Rusi priznali, že počas MS zlikvidovali niekoľko teroristických útokov

07.11.2018 10:40
Rusko - Grécko
Ilustračné foto Autor:

Ruským tajným službám sa v spolupráci so zahraničnými kolegami podarilo zabrániť teroristickým útokom, ktoré sa mali odohrať počas majstrovstiev sveta vo futbale. Rusko ich hostilo v lete tohto roku.

O zmarení útokov informoval v stredu v Moskve tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev.

Uviedol to v príhovore k účastníkom stretnutia vedúcich predstaviteľov špeciálnych služieb, bezpečnostných agentúr a orgánov činných v trestnom konaní zo 70 krajín sveta, ktoré je venované najmä opatreniam v boji proti terorizmu.

Polícia okrem toho ešte pred šampionátom odhalila a neutralizovala aj sedem nacionalistických zoskupení, ktoré mali v pláne podniknúť počas futbalových majstrovstiev v Rusku útoky na zahraničných fanúšikov, dodala agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministra vnútra Vladimira Kolokoľceva.

Kolokoľcev spresnil, že terčom útokov mali byť fanúšikovia zo Senegalu, Argentíny, Británie a Poľska.

Federálna bezpečnostná služba (FSB) prekazila pokusy o spáchanie útokov nielen počas futbalového šampionátu, ale aj počas príprav a konania ďalších „masových politických a športových podujatí“, dodal riaditeľ FSB Alexandr Bortnikov.

Bližšie podrobnosti Bortnikov neuviedol, poukázal však na „nekontrolovateľné rozšírenie a dostupnosť bezpilotných lietadiel“, ktoré môžu byť pri takýchto útokoch nasadené. Vyslovil sa preto za stanovenie presných a prísnych pravidiel používania dronov.

Futbalisti Senegalu na MS v Rusku.
Futbalisti Senegalu na MS v Rusku. Autor: SITA/AP, Efrem Lukatsky

Agentúra RIA Novosti pripomenula, že útokom s použitím dronov sú často vystavené ruské vojenské základne v Sýrii. Okrem toho ruský súd tento rok odsúdil skupinu osôb, ktoré plánovali použiť drony na prepravu výbušnín a vyhodiť do vzduchu budovu územnej správy FSB alebo ministerstva vnútra v Ingušskej republike na severnom Kaukaze.

Rusko, ako uviedla RIA Novosti, už sprísnilo pravidlá pre používanie bezpilotných lietadiel: od júna roku 2016 sa musia zaregistrovať všetky drony s hmotnosťou vyššou ako 250 gramov.

#MS 2018 vo futbale #terorizmus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
14,99
Flower box vintage srdce "S" červená ruža

Flower box vintage srdce "S" červená ruža

38,99
Kytica Letana 13

Kytica Letana 13

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk