Real Madrid mal na mále. Rozhodujúce góly dal v hodine dvanástej

Víťazom 41. ročníka Európskeho superpohára vo futbale sa stali hráči Realu Madrid, ktorí v utorňajšom dueli na štadióne Lerkendal v nórskom Trondheime zvíťazili nad iným španielskym tímom FC Sevilla 3:2 po predĺžení.

09.08.2016 23:30
sergio ramos, real madrid, fc sevilla Foto: ,
Radosť hráčov Realu Madrid po vyrovnávajúcom góle Sergia Ramosa.

Úradujúci víťaz Ligy majstrov nadviazal na triumfy v tejto súťaži z rokov 2002 a 2014.

Skóre duelu otvoril v 21. min mladík v drese „bieleho baletu“ Marco Asensio. Na priebežných 1:1 vyrovnal v 41. min Franco Vázquez. V 72. min zaznamenal druhý presný zásah Sevillčanov z pokutového kopu Jevgen Konopľanka. Madridskí „Los Blancos“ si v nadstavenom čase vynútili predĺženie: Lucas Vázquez posadil loptu na hlavu Sergia Ramosa a ten sa nemýlil. O rozhodujúci moment duelu sa v 119. min postaral pravý obranca Realu Dani Carvajal.

Obidva spomenuté španielske tímy absolvovali prvý súťažný zápas v sezóne 2016/2017 a od úvodu bolo vidieť, že do duelu naskočili z plnej prípravy. Na oboch stranách nastúpili niektoré čerstvé letné posily, tímy miestami pôsobili nezohratým dojmom. V 9. min sa prvou strelou do priestoru troch žrdí prezentoval krídelník Realu Asensio, gólman Sevilly Sergio Rico bol pozorný.

Mladý Mallorčan hlavne v úvode sršal aktivitou a v 21. min sa dočkal: ľavačkou napriahol približne z 20 m a vymietol pravý horný roh súperovej bránky. Andalúzania mohli odpovedať v 27. min, Mariano po centri Franca Vázqueza zakončil príliš vysoko. Zakrátko si gólman „pusiniek“ Kiko Casilla poradil s pokusom Carrica. Sevillčania sa dočkali v 41. min, keď sa z hranice šestnástky pohotovou strelou k ľavej žrdi presadil Franco Vázquez – 1:1.

Po prestávke v 55. min nebezpečne vypálil Isco, lopta letela tesne vedľa pravej žrde. V 64. min sa po rohu Asensia ocitol v nádejnom hlavičkovom zakončení Sergio Ramos. Kapitán „bieleho baletu“ zanedlho zavinil v súboji s Vitolom pokutový kop, ktorý v 72. min bezpečne premenil Ukrajinec Konopľanka.

Sergio Ramos odčinil svoje zaváhanie v pridanom čase druhého polčasu, keď najvyššie vyskočil na center Lucasa Vázqueza a poslal duel do predĺženia. Hneď v jeho úvode oslabil svoj tím Kolodziejczak, ktorý po druhej žltej karte predčasne zamieril do šatne. Real sa mohol ujať vedenia v 99. min, no druhú gólovú hlavičku Ramosa rozhodcovia neuznali. Európsky klubový majster v predĺžení dominoval. Šance Jamesa Rodrígueza a Lucasa Vázqueza zostali nevyužité, v 119. min však predviedol krásne sólo Dani Carvajal a rozhodol o triumfe Realu.

Šiestykrát v histórii sa stalo, že v boji o tento cenný primát nastúpili mužstvá z jednej krajiny: predtým v roku 1990 uspel tím AC Miláno v konfrontácii so Sampdoriou Janov, v roku 1993 opäť v „čisto“ talianskom meraní síl zvíťazil AC Parma nad AC Miláno, pred desiatimi rokmi FC Sevilla uspel proti FC Barcelona, v rokoch 2014 a 2015 nestačila spomenutá Sevilla na Realu Madrid, resp. „Barcu“.

Trondheimský štadión bol piatym dejiskom v histórii súbojov o Európsky superpohár od roku 1998, keď sa duely tejto súťaže začali hrať na neutrálnej pôde. Do roku 2012 patrilo výsostné postavenie Štadiónu Louisa II. v Monaku, v roku 2013 duel hostila pražská Eden Arena, o rok neskôr Cardiff City Stadium vo waleskom Cardiffe a minulý rok sa hralo na Štadióne Borisa Paichadzeho v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi. Pre zaujímavosť, v roku 2017 zápas o Európsky superpohár privíta Arena Filipa II. Macedónskeho v Skopje.

Real Madrid (Šp.) – FC Sevilla (Šp.) 3:2 po predĺžení (2:2, 1:1)

• Góly: 21. Asensio, 90.+ Sergio Ramos, 119. Dani Carvajal – 41. Franco Vázquez, 72. Konopľanka (z pok. kopu), ŽK: 84. Dani Carvajal, 86. Asensio, 93. James Rodríguez – 39. Vitolo, 90. Kolodziejczak, ČK: 93. Kolodziejczak (Sevilla), rozhodoval: Mažič (Srb.)
  • Real Madrid: Kiko Casilla – Dani Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo – Kovačič (73. James Rodríguez), Casemiro, Isco (66. Modrič) – Lucas Vázquez, Morata (62. Benzema), Asensio
  • FC Sevilla: Sergio Rico – Pareja, Carrico (51. Rami), Kolodziejczak – Kijotake, Iborra (74. Kranevitter), N'Zonzi – Franco Vázquez – Mariano, Vietto (67. Konopľan­ka), Vitolo
Viac na túto tému: #Real Madrid #FC Sevilla #Európsky superpohár