Dráma v Prahe. Superpohár má Bayern, Chelsea prišla o výhru v samom závere

Futbalisti Bayernu Mníchov po prvýkrát v histórii vyhrali Superpohár. Šampión Ligy majstrov v dueli s víťazom Európskej ligy v pražskej Eden Arene zdolal Chelsea až na strely zo značky pokutového kopu.

30.08.2013 23:41
Bayern Mníchov, radosť Foto: ,
Radosť futbalistov Bayernu Mníchov po rozhodujúcej penalte.

Futbalisti Bayernu Mníchov po prvýkrát v histórii vyhrali Superpohár. Šampión Ligy majstrov v dueli s víťazom Európskej ligy v pražskej Eden Arene zdolal Chelsea v jedenástkovom rozstrele. V riadnom hracom čase sa zápas skončil 1:1 a po predĺžení 2:2. Vyrovnávajúci gól strelil v posledných sekundách predĺženia Martínez, v rozstrele potom ako jediný neuspel Lukaku.

Európsky superpohár vo futbale:

Bayern Mníchov (Nem.) – FC Chelsea (Angl.) 2:2 po predĺžení (1:1, 0:1), 5:4 na strely zo značky pokutového kopu – hralo sa v pražskej Eden aréne, Európsky superpohár získal Bayern Mníchov

• Góly: 47. Ribéry, 120.+ Javi Martínez – 8. F. Torres, 93. Hazard, ŽK: 23. Ribéry, 84. J. Boateng – 41. G. Cahill, 64. Ramires, 66. David Luiz, 90. F. Torres, 99. Lukaku, 118. Ashley Cole, 120. B. Ivanovič, ČK: 85. Ramires (Chelsea) po druhej ŽK, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)
  • Penaltový rozstrel:

Alaba 1:0, David Luiz 1:1, Kroos 2:1, Oscar 2:2, Lahm 3:2, Lampard 3:3, Ribéry 4:3, Ashley Cole 4:4, Shaqiri 5:4, Lukaku nepremenil

• Bayern: Neuer – Rafinha (56. Javi Martínez), J. Boateng, Dante, Alaba – Lahm – Robben (96. Shaqiri), T. Müller (71. Götze), Kroos, Ribéry- Mandžukič
  • Chelsea: P. Čech – B. Ivanovič, G. Cahill, David Luiz, Ashley Cole – Ramires, Lampard – Schürrle (87. Obi Mikel), Oscar, Hazard (113. Terry) – F. Torres (98. Lukaku)

Napriek úvodnej aktivite Bayernu Mníchov sa vedenia už v 8. min ujala Chelsea. Oscar vybojoval loptu, posunul ju na kraj ihriska Schürrlemu, ktorý prihral nabiehajúcemu Torresovi a ten strelou bez prípravy otvoril skóre stretnutia. Bavori mohli odpovedať už o minútu neskôr, Lahm hrajúci na poste defenzívneho záložníka však volejom trafil iba brankára Petra Čecha. „The Blues“ sa po strelení gólu sústredili na defenzívu a vyrážali do protiútokov. V jednom z nich v nádejnej pozícii nezvládol center Torres. V 22. min sa Ribéry prezentoval technickou strelou spoza šestnástky, Čech loptu vytlačil na roh. Po polhodine hry mohol Torres pridať svoj druhý gól v stretnutí, po Schürrleho prihrávke však netrafil Neuerovu bránku. Pred polčasovou prestávkou ešte pohrozil Thomas Müller, ktorého strelu zblokoval na bočnú sieť bránky Chelsea Gary Cahill.

Útočník Bayernu Arjen Robben strieľa cez... Foto: SITA/AP, Matthias Schrader
Robben, Cole Útočník Bayernu Arjen Robben strieľa cez Ashleyho Colea z Chelsea.

Bavorom vyšiel vstup do druhého polčasu, v 47. min vyrovnal strelou spoza šestnástky Ribéry. Francúzsky stredopoliar mohol o minútu neskôr poslať svoj tím do vedenia, volejom však tesne minul Čechovu bránku. Veľkú chybu spravil v 63. min Dante, napravil ju však Neuer, ktorý zneškodnil Oscarovo zakončenie, následne strelou z prvej Lampard minul bránku. Londýnčania si v 69. min vypracovali ďalšie dve šance – Hazardovu strelu zneškodnil Neuer a Oscarov pokus obrana Bayernu zblokovala na roh. Ivanovič sa v 78. min mohol tešiť z gólu, po rohu však hlavičkoval iba do brvna mníchovskej bránky.

Fanúšikovia Bayernu v hľadisku pražskej Eden... Foto: SITA/AP, Petr David Josek
Bayern, fanúšikovia Fanúšikovia Bayernu v hľadisku pražskej Eden Arény.

V 85. min prišla ďalšia veľká šanca Chelsea, hlavičku Davida Luiza po Lampardovom priamom kope zneškodnil Neuer. V 85. min videl druhú žltú kartu Brazílčan v službách Chelsea Ramires, ale Londýnčania sa napriek oslabeniu v predĺžení ujali vedenia. V 93. min Hazard z pravej strany poľahky potiahol loptu do šestnástky a prudkou strelou prekonal Neuera – 1:2. Bavori v druhej polovici predĺženia búšili pred šestnástkou Chelsea, ale viackrát bravúrny Čech zostával dlho neprekonaný. Až v nadstavenom čase predĺženia vyrovnal Javi Martínez.

Romelu Lukaku z Chelsea po zahodenej penalte v... Foto: SITA/AP, Michael Sohn
Romelu Lukaku, Manuel Neuer Romelu Lukaku z Chelsea po zahodenej penalte v rozstrele. Za ním oslavujúci brankár Bayernu Manuel Neuer.

Penaltový rozstrel priniesol iba jediné zlyhanie, v poslednej piatej sérii nepremenil svoj pokus útočník londýnskeho tímu Romelu Lukaku. Bayern triumfoval 5:4.