Beckenbauer sa nemusí obávať. Je mimo obliga

04.11.2015 17:07
Franz Beckenbauer
Franz Beckenbauer. Autor: ,

Franz Beckenbauer sa zatiaľ nemusí obávať, že mu na dvere zaklopú daňoví inšpektori alebo policajti vyšetrujúci okolnosti pridelenia futbalových majstrovstiev sveta 2006 Nemecku.

Úrad prokurátora vo Frankfurte nad Mohanom potvrdil, že šéf organizačného výboru šampionátu nepodlieha vyšetrovaniu, nakoľko nemal nič spoločné s podaním daňového priznania. Jeho vynechanie z kauzy vraj nesúvisí s tým, že dlhodobo žije v Rakúsku.

Policajti a pracovníci daňovej kontroly v utorok prehľadali frankfurtské sídlo Nemeckého futbalového zväzu (DFB) a tri súkromné adresy. Raziám sa nevyhli bývalý prezident DFB Wolfgang Niersbach, jeho predchodca Theo Zwanziger a niekdajší generálny sekretár zväzu Horst R. Schmidt. Všetci traja mali vysoké pozície v organizačnom výbore MS 2006. Zásah súvisel s pridelením záverečného turnaja futbalových majstrovstiev sveta 2006 Nemecku a s prevodom 6,7 milióna eur na účet Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a zabavili pri ňom dokumentačný materiál v písomnej aj elektronickej podobe. Úrad prokurátora záležitosť rieši ako „závažný prípad daňového úniku“.

Beckenbauer o platbe vedel, dohoda o nej sa vraj zrodila na súkromnej schôdzke s prezidentom FIFA Seppom Blatterom. Sumu vraj poslal na účet finančnej komisie FIFA francúzsky podnikateľ Robert Louis-Dreyfus, vtedajší riaditeľ Adidasu, ktorý zomrel v roku 2009. Blatter to poprel. Zwanziger a Schmidt údajne odpísali transakciu po tom, ako zväz uhradil peniaze FIFA, aby sa mohli vrátiť späť k Dreyfusovi.

Frankfurtská prokuratúra považuje platbu za falošne deklarovanú, aby zväz platil významne nižšie dane.

Futbalový „cisár Franz“, majster sveta z pozície hráča (1974) aj trénera (1990) Beckenbauer sám priznal, že posielať peniaze finančnej komisii FIFA bola chyba. Vraj mali zabezpečiť od FIFA finančný grant pre organizačný výbor MS 2006 vo výške 230 miliónov eur.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Franz Beckenbauer
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku