V Poprade je horúco. Šéf futbalového klubu to chce zabaliť

10.03.2017 21:16
NTC Poprad
Pohľad na tribúnu v Poprade. Autor: ,

Prezident druholigového futbalového klubu a prekvapujúceho semifinalistu Slovnaft Cupu FK Poprad Roman Dvorčák je znechutený z diania okolo futbalu v meste. V nedávnom rozhovore pre Podtatranské noviny potvrdil, že po skončení základnej časti II. ligy východ odstúpi z funkcie šéfa klubu.

"Áno, je to tak. Za tri roky sme s kolegami z krachujúceho, zadĺženého klubu vybudovali životaschopný, ktorý preskočil vývoj o niekoľko rokov. Pravda je, že som znechutený. Netlačíme sa, ak nás niekde nechcú a nepotrebujú. Moje ďalšie pôsobenie v popradskom futbale zo strany vedenia mesta a niektorých poslancov považujem za neželané. Nech príde niekto, kto to dokáže robiť lepšie. Budem mu držať palce,“ skonštatoval Dvorčák. Podľa neho sa nedá napredovať, ak klubu niekto stavia prekážky.

Dvorčákovi neprešli viaceré zámery: na mieste súčasných kurtov pri popradskom NTC vytvoriť tenisovú halu s celoročnou prevádzkou, plnohodnotné moderné zázemie pre futbalový klub a dať tak súčasnému miestu vysokú pridanú hodnotu.

„Je to obraz podpory športu v meste Poprad. Je to vizitka súčasného vedenia mesta, lobbingu. Čo sa týka futbalu, to je osobitná kapitola. Mesto odovzdalo štadión Slovenskému futbalovému zväzu. FK Poprad je dnes v areáli neželaný subjekt. Nemá príjmy z bufetov, tie má Aquacity. My musíme za pôsobenie v NTC platiť. Výstavbou zázemia a predovšetkým regenerácie pre celý klub, vrátane mládeže, sme chceli napraviť rozhodnutie mesta,“ uviedol Dvorčák a doplnil:

„Dnes máme vlastnú šatňu, tri tréningové jednotky na tréningovom ihrisku, nula tréningových jednotiek na hlavnom ihrisku a domáce zápasy v NTC. V prípade, že do NTC príde reprezentácia alebo kluby na sústredenie, sme povinní priestory NTC uvoľniť. V jarnej časti dostali v NTC prednosť mužstvá Tatrana Prešov a MFK Zemplín Michalovce, ktoré absolvujú na hlavnom ihrisku predzápasový tréning. My nie. Nepoznám klub, ktorý by aspoň raz týždenne neabsolvoval tréning na ploche, kde hrá zápasy. To sa môže stať iba u nás. Platíme za energie, upratujeme štadión. Neplatíme nájom. K dnešnému dňu nám SFZ dlhuje štyri tréningové jednotky a dva prípravné zápasy v NTC, na ktoré máme nárok, ale riaditeľ NTC nám neumožnil ich realizáciu.“

V rozhovore pre Podtatranské noviny Dvorčák priznal, že dostal ponuku na kúpu fortunaligového klubu. „Odmietol som. Mojím cieľom bolo budovať FK Poprad. Okrem futbalu naša spoločnosť podporuje aj tenis a kultúru. Možno sa vrátime vo väčšej miere k tenisu. V minulom roku sme podporili aj popradské basketbalistky, aby dokázali prežiť. Netlačíme sa, ak nás niekde nechcú a nepotrebujú. Moje ďalšie pôsobenie v popradskom futbale zo strany vedenia mesta a niektorých poslancov považujem za neželané. Nech príde niekto, kto to dokáže robiť lepšie. Budem mu držať palce.“

Na otázku, ako chce riešiť do budúcnosti zázemie pre FK Poprad v priestoroch NTC, odpovedal: „Toto je otázka na primátora a vedenie mesta. Predali štadión a oni musia rozhodnúť ako ďalej. FK Poprad nie je môj klub. Je to občianske združenie občanov tohto mesta. A členmi združenia nie sú len hráči a tréneri, ale aj obyčajní ľudia mimo futbalovú komunitu. Vedenie mesta pre týchto ľudí musí vyriešiť problém, ktorý vznikol predajom štadióna.“

Na slová prezidenta FK Poprad Romana Dvorčáka reagoval obšírnym stanoviskom primátor mesta Poprad Jozef Švagerko, ktorý nesúhlasí s obvineniami na vedenie mesta Poprad, poslancov i jeho osobu.

„Mesto Poprad podpísalo zmluvu so Slovenským futbalovým zväzom o vybudovaní Národného tréningového centra (NTC) SFZ dávno predtým, ako som sa stal primátorom mesta. Krátko po nástupe do funkcie som už musel riešiť vážnu situáciu v FK Poprad, ktorého členovia a realizačný tím mali na novovybudovaný štadión veľmi obmedzený prístup. Keďže štadión nám v tom čase už nepatril, jediné čo nám zostávalo, bolo rokovať so SFZ o nových podmienkach pre klub. Po náročných vyjednávaniach sme sa aj za účasti prezidenta klubu napokon dohodli na nových podmienkach. Podarilo sa doplniť tréningové jednotky, vybavili sme kabínu pre hlavný tím, upratovací servis, vyriešili sa aj majstrovské zápasy. Situácia sa pre FK Poprad za krátky čas diametrálne zlepšila. V situácii, ktorá nastala, sa mesto napriek uvedeným obvineniam snaží naďalej riešiť situáciu tak, aby pre klub zabezpečilo potrebné zázemie v areáli NTC SFZ. Snažím sa nájsť najlepšie riešenie pre dané územie a stále hľadám cestu dohody so zainteresovanými stranami tak, ako som to riešil po mojom nástupe do funkcie pri korekciách pôvodnej zmluvy so SFZ,“ vyjadril sa popradský primátor Jozef Švagerko.

„Vážim si všetko, čo prezident FK Poprad urobil pre tento klub a pre jeho rozvoj, ale nemôžem súhlasiť s jeho slovami, že mesto nedostatočne podporuje šport. Aj preto, že len pred pár dňami boli Mestským zastupiteľstvom mesta Poprad na podporu športu v tomto roku schválené dotácie vo výške 470-tisíc eur. Hovoriť o nedostatočnej podpore pri tejto sume je v kontexte mnohých iných slovenských miest minimálne odvážne a z môjho pohľadu nekorektné,“ uviedol ďalej Švagerko a doplnil:

„Čo sa týka podpory samotného futbalu ako jedného z prioritných športov v meste Poprad, ten každoročne dostáva od mesta dotáciu. V roku 2015 to bolo 100-tisíc eur, vlani suma vzrástla na 165-tisíc a tento rok to bolo vo výške 171 500 eur. Na okraj spomeniem aj rekonštrukciu futbalového štadióna a vybudovanie areálu v Poprade – Veľkej za približne 1,5 milióna eur.“

Primátor mesta sa domnieva, že vyššie uvedené obvinenia sú dôsledkom komunikačných šumov a vzájomného nepochopenia. „Mesto Poprad v žiadnom prípade nemieni klásť prekážky rozvoju futbalu v našom meste. Naopak, futbal ako jeden z prioritných športov chce podporovať dlhodobo aj naďalej – bez ohľadu na jeho personálne zázemie. Je mi ľúto, že táto horúca téma sa v športovej verejnosti rieši mediálnymi vyjadreniami a vytváraním nátlaku vo chvíli, keď nebol vynesený žiadny verdikt komisie rozhodujúcej v obchodnej súťaži na predaj areálu tenisových kurtov a FK Poprad čakajú veľmi dôležité zápasy v jarnej časti súťaže,“ dodal Jozef Švagerko vo svojom stanovisku.

#FK Poprad
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk