Iránky si kúpili lístky na derby, zadržali ich. Infantino dostal prísľub na zmenu

03.03.2018 13:45
Gianni Infantino
Gianni Infantino. Autor: ,

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) očakáva, že Irán v blízkej budúcnosti umožní ženám vstup na futbalové zápasy.

Pre nežnejšie pohlavie platí zákaz vstupu na štadióny od revolúcie v roku 1979. Iránsky prezident Hassan Rouhani ubezpečil šéfa svetového futbalu Gianniho Infantina, že to už nepotrvá dlho a dôjde k zrušeniu spomenutého pravidla.

„Povedal som prezidentovi Rouhanimu: ‚Prosím, zvážte možnosť, aby ženy v Iráne mohli prísť na štadióny.‘ Dostal som prísľub, že čoskoro dostanú takéto právo. Uvidíme, avšak dúfam, že táto skúsenosť pomôže mnohým ženám na celom svete,“ povedal Infantino.

V Teheráne vo štvrtok zadržali 35 žien, ktoré si zakúpili vstupenky a pokúšali sa dostať na tamojšie mestské futbalové derby medzi mužstvami Esteghlal a Persepolis (1:0). Na stretnutí bol prítomný aj prezident FIFA Infantino ako hosť iránskeho ministra športu Masouda Soltanifara.

Keď sa prítomný novinár politika opýtal, kedy budú môcť ženy v tejto krajine navštevovať futbalové zápasy, vypli zvuk z priameho prenosu a interview zrušili. Podľa hovorcu iránskeho ministerstva vnútra Seyyeda Salmana Samaniho polícia spomenuté ženy nezatkla, iba odviedla na „správne miesto“.

Infantino zároveň zdôraznil, že sa v prípade Iránu viac usiluje o konštruktívny dialóg než o uplatňovanie rôznych sankcií. "Neviem, čo má väčší účinok, či to, že budeme odsudzovať, kritizovať, obviňovať a trestať alebo to, že sa pokúsime presvedčiť priamo prezidenta krajiny. Rouhani mi povedal:

‚Viete, v krajinách ako je tá naša, niekedy podobné veci trvajú trošku dlhšie.‘ Záleží nám na mužoch aj na ženách. FIFA predsa rozvíja a podporuje aj ženský futbal, musíme sa predsa postarať o 50 % našej populácie," doplnil Gianni Infantino.

#Gianni Infantino #Hassan Rouhani #Irán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Kytica Zimona 13

Kytica Zimona 13

29,99
Orchidea biela na vysoko

Orchidea biela na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk