Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Čeferin je novým prezidentom UEFA. Slovinsko je naňho hrdé

Siedmym riadnym prezidentom v 62-ročnej histórii UEFA sa stal Aleksander Čeferin. Štyridsaťosemročný Slovinec (nar. 13. októbra 1967) dostal v tajnom hlasovaní dôveru delegátov na XII. mimoriadnom kongrese UEFA v gréckych Aténach.

14.09.2016 11:50 , aktualizované: 16:10
Alexander Čeferin Foto: ,
Aleksander Čeferin (vpravo) prijíma gratuláciu od svojho volebného konkurenta Michaela van Praaga.
debata

Svojho jediného súpera, o dvadsať rokov staršieho Holanďana Michaela van Praaga, zdolal pomerom hlasov 42:13. Nikto z 55 delegátov sa nezdržal hlasovania. Čeferin nahradil v pozícii prvého muža európskeho futbalu dištancovaného Francúza Michela Platiniho, ktorý viedol UEFA od roku 2007 do roku 2015.

„Moje malé nádherné Slovinsko je hrdé. Verím, že jedného dňa budete na mňa hrdí aj vy,“ povedal po svojom zvolení Čeferin, ktorého ako prvý z gratulantov objal prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Platiniho odstavila od funkcie aféra s dvoma miliónmi švajčiarskych frankov, ktoré mu bez riadnej zmluvy nechal vyplatiť prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter v roku 2011. Etická komisia FIFA oboch vysokých funkcionárov za konflikt záujmov a nelojálnosť potrestala v decembri dištancom na osem rokov. Odvolaním dosiahli skrátenie na šesť rokov a Športový arbitrážny súd v Lausanne už Platinimu skresal trest na štyri roky.

„Buďte si istí, že moje svedomie je čisté. Nie som si vedomý žiadnej chyby a budem pokračovať v snahe o očistenie svojho mena právnymi prostriedkami. Ďakujem každému v tejto miestnosti, kto v sebe našiel odvahu a lojalitu podporiť ma v uplynulých mesiacoch,“ povedal delegátom stredajšieho kongresu v Aténach 61-ročný Platini.

„Futbal je v prvom rade šport, až potom produkt, obchod, šou a trh. Pre milióny ľudí je futbal plameň. Deväť rokov sme ho spolu udržiavali, rozvíjali a chránili. Pokračujte v udržiavaní rovnováhy medzi športovou realitou a ekonomickými záujmami,“ zanechal odkaz Francúz.

V priebehu uplynulého týždňa sa vzdal svojej kandidatúry na aténske voľby viceprezident a dočasný prezident UEFA, Španiel Ángel María Villar, ktorý predsedal kongresu a oznámil výsledky hlasovania.

Prehľad doterajších prezidentov Európskej futbalovej únie (UEFA):
1954 – 1962 Ebbe Schwartz (Dán.)
1962 – 1972 Gustav Wiederkehr (Švaj.)
1973 – 1983 Artemio Franchi (Tal.)
1983 – 1990 Jacques Georges (Fr.)
1990 – 2007 Lennart Johansson (Švéd.)
2007 – 2015 Michel Platini (Fr.)
2016 – 2019 Aleksander Čeferin (Slovin.)

Aleksander Čeferin, ktorý je aj prezidentom Slovinského futbalového zväzu (NZS), bol favoritom na post šéfa UEFA a víťazstvo vo voľbách. Na čelo národnej asociácie sa postavil v roku 2011, v rámci Európskej futbalovej únie pracoval ako podpredseda právnej komisie UEFA a bol aj členom disciplinárnej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Za Čeferina sa ešte pred začiatkom mimoriadneho kongresu v gréckej metropole vyslovili Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Turecko, Cyprus, Írsko, Rusko a väčšina krajín východnej Európy, súhlasné stanovisko a podporu Čeferina deklaroval aj Slovenský futbalový zväz (SFZ), za ktorý v Aténach hlasoval prezident SFZ Ján Kováčik.

Na nového šéfa Európskej futbalovej únie Aleksandra Čeferina čaká po Michelovi Platinim výzva v podobe dvaapolročnej kapitoly (do marca 2019) starostlivosti o 55 členov rodiny UEFA.

Slovincovi mohla v kampani pomôcť aj kritika tajnej dohody o budúcnosti Ligy majstrov. Pred voľbami vyslovil sklamanie, že UEFA podľahla tlaku veľkoklubov a priznala právo štyroch miesteniek priamo v hlavnej fáze španielskej, anglickej, nemeckej aj talianskej lige, aby zabránila utvoreniu konkurenčnej Super Ligy.

„Celý proces nebol v poriadku, pretože nik o ňom neinformoval. Nikto nevedel, čo sa deje. Rozhodla úzka skupina. Nedostatočná informovanosť je hlavný dôvod, prečo sú teraz ostatné kluby a národné asociácie nahnevané,“ uviedol Čeferin.

Takto sa Michel Platini lúčil s delegátmi UEFA. Foto: SITA/AP, Thanassis Stavrakis
Michel Platini Takto sa Michel Platini lúčil s delegátmi UEFA.

Každý delegát XII. mimoriadneho kongresu v Aténach mal jeden hlas; víťaz musel získať v prvom kole absolútnu väčšinu, čiže minimálne o jeden hlas viac, ako je polovica pléna, v prípadných nasledujúcich kolách stačila jednoduchá väčšina.

Víťaz stredajších aténskych volieb Čeferin sa automaticky stal aj viceprezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Dnevnik (Slovin.): „Historický deň v Aténach. Aleksander Čeferin sa dočkal veľkého okamihu. Stal sa siedmym riadnym prezidentom UEFA za 62 rokov činnosti tejto organizácie. Vo voľbách zvíťazil v prvom kole absolútnou väčšinou hlasov. Vzhľadom na mimoriadne okolnosti bude mať kratšie funkčné obdobie: potrvá dva a pol roka.“

Delo (Slovin.): „Začiatok novej éry. Čeferin môže byť hrdý, že väčšina Európy mu vyjadrila dôveru a priklonila sa k jeho názorom a programu. Na začiatok pôsobenia v Nyone si chce vypočuť predstavy zástupcov všetkých 55 členských krajín.“

Slovenske Novice (Slovin.): „Úspech. Slovinec na čelo UEFA. Čeferin doslova pozametal so svojím jediným protikandidátom Van Praagom. Dostal 42 hlasov, stačilo by mu ich 28.“

Večer (Slovin.): „Právnik, futbalista a karatista, ktorý sa trmáca po Sahare aj džungli. Bol živé dieťa a medzičasom nebohá mamička ho volala ‚moja iskrička‘ – prezradil otec Peter a dodal, že jeho syn sa odmala vyznačuje tvrdohlavosťou. Ako 4-ročný sa vybral na prechádzku s veľkým rodinným psom. Nemú tvár to čoskoro unavilo a zamierila domov. Synátor prišiel celý zafúľaný a povláčený, lebo celý čas zaťato držal vôdzku.“

Ekipa 24 (Slovin.): „Od právnika k prezidentovi UEFA. Čeferin posunul míľniky slovinských funkcionárov v športovom svete i širšom kontexte. Do futbalového prostredia rezolútne napochodoval 17. februára 2011, keď sa stal prvým mužom národného zväzu NZS.“

De Telegraaf (Hol.): „Slabých 13 hlasov pre Van Praaga, Čeferin novým šéfom UEFA. Holanďan prehral o viac než toľko hlasov (29), koľko by stačilo na zvolenie (28). Výsledok však nie je žiadnym prekvapením. Slovinec si totiž v ostatných týždňoch vyslúžil podporu mnohých zväzov vrátane tých silných – nemeckého, francúzskeho či ruského. Holanďan sa náhle zmenil z favorita na outsidera, odmietol sa však vzdať bez boja minimálne z rešpektu ku krajinám, ktoré sa postavili na jeho stranu.“

NOS (Hol.): „Michael van Praag počas svojho kandidátskeho prejavu zdôraznil, že jeho o dvadsať rokov vyšší vek v porovnaní s Aleksanderom Čeferinom by pri voľbe nemal hrať rolu. Poukázal na Rolling Stones. UEFA čerstvo zaviedla hornú vekovú hranicu 70 rokov, takže Holanďan by bol v kresle len jedno funkčné obdobie, ktoré aktuálne potrvá 2,5 roka. Ak by nezmenil pravidlá.“

De Volkskrant (Hol.): „Michael van Praag nie tak dávno mal za sebou minimálne polovicu európskych futbalových zväzov. Deň za dňom však jeho spočiatku veľmi optimistické vyhliadky bledli. Streda ukázala, kam to až dospelo – dostal iba 13 z 55 hlasov. Slovinec Čeferin ich v prenesenom zmysle získal viac ako tých 42. Zákulisné hry so šéfom FIFA Giannim Infantinom stojacim za Východoeurópanom oproti Holanďanovi staršiemu o 20 rokov mali svoj vplyv. Víťaz však vehementne poprel, že by sa nechal vtiahnuť do područia a bol iba bábkou spomenutého Infantina, Rusov či predchádzajúceho prezidenta UEFA Michela Platiniho.“

BBC (V. Brit.): „Anglická futbalová asociácia minulý týždeň deklarovala podporu Holanďanovi Michaelovi van Praagovi, ktorý – na rozdiel od zvoleného Aleksandera Čeferina – je členom exekutívy UEFA. Škótska futbalová asociácia predznamenala, že bude hlasovať za Slovinca.“

Kicker (Nem.): „Logická voľba outsidera. Výber bol zákonitý. Hlasy 42 z 55 prezidentov národných zväzov sú prirodzenou ozvenou volaní v európskom futbale. Stredná trieda i marginálne krajiny dosiahli zlom, ktorý má priniesť opätovné zohľadnenie ich záujmov.“

Deutsche Welle (Nem.): „Nezvolili ho pre čierny pás v karate či putovania po Sahare, naposledy dokonca s manželkou a dcérami, ale pre mix inteligencie a moci, ktorý vie efektívne používať. Možno aj preto, lebo pochádza z bohatej a vplyvnej rodiny.“

L'Equipe (Fr.): „Slovinec Aleksander Čeferin nástupcom Michela Platiniho. Vo voľbách v Aténach dosiahol prenikavý úspech, doslúži dva a pol roka pôvodne určeného Francúzovi.“

Marca (Šp.): „Čeferin bol málo známy mimo svojej krajiny, kým v júni neoznámil úmysel kandidovať.“

ESPN (USA): „Niektorí poukazujú, že nemá dostatok skúseností, konexií a autority na výkon takto náročnej funkcie. Outsider však môže prečistiť mútne vody v UEFA.“

Sport24.co.za (JAR): „Slovinec je novou tvárou v medzinárodnom futbale. Kritici mu vyčítajú, že má až príliš blízko k šéfovi Medzinárodnej futbalovej federácie Giannimu Infantinovi.“

iSport.Blesk.cz (ČR): „Čeferin je prvým prezidentom UEFA pochádzajúcim z krajiny na východ od Nemecka. Štyridsaťosemročný právnik sa v športe pohybuje iba od roku 2005. Bol hlasným kritikom zvýšenia počtu miest v Lige majstrov pre kluby z elitných súťaží.“

debata chyba
Viac na túto tému: #UEFA #Aleksander Čeferin