Médiá o rozšírení MS: Futbal ustúpil peniazom, nízka kvalita prinesie nudu

11.01.2017 14:47
Nemecko - Argentína
Ilustračná snímka. Autor: ,

Za rozhodnutím rozšíriť počet účastníkov futbalových majstrovstiev sveta z 32 na 48 sú podľa médií predovšetkým ekonomické dôvody.

Britský denník Daily Telegraph dokonca predpovedá, že kvôli poklesu športovej kvality bude turnaj zaujímať čoraz menej fanúšikov.

„FIFA si myslí, že tým šampionát oživí, ale v skutočnosti mu tým ublížila. Rusko, Katar a teraz unáhlené rozšírenie, to všetko postupne zníži záujem verejnosti,“ pripomenul denník, že voľbu usporiadateľov MS v rokoch 2018 (Rusko) a 2022 (Katar) sprevádzali podozrenia z korupcie.

Kritikou nešetrí ani Financial Times. „V roku 1978 hralo na šampionáte len šestnásť tímov, od tej doby ale turnaj rozširuje čím ďalej, tým viac slabých mužstiev. Väčšina z nich ide na MS len brániť a faulovať. Pre fanúšikov je to rovnako zábavné, ako sledovať schnúť farbu,“ napísal.

Rozšírenie majstrovstiev, na ktorých sa 48 tímov zúčastní prvýkrát v roku 2026, sa s nadšením nestretlo ani v Rusku. „Tento nápad má veľa chýb a všetky sú úplne jasné,“ uviedol Kommersant. „Úroveň turnaja bezpochyby utrpí, bude tiež potreba väčších investícií, iná infraštruktúra… Už teraz môže majstrovstvá organizovať len pár krajín. O chvíľu bude ich okruh ešte menší,“ dodal.

Rossijskaja gazeta bola miernejšia. „Samozrejme, že názor fanúšikov FIFA nezaujíma. Šampionát je predovšetkým miliardový biznis a jeden z najvýnosnejších športových podnikov na svete,“ uviedla. „Majstrovstvá sú hnacím motorom svetového futbalu, ktorý ťaží z jeho ziskov. Preto bolo rozšírenie výhradne ekonomickou otázkou. Čím väčší turnaj, tým vyšší zárobok,“ pridala.

Úradujúci majstri sveta Nemci s trofejou.
Úradujúci majstri sveta Nemci s trofejou.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Reuters, FABRIZIO BENSCH

Podľa španielskeho denníka La Vanguardia rozšírenie okrem iného ukázalo politickú silu prezidenta FIFA Gianniho Infantina, ktorý zvýšenie počtu účastníkov sľuboval v predvolebnej kampani. „Vyhral osobnú stávku. Pred rokom sľúbil veľké zmeny a teraz ukázal, že dokáže meniť futbal k svojmu obrazu,“ napísal denník.

„Rozšírenie je založené na dvoch dôvodoch a ani jeden nemá nič spoločné so športom. Prvým je nenažranosť FIFA, ktorá chce stále viac a viac. A druhý dôvod je geopolitický, pretože FIFA rovnako ako Medzinárodný olympijský výbor sa tomu nedokážu ubrániť. Viac tímov znamená viac peňazí cez nové krajiny a sponzorov,“ doplnil denník El Mundo.

„Rozšírenie má veľa plusov a mínusov. Ale len čas ukáže, či bola taká radikálna zmena dobrá alebo zlá,“ napísal ďalší španielsky denník Marca.

Podobný postoj zaujal britský Guardian, ktorý spochybnil postoj niektorých kritikov: „Európsky futbal by mal byť s opozíciou opatrný. Asociácia európskych klubov, ktorá obhajuje záujmy najbohatších tímov na svete, alebo Karl-Heinz Rummenige z Bayernu Mníchov, ktorý v sezóne 2015/16 zarobil 627 miliónov eur, nie sú práve tými pravými, ktorí by mali kritizovať komerčné dôvody rozšírenia.“

#MS 2026 #Gianni Infantino
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

29,99
Sweet Rose Gerbera Mix

Sweet Rose Gerbera Mix

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk