Aj šesť rokov je veľa. Platini sa opäť odvolal

02.03.2016 11:53, aktualizované: 13:24
Michel Platini
Michel Platini. Autor: ,

Suspendovaný prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini sa odvolal proti svojmu šesťročnému dištancu od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne.

Šesťdesiatročný Francúz požiadal o úplné zrušenie trestu, ktorý mu minulú stredu odvolacia komisia FIFA znížila z ôsmich na šesť rokov. CAS neinformoval, či etická komisia FIFA podala žiadosť o predĺženie suspendácie. Zatiaľ nestanovili termín vypočúvania, čo naznačuje, že Platini sa nesnaží o zrýchlené konanie.

Platini v decembri pôvodne dostal dištanc na osem rokov od etickej komisie FIFA spoločne s už bývalým šéfom riadiacej organizácie svetového futbalu Seppom Blatterom za Švajčiarom schválené netransparentné vyplatenie dvoch miliónov CHF prvému menovanému v roku 2011. Proti svojmu trestu na šesť rokov sa na CAS hotuje odvolať aj Blatter. Tomu tiež minulý týždeň odvolacia komisia FIFA znížila dištanc z ôsmich na šesť rokov. Obaja muži stále popierajú akékoľvek pochybenie. „Verdikt je politickým rozhodnutím administratívy FIFA. Stal som sa obeťou systému, ktorého jediným cieľom bolo znemožniť mi kandidatúru v prezidentských voľbách FIFA. V prípade víťazstva by som totiž spochybnil niektoré záujmy,“ vyhlásil niekdajší francúzsky reprezentant.

Platiniho s Blatterom suspendovali pre konflikt záujmov. Tí však tvrdia, že na doplatok za Platiniho poradenské služby Blatterovi v rokoch 1999 až 2002 mali ústnu dohodu. Etickí žalobcovia FIFA pre nich chceli doživotné tresty, pokiaľ sa dokáže korupcia. Odvolacia komisia k miernejšiemu rozhodnutiu pristúpila s ohľadom na „služby, ktoré dvojica odviedla pre FIFA, UEFA a odvetvie ako také“.

Osem či šesť. Sankcie naďalej majú kritický dopad na funkcionársku kariéru donedávna dvoch najmocnejších mužov svetového futbalu. Platiniho mandát na čele kontinentálneho orgánu vyprší v roku 2019 a Blatter na budúci týždeň oslávi 80. narodeniny. UEFA voľby svojho nového lídra nevypíše až do uzavretia procesu na CAS. Ten potrvá mesiace. Únia pred piatkovým zasadnutím výkonného výboru v Nyone nemá pracujúceho prezidenta ani generálneho sekretára.

#Michel Platini
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku