Pohár majstrov Európy putuje na Slovensko z USA

31.03.2016 22:34
Sieň slávy slovenského futbalu
Takúto podobu by mala mať už o niekoľko týždňov Sieň slávy slovenského futbalu. Autor:

V Sieni slávy slovenského futbalu už našlo miesto prvých jedenásť legiend. Zo šiestich žijúcich si ich päť osobne prevzalo trofej akademického sochára Jozefa Hobora. Jeho dielo z bronzu znázorňuje vinkel futbalovej bránky s loptou.

Prvých majiteľov takzvaného Zlatého vinkla, ako už dostala pomenovanie táto originálna a prestížna cena, slávnostne uviedli do Siene slávy uplynulú nedeľu na galavečere vyhlásenia výsledkov ankety Pravdy a SFZ. Zo žijúcich laureátov chýbal len Adolf Scherer, ktorý sa usadil vo Francúzsku a pricestovať mu nedovolila choroba. Za ďalších päť, ktorí už nie sú medzi nami, prevzali ocenenie blízki rodinní príslušníci.

Už čoskoro budú môcť navštíviť Sieň slávy aj fanúšikovia. Slovenský futbalový zväz intenzívne pracuje na jej otvorení pre verejnosť vo svojom sídle na Trnavskej ceste 100 v Bratislave. Mohlo by sa tak stať už v júni. „Radi by sme to stihli pred európskym šampionátom, v tejto chvíli však ešte neviem stopercentne potvrdiť, či sa nám to do tohto termínu aj podarí,“ vyjadril sa tajomník komisie Peter Zeman.

Sieň slávy bude mať dve poschodia, jedno venované novodobým dejinám slovenského futbalu od roku 1993, druhé obdobiu pred ním. Fanúšikovia tam nájdu zmienku o všetkých míľnikoch, úspechoch, aj z čias, keď bol súčasťou československého futbalu (MS, ME, OH). Expozícia bude pripomínať nielen reprezentačné triumfy, ale aj najväčšie klubové úspechy.

Okrem toho, že v Sieni slávy budú vystavené dobové fotografie, zaujímavé predmety či dokumenty (prestupové lístky Jána Popluhára do Olympique Lyon atď), rôzne vstupenky, bulletiny, preukazy hráčov na veľkých podujatiach. Organizátori teraz oslovujú bývalých futbalistov, ktorí majú vo svojich zbierkach rôzne pamiatky na veľké úspechy. Tie by mohli venovať a takto obohatili sieň.

Majú už k dispozícii kopačky Jozefa Čapkoviča, v ktorých odohral finále ME 1976, pohár Jozefa Adamca, ktorý dostal za striebro z MS v Čile alebo Pohár Práce, ktorý prevzal štyri razy ako najlepší kanonier čs. súťaže, tašky Jozefa Barmoša z ME 1980 a MS 1982 i niektoré ďalšie. Od viacerých legendárnych hráčov dostali prísľub, že im poskytnú ďalšie cenné predmety a doklady.

Tieto žijúce legendy prvé vstúpili na slávnosti...
Tieto žijúce legendy prvé vstúpili na slávnosti v Bratislave do Siene slávy slovenského futbalu. Zľava Karol Dobiaš, Jozef Vengloš, Anton Ondruš, Jozef Adamec a Jozef Čapkovič. Autor: Pravda, Ľuboš Pilc

Jednu z najslávnejších trofejí – Pohár majstrov Európy 1976 – vlastní česká strana a nechcela sa jej vzdať, hoci v základnej zostave vo finále šampionátu nastúpilo až osem Slovákov. Preto nechal SFZ už vyrobiť v USA vernú kópiu trofeje vo firme, ktorá sa na to špecializuje. Bude na nerozoznanie od originálu a už je na ceste na Slovensko. Takisto ju vystavia medzi inými exponátmi.

Sieň slávy už funguje vo virtuálnej podobe na oficiálnej zväzovej stránke (www.futbalsfz.sk.). „Jej budovanie má tri etapy, prvú sme dokončili, v ďalších budeme pokračovať. Doplníme ju o fotografie memorabílií, o ďalšie fakty a štatistické údaje,“ doplnil Zeman.

Kto je už v Sieni slávy
Zakladajúci členmi Siene slávy slovenského futbalu sa uplynulú nedeľu stali (v abecednom poradí): Jozef Adamec, Jozef Čapkovič, Karol Dobiaš, Karol Galba, Karol Jokl, Anton Ondruš, Ján Popluhár, Adolf Scherer, Viliam Schrojf, Leopold Šťastný a Jozef Vengloš.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sieň slávy #Futbalista roka 2015
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku