Vláda odklepla peniaze na štadióny v štyroch mestách

08.03.2017 12:32

Futbalové štadióny v Prievidzi, Michalovciach, Prešove a Žiari nad Hronom podstúpia modernizáciu aj s pomocou štátnych peňazí.

Vláda Slovenskej republiky na svojom stredajšom zasadnutí schválila príspevok v celkovej výške 4,65 milióna eur, ako to navrhlo ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Do Prievidze a Michaloviec pôjde v roku 2022 po 0,75 milióna eur, s rovnakou sumou môžu v roku 2019 počítať v Žiari nad Hronom. Najviac sa ušlo Prešovu, pre ktorý vyčlenili 2,4 milióna eur viazaných na rok 2022.

Vláda v stredu schválila návrh na doplnenie uznesenia z 27. februára 2013 k financovaniu rekonštrukcie, modernizácie a budovania futbalových štadiónov na roky 2013 – 2022. Ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu uložila do 15. marca pripraviť a uzatvoriť zmluvy so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) o podpore národného športového projektu v spomenutých mestách. Do 30. júna má rezort predložiť vláde návrh na určenie miest realizácie projektu, a to vrátane vymedzenia výšky finančných prostriedkov určených na daný účel v rokoch 2021 a 2022 v celkovom objeme 2,4 milióna eur.

Národný projekt financovania rekonštrukcie, modernizácie a budovania ligových futbalových štadiónov schválila vláda 27. februára 2013. Štátny rozpočet mal pre jeho potreby poskytnúť prostriedky v objeme 4,5 milióna eur ročne až do roku 2022. Prísľub sa netýkal výstavby Národného futbalového štadióna v Bratislave.

Zoznam 21 miest schválila mimoriadna konferencia SFZ 12. júla 2013. V priebehu realizácie projektu a na základe rokovaní s predstaviteľmi územnej samosprávy, ktoré sa týkali najmä pripravenosti jednotlivých miest a zabezpečenia zdrojového krytia povinnej miery spolufinancovania z vlastných prostriedkov 40 percentami, postupne z neho vypadli Levice, Topoľčany, Dolný Kubín a Sereď, nahradili ich Skalica, Žiar nad Hronom a Michalovce.

Špecifický je prípad mesta Banská Bystrica. Štadión Štiavničky je majetkom štátu v správe Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, ktoré je rozpočtovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva obrany SR. Na jeho rekonštrukciu bolo vyčlenených 2,4 milióna eur v rokoch 2021 a 2022.

Vzhľadom na nevyhnutnosť dodržať zákony o správe majetku štátu a o rozpočtových pravidlách verejnej správy navrhlo ministerstvo školstva sumu vyčlenenú na realizáciu projektu na tomto mieste v tejto chvíli neschvaľovať ako národný športový projekt. Definitívne riešenie a identifikácia projektu z hľadiska miesta realizácie a výšky alokácie v maximálnom objeme 2,4 mil. eur bude predmetom samostatného materiálu.

#Michalovce #Prešov #Prievidza #štadióny #výstavba štadiónov #Žiar nad Hronom
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

29,99
Sweet Rose Gerbera Mix

Sweet Rose Gerbera Mix

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk