Chorzów hostí prvý súťažný zápas od pamätného triumfu Slovákov

10.10.2018 10:53
Robert Lewandowski a Kamil Grosicki
Poľskí futbalisti Robert Lewandowski a Kamil Grosicki. Autor: ,

Európska futbalová Liga národov 2018/2019 ponúkne v októbrovom asociačnom termíne opäť množstvo zápasov.

Od štvrtka 11. októbra do utorka 16. októbra je na programe dovedna 46 stretnutí 3. a 4. kola skupinovej fázy. Najzaujímavejšie konfrontácie sa budú konať v najvyšších dvoch divíziách.

Už vo štvrtok sa v poľskom Chorzówe uskutoční zápas 3. skupiny A-divízie medzi domácimi Poliakmi a európskymi šampiónmi z Portugalska, ktorý nepriamo súvisí aj so Slovenskom.

Tamojší Sliezsky štadión zažije premiérové súťažné stretnutie od pamätnej „chorzówskej fujavice“ zo 14. októbra 2009, v ktorej si slovenskí reprezentanti pod vedením Vladimíra Weissa st. po víťazstve 1:0 vybojovali historický postup na MS 2010 v JAR.

Staručký štadión odvtedy prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, otvorili ho 27. marca tohto roka medzištátnym prípravným duelom Poľska s Kórejskou republikou (3:2).

„Starý štadión v Chorzówe bol nasiaknutý históriou. Na nás všetkých zapôsobil svojou atmosférou. Keď znela poľská hymna, bolo to úžasné. Možno to, čo vravím, niekomu pripadá hlúpe, ale ja to tak cítim,“ povedal niekdajší kouč Poliakov Leo Beenhakker (2006–2009) pre web sportowefakty­.wp.pl.

Práve pod vedením tohto 76-ročného Holanďana a na štadióne v Chorzówe dosiahlo Poľsko jedno z najväčších víťazstiev v 21. storočí – v kvalifikácii ME 2008 triumfovalo nad Portugalskom 2:1 po dvoch zásahoch Eusebiusza Smolareka a napokon dokráčalo až k premiérovému postupu na kontinentálny šampionát.

Portugalsko je pred októbrovými duelmi lídrom skupiny s 3 bodmi za triumf nad Talianskom, Poľsko má jeden bod za septembrovú remízu na ihrisku „azúrovej squadry“.

„Portugalsko je veľmi dobrý a organizovaný tím, ktorý dokáže kedykoľvek vyraziť do rýchleho protiútoku. Myslím si, že od víťazných ME 2016 sa ešte viac zlepšil. Kým vtedy hral dosť defenzívne, momentálne hrá viac smerom dopredu, pretože na to má lepšie predpoklady. Bude to zaujímavý zápas, dobrá previerka. Pobijeme sa o čo najlepší výsledok. Uvedomujeme si, že Portugalsko dokáže potrestať každú malú chybu, ale nebudeme iba brániť,“ poznamenal podľa webu sport.pl súčasný poľský kouč Jerzy Brzeczek, ktorý po MS 2018 vystriedal vo funkcii Adama Nawalku.

Vicemajstri sveta Chorváti vstúpili do Ligy národov debaklom v španielskom Elche (0:6). Tentoraz si budú v 4. skupine A-divízie chcieť napraviť chuť domácim duelom proti Angličanom, ktorých pred tromi mesiacmi zdolali v semifinále svetového šampionátu v Rusku (2:1 po predĺžení, pozn.).

Budú to však mať trošku ťažšie, keďže piatkový zápas v Rijeke sa odohrá bez prítomnosti fanúšikov. „Vatreni“ pykajú za rasistické správanie svojich priaznivcov ešte v eliminácii ME 2016.

„V Rijeke to určite bude ťažké, ale verím, že odohráme skvelý zápas. Nosiť národný dres je vždy česť, proti Anglicku zo seba vydáme maximum,“ povedal útočník Andrej Kramarič pre oficiálny web Chorvátskeho futbalového zväzu. „Už nemyslíme na duel v Španielsku. Zápas s Anglickom je pre nás nová futbalová príležitosť,“ nadviazal stredopoliar Ivan Rakitič.

Angličanov okrem zápasu pri Jadrane čaká aj pondelňajší súboj v Španielsku. „Albión“ v septembri vo Wembley podľahol „La Furii Roja“ 1:2. Tá si v Seville môže v predstihu zabezpečiť víťazstvo v skupine a tým pádom aj účasť na finálovom turnaji A-divízie.

Anglický kouč Gareth Southgate si uvedomuje, že prípadný neúspech v októbrových dueloch by mohol znamenať aj zostup jeho tímu o divíziu nižšie. Zároveň však zápasy Ligy národov berie ako vhodnú príležitosť zapracovať do tímu ďalších mladíkov.

„Bude skvelé sledovať, ako títo mladíci dokážu v najbližších rokoch napredovať,“ povedal Southgate, ktorý pred niekoľkými dňami predĺžil zmluvu s anglickou Futbalovou asociáciou (FA) do roku 2022.

Zaujímavé stretnutia sľubuje aj 1. skupina A-divízie. V nej sa Nemci najprv v sobotu predstavia v Amsterdame proti domácim Holanďanom a v utorok nastúpia v prestížnom súboji ostatných dvoch svetových šampiónov v Paríži proti Francúzom. Septembrový duel Nemecka s Francúzskom sa skončil bezgólovou remízou.

„Pred nami sú dva dôležité zápasy. Nastúpime proti mužstvám, ktoré sú proti Nemecku vždy veľmi motivované. Sme si vedomí vážnosti týchto stretnutí. Nesúhlasím s krajanom Jürgenom Kloppom, ktorý povedal, že Liga národov je najzbytočnejšia súťaž na svete. Pre mňa ako reprezentačného trénera je to dobrá myšlienka, pretože môžeme hrať so špičkovými tímami,“ vyhlásil kouč nemeckej „Nationalelf“ Joachim Löw podľa webu kicker.de.

#španielski futbalisti #Liga národov #nemeckí futbalisti #anglickí futbalisti #francúzski futbalisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku