Rusi priznali, že počas MS zlikvidovali niekoľko teroristických útokov

07.11.2018 10:40
Rusko - Grécko
Ilustračné foto Autor:

Ruským tajným službám sa v spolupráci so zahraničnými kolegami podarilo zabrániť teroristickým útokom, ktoré sa mali odohrať počas majstrovstiev sveta vo futbale. Rusko ich hostilo v lete tohto roku.

O zmarení útokov informoval v stredu v Moskve tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev.

Uviedol to v príhovore k účastníkom stretnutia vedúcich predstaviteľov špeciálnych služieb, bezpečnostných agentúr a orgánov činných v trestnom konaní zo 70 krajín sveta, ktoré je venované najmä opatreniam v boji proti terorizmu.

Polícia okrem toho ešte pred šampionátom odhalila a neutralizovala aj sedem nacionalistických zoskupení, ktoré mali v pláne podniknúť počas futbalových majstrovstiev v Rusku útoky na zahraničných fanúšikov, dodala agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministra vnútra Vladimira Kolokoľceva.

Kolokoľcev spresnil, že terčom útokov mali byť fanúšikovia zo Senegalu, Argentíny, Británie a Poľska.

Federálna bezpečnostná služba (FSB) prekazila pokusy o spáchanie útokov nielen počas futbalového šampionátu, ale aj počas príprav a konania ďalších „masových politických a športových podujatí“, dodal riaditeľ FSB Alexandr Bortnikov.

Bližšie podrobnosti Bortnikov neuviedol, poukázal však na „nekontrolovateľné rozšírenie a dostupnosť bezpilotných lietadiel“, ktoré môžu byť pri takýchto útokoch nasadené. Vyslovil sa preto za stanovenie presných a prísnych pravidiel používania dronov.

Futbalisti Senegalu na MS v Rusku.
Futbalisti Senegalu na MS v Rusku. Autor: SITA/AP, Efrem Lukatsky

Agentúra RIA Novosti pripomenula, že útokom s použitím dronov sú často vystavené ruské vojenské základne v Sýrii. Okrem toho ruský súd tento rok odsúdil skupinu osôb, ktoré plánovali použiť drony na prepravu výbušnín a vyhodiť do vzduchu budovu územnej správy FSB alebo ministerstva vnútra v Ingušskej republike na severnom Kaukaze.

Rusko, ako uviedla RIA Novosti, už sprísnilo pravidlá pre používanie bezpilotných lietadiel: od júna roku 2016 sa musia zaregistrovať všetky drony s hmotnosťou vyššou ako 250 gramov.

#MS 2018 vo futbale #terorizmus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet marhuľové ruže

Sweet marhuľové ruže

29,99
Perla farebné ruže valentín

Perla farebné ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk