Trnava prehrala s Ružomberkom, vyhrali Košice aj Slovan

Spartak Trnava je jednou nohou von zo Slovenského pohára vo futbale. V prvom štvrťfinálovom zápase podľahol Ružomberku 1:3.

22.10.2013 17:50 , aktualizované: 20:08
Miloš Lačný Foto:
Miloš Lačný.

V šlágri Slovan Bratislava rozhodol o svojom víťazstve v Žiline už v prvom polčase, keď sa postupne presadili Kristián Kolčák, Karol Mészáros a Lester Peltier. Domáci v závere už len upravili na konečných 1:3 zásluhou Tomáša Majtána.

Vo východniarskom derby uspeli Košice na ihrisku druholigového Prešova 2:1, dvakrát sa presadil francúzsky zakončovateľ Oumar Diaby. Odvety sú na programe o dva týždne 5. a 6. novembra.

FC Spartak Trnava – MFK Ružomberok 1:3 (1:1)

• odveta v Ružomberku je na programe v utorok 5. novembra

Góly: 14. E. Sabo – 82. a 89. Lačný, 38. Zošák, ŽK: 72. Vlasko – 11. Adamovič, 59. M. Nosek, 88. Zošák, rozhodovali: Pavlík – Roszbeck, Jankovič, 1256 divákov

Trnava: Filipko – E. Sabo, Martin Tóth, Janečka, Ján Chovanec – Grabež – Štepanovský (70. Ciprys), R. Procházka, Vlasko (79. Schranz) – Mikovič, Poznar (62. Hodek)

Ružomberok: M. Nikolič – M. Nosek, Greššák, Adamovič, P. Maslo – Zreľák, Zošák (90.+ Serečin), Martin Nagy, L. Lupták (60. Lačný) – Tawamba, Ďubek (90.+ A. Lovás)

Po úvodnej desaťminútovke a vzájomnom oťukávaní sa ako prví radovali domáci. V 14. min po rohu Procházku skončila hlavička Saba aj s prispením teču jedného z ružomberských zadákov za chrbtom Nikoliča – 1:0. Hosťom sa podarilo zmazať jednogólové manko v 38. min tiež po štandardnej situácii. Zošák z rohového kopu prekvapil všetkých a s pomocou stopéra Spartaka Janečku vyrovnal.

V druhom polčase zaujala bomba Grabeža z 20 metrov, ktorá preletela tesne nad ružomberskú bránku. Domáci futbalisti sa nedočkali gólov ani z priamych kopov Procházku a Saba. V 75. min prestrelil v páde bránku Trnavy striedajúci Lačný. Tento hráč si však všetko vynahradil v závere duelu: najskôr v 82. min po chybe obrany Spartaka poslal hostí do vedenia a minútu pred koncom riadneho hracieho času unikol cez stred domácej defenzívny a s prehľadom skóroval – 1:3. Pred odvetou je tak bližšie k postupu do semifinále Ružomberok.

Hlasy:

Juraj Jarábek (tréner Spartaka Trnava): „Dnešný výsledok ma sklamal. Už po prvom polčase som chlapcom v kabíne povedal, že futbal nám ukazuje tú horšiu tvár. Mali sme dobrý vstup do zápasu, viedli sme, no dostali sme lacný gól zo štandardnej situácie. Napriek tomu sme po zmene strán chceli streliť druhý gól, čo sa nám nepodarilo. Hostia nás v závere dvakrát potrestali zásluhou Lačného, ktorý rozhodol o našej prehre.“

Jozef Vukušič (tréner Ružomberka): „Vstup do zápasu mala lepší Trnava. My sme sa museli prispôsobiť agresívnej hre Spartaka, do prestávky sme vyrovnali. V druhom polčase sme vychádzali z dobrej defenzívy, pretože gól strelený na trávniku súpera má svoju cenu. V závere sa nám podarilo dvoma gólmi dosiahnuť senzačné víťazstvo. Výsledok berieme triezvo, pretože sme iba v pohárovom polčase.“

1. FC Tatran Prešov – MFK Košice 1:2 (0:1)

• odveta v Košiciach je na programe v stredu 6. novembra

Góly: 61. Dolný (z pok. kopu) – 10. a 73. O. Diaby, ŽK: 67. Krajník – 38. Šinglár, 81. Duda, 84. Tofiloski, ČK: 60. Ostojič (Košice) za faul, rozhodovali: Horváth – Petríček, Hancko, 1276 divákov

Prešov: Talian – Papaj, P. Petráš, Krajník, Hatok – P. Jacko, M. Poliaček – L. Hruška, Katona, Kačala (81. Šafranko) – Dolný

MFK Košice: Tofiloski – Šinglár, Ostojič, Bašista, Sekulič – Duda, L. Urban (63. Huk), Hovančík, Pačinda (88. C. Diaby) – O. Diaby, Haskič (71. T. Kubík)

Aktívnejšie začali futbalisti Prešova, no gólovo sa presadili Košičania. V 10. min prekvapil hlavičkou obranu domácich Oumar Diaby a hostia viedli 1:0. V 31. min mohol zvýšiť na 2:0 nepokrytý Bašista, ale hlavičkou z piatich metrov sa mu nepodarilo prekonať Taliana v domácej bránke. Tatran kopil množstvo nepresných prihrávok, a preto sa len ťažko dostával do gólových príležitostí.

V 51. min sa po peknej akcii domácich ocitol sám pred brankárom hostí Dolný, ale svoju šancu nevyužil. V 60. min po faule v pokutovom území na Hrušku dostal červenú kartu Ostojič a následný pokutový kop premenil Dolný – 1:1. Konečný výsledok stretnutia určil v 73. min svojím druhým gólom v zápase Oumar Diaby.

Hlasy:

Jozef Kostelník (tréner Prešova): „V prvom polčase sme mali územnú prevahu, no inkasovali sme z protiútoku. Druhé dejstvo prinieslo náš gól, ale Košice nám z druhej strely na bránku dokázali dať druhý gól a rozhodli o svojom víťazstve.“

Radoslav Látal (tréner Košíc): „Vyšiel nám vstup do zápasu, prvý polčas bol z našej strany dobrý. V druhej polovici stretnutia sme sa dostlali pod tlak. Dali sme však druhý gól a pred odvetou máme dobrú východiskovú pozíciu.“

MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava 1:3 (0:3)

• odveta v Bratislave je na programe v stredu 6. novembra

Góly: 88. T. Majtán – 10. Kolčák, 32. K. Mészáros, 39. L. Peltier, ŽK: 36. Kolčák, 90.+ Halenár (obaja Slovan), rozhodovali: Ježík – E. Weiss, Žákech, 2369 divákov

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček, Akakpo, Gergel (81. Klec) – Pečovský, Škriniar (46. A. Ceesay) – J. Mihalík, Škvarka, Pich (46. Majtán) – Jelič

Slovan: Putnocký – Bagayoko (87. Vrablec), Gorosito, B. Niňaj, Josimov – Kolčák, Grendel – K. Mészáros, Halenár, Milinkovič – L. Peltier (90.+ Jakúbek)

Futbalisti Slovana využili svoju prvú šancu, k odrazenej lopte sa v 10. min dostal na hranici šestnástky Kolčák a mal dosť času na to, aby vystrelil a prekonal Krnáča – 0:1. Žilinčania sa tlačili pred bránku Slovana, ale nedarilo sa im vážnejšie ohroziť Putnockého. Slovanisti zvýšili svoje vedenie v 36. min, Halenár vysunul Mészárosa, ten obišiel žilinských obrancov aj brankára a zakončil do odkrytej bránky. O dve minúty na to predviedli hostia parádnu futbalovú akciu, na ktorej konci bol Peltier a pridal tretí gól.

Po zmene strán sa Slovan sústredil na udržanie vysokého víťazstva, snaha Žiliny bola bezzubá. Prvú vážnejšiu strelu na Putnockého bránku poslal v 69. min Škvarka. Dve minúty pred koncom stretnutia sa podarilo domácim skórovať, presadil sa Majtán a znížil vysoké vedenie Slovana pred odvetou na rozdiel dvoch gólov.

Adrián Guľa (tréner Žiliny): „Bolo trochu vidieť psychické rozpoloženie tímu. Mali sme možnosti, ale namiesto toho sme dvakrát inkasovali a trošku to s nami zamávalo. Po prvom polčase sme potrebovali zdvihnúť hlavu a aspoň zabojovať o skorigovanie skóre, aby sme mohli v dvojzápase bojovať o česť. Súper vyhral zaslúžene. Divákom chcem poďakovať za to, že ukázali lojalitu voči hráčom. Stále verím, že chalani sa dokážu nabudiť a v budúcnosti pripravia divákom na štadióne oveľa väčšiu radosť ako doteraz.“

Jozef Valovič (tréner Slovana): „V pohári sme dostali najťažšieho súpera, Žilina patrí k špičke ligy. Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas, podriadili sme tomu aj taktiku. Niektoré veci sme po prehre s Trenčínom zmenili. Myslím si, že sme sa takticky pripravili, hráči podali v prvom polčase dobrý, zodpovedný výkon. Dokázali sme premeniť šance, ktoré sme si vytvorili a zaslúžene sme viedli. V druhom polčase sme sa snažili kontrolovať výsledok. Myslím si, že zápas sme vyhrali zaslúžene, aj keď nás čaká odveta, ktorá bude tiež náročná. Po dnešku sme spokojní, výkon bol ucelený, kompaktný, taktický, ukázali sa aj hráči, ktorí nedostávajú pravidelne príležitosti.“

Viac na túto tému: #Slovenský pohár