lingard vykopol pokus Domagoja Vidu z bránkovej čiary a päť minút pred koncom rozhodol o postupe Anglicka Kane, ktorý po štandardke z ľavej strany poslal v sklze loptu presne k ľavej žrdi – 2:1.

Belgičanom stačil na postup vo Švajčiarsku aj bod a začali veľmi dobre. Po góloch Thorgana Hazarda viedli 2:0, ale potom prišla gólová smršť Švajčiarov. Tí ešte do prestávky najskôr vyrovnali a v 44. minúte pridal Seferovič tretí gól. Bol to už jeho druhý zásah v zápase.

Po prestávke zvýšil na 4:2 Elvedi a v 84. dovŕšil Seferovič hetrik. Švajčiari mali pri rovnosti bodov s Belgickom lepšiu bilanciu vzájomných stretnutí, prvý zápas prehrali u súpera „iba“ 1:2.

Už v sobotu si postup na štvorčlenný finálový turnaj Ligy národov zabezpečilo Portugalsko, ktoré bude v júni budúceho roka jeho hostiteľom.

Rakúšania vyhrali v dueli 3. skupiny B-divízie v Severnom Írsku 2:1 a skončili na konečnom 2. mieste. Postup do „áčka“ si už skôr vybojovala reprezentácia Bosny a Hercegoviny.

V D-divízii si postup do „céčka“ vybojovali Bielorusi, ktorí triumfovali v San Marine 2:0. V ďalšom zápase remizovalo Moldavsko s Luxemburskom 1:1.

Švajčiarsko – Belgicko 5:2 (3:2)
Góly: 31., 44. a 84. Seferovič, 26. Rodriguez (z 11 m), 62. Elvedi – 2. a 17. T. Hazard

1. Švajčiarsko 4 3 0 1 14:5 9
2. Belgicko 4 3 0 1 9:6 9
3. Island 4 0 0 4 1:13 0

Pozn: Švajčiarsko istý postup, Island istý zostup