Portugalci aj bez Ronalda zdolali Talianov, skvelý obrat Turkov vo Švédsku

Portugalskí futbaloví reprezentanti úspešne vstúpili do Ligy národov 2018/2019. Napriek absencii Cristiana Ronalda zvíťazili v šlágri pondelňajšieho programu nad Talianskom 1:0 gólom Andreho Silvu. Útočník Sevilly v 49. minúte presnou strelou zvnútra šestnástky zakončil rýchly protiútok.

10.09.2018 22:39 , aktualizované: 23:15
Pepe Foto: ,
Transparent pre obrancu Pepeho, ktorý odohral za Portugalsko stý reprezentačný zápas.

Portugalci mali na Štadióne svetla v Lisabone viacero šancí na poistenie náskoku, no ani jednu z nich nevyužili.

„Myslím si, že výsledok je spravodlivý a zodpovedá priebehu zápasu. Triumfovali sme zaslúžene. Takmer počas celého duelu sme boli aktívnejší. Taliani vystrčili rožky až v záverečných desiatich minútach, keď sme trochu poľavili,“ citovala agentúra AP slová trénera majstrov Európy z roku 2016 Fernanda Santosa.

Taliani si chceli napraviť chuť po rozpačitom vstupe do Ligy národov a domácej remíze 1:1 s Poľskom. Tréner Roberto Mancini urobil v zostave až deväť zmien, „squadra azzurra“ však neoslnila a z portugalskej metropoly odišla s prázdnymi rukami. „Robili sme príliš veľa chýb. V najbližších týždňoch musíme popracovať na ich odstránení,“ zdôraznil Mancini.

Bývalý kouč Interu Miláno tvrdí, že omladené talianske mužstvo potrebuje čas na to, aby dokázalo konkurovať najlepším európskym tímom.

„Chlapcom nemám čo vyčítať, robili na ihrisku čo mohli. Vyvíjajú sa, herne napredujú a postupne získavajú skúsenosti. Našou achillovou pätou je koncovka. Musíme nájsť kľúč k prekonaniu obrany súpera a začať strieľať góly, ináč nebudeme vyhrávať zápasy. Som presvedčený o tom, že v októbrových súbojoch to bude z našej strany lepšie.“

V stretnutí 2. skupiny B-divízie prehralo Švédsko s Tureckom 2:3. V drese štvrťfinalistu MS 2018 sa presadili Isaac Thelin a Viktor Claesson, no „tri korunky“ o svoj dvojgólový náskok prišli. Najskôr v drese hostí skorigoval Hakan Calhanoglu a o výhru Turkov sa v úplnom závere postaral dvoma gólmi Emre Akbaba.

Srbsko remizovalo na domácej pôde s Rumunskom v zápase 4. skupiny C-divízie 2:2. Za domácich dal oba góly Aleksandar Mitrovič, za hostí premenil penaltu Nicolae Stanciu a o vyrovnanie sa postaral George Tucudean.

Historicky prvý súťažný triumf dosiahlo Kosovo, ktoré si v 3. skupine D-divízie poradilo doma s Faerskými ostrovmi 2:0. Víťazný gól strelil v 50. min Arber Zeneli, poistku pridal o päť minút neskôr Atdhe Nuhiu.