Dopoval aj Messi? Ten, kto to tvrdí, je idiot, vraví jeho detský lekár

23.01.2018 17:36

Jeden z najlepších futbalistov súčasnosti, Argentínčan Lionel Messi, musel v detstve podstúpiť špeciálnu hormonálnu liečbu.

Lionel Messi.
Lionel Messi. Autor: SITA/AP, Manu Fernandez

Narodil sa s vadou, ktorá mu znemožňovala rásť a keby nebolo špecializovaných procedúr, futbalista by dnes meral približne o 10 až 15 centimetrov me­nej.

Aj po rokoch sa rôznia názory na to, či užívanie hormónov bola alebo nebola forma dopingu. „Poviem to jednoducho takto – každý, kto to tvrdí, je idiot. Možno sú to silné slová, ale pravdivé. Nepotrebujem nikoho presviedčať, od bláznov sa držím ďaleko. Tieto injekcie nemali nič spoločné s nedovolenými prostriedkami. Nemali žiadny vplyv na to, aký je dnes hráč,“ ohradil sa hráčov lekár Diego Schwarzstein v interview pre Super Express.

Hviezdu FC Barcelona liečili približne štyri roky, počas ktorých mu aplikovali viac než 1400 injekcií – jednu denne. Liečba stála 1300 dolárov mesačne a túto čiastku krylo poistenie Messiho otca Jorgeho.

„Ako lekár som iba zvýšil jeho šance, aby narástol. Nijako som neovplyvnil jeho futbalové kvality. Keď ku mne Messi prvýkrát prišiel, mal desať rokov a bol vysoký len 125 centimentrov. Bolo to príliš málo, nezodpovedalo to žiadnej škále. Samozrejme, mám na mysli minimálne hodnoty,“ zaspomínal si.

Lionel Messi oslavuje gól proti Osasune.
Lionel Messi oslavuje gól proti Osasune. Autor: SITA/AP, Manu Fernandez

„Bol to dobrý pacient, nerobil žiadne problémy. Bolo mi jasné, že urobí všetko, aby mohol hrať futbal. Poslali mi ho funkcionári môjho najobľúbenejšieho klubu Newell's Old Boys. Povedali mi: ‚Máme v klube tisíc chlapcov, ale tento je z nich najlepší. S jeho rastom nie je niečo v poriadku. Prosíme ťa o konzultáciu‘,“ pokračoval.

„Zisťovanie príčiny, prečo je Leo taký nízky, trvalo štyri až päť mesiacov. Po niekoľkých mesiacoch som si bol istý – Messiho organizmus neprodukuje dostatok rastového hormónu. Nie je to zriedkavá choroba, ale ani častá. Čísla ukazujú, že z 20-tisíc narodených detí je takéto jedno,“ doplnil 54-ročný Schwarzstein.

Messiho liečbu vážne ohrozila hospodárska kríza v Argentíne v rokoch 2000 a 2001. „Krajina za zrútila, prestalo platiť mnoho poistiek, medzi nimi aj poistka Jorgeho Messiho. Niekoľko mesiacov sme to ešte nejako ‚zliepali‘, ale ďalšia liečba bola otázna. Práve v tom čase sa Messiho rodina rozhodla presťahovať do Barcelony, náklady na zvyšných 30 % liečenia, ktoré trvalo menej ako rok, už pokryl klub,“ prezradil.

Messi napokon narástol a momentálne má 170 centimetrov. „Vtedy som mu povedal. Neboj sa, určite budeš vyšší ako Diego Maradona, ktorý mal 165 centimetrov. Nakoniec je nielen vyšší, ale aj lepší. Dokonca je podľa mňa najlepší futbalista všetkých čias. Avšak, čo sa týka klubov, najlepší v histórii je Real Madrid. Barcelona bola iba dvakrát schopná vyrovnať sa mu – v érach Johana Cruyffa a Pepa Guardiolu,“ dodal Diego Schwarzstein.

#Lionel Messi #fc barcelona
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 9

Kytica Zimona 9

59,99
Grande ružové ruže

Grande ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk