Hriňák si zavolal záchranku, ale bolo už neskoro

24.07.2012 17:31
Vladimír Hriňák
Vladimír Hriňák. Autor:

Plný elánu sa vrátil uplynulú nedeľu z dovolenky v Turecku. V pondelok sa necítil dobre. Popoludní si sám zavolal záchranku, ale pomoc už prišla neskoro. Vladimír Hriňák, ktorý ešte donedávna patril medzi popredných futbalových rozhodcov na Slovensku i v Európe, nečakane zomrel. Príčinou smrti bolo zlyhanie srdca. Mal len 48 rokov (nar. 25. februára 1964). Bol otcom dvoch maloletých detí a na Slovenskom futbalovom zväze pôsobil ako manažér vzdelávania a Konvencie rozhodcov.

„Asi hodinu predtým som s ním telefonicky hovoril, na nič sa nesťažoval. Bol plný plánov, na utorok sme si dohovárali stretnutie a v stredu mal cestovať ako delegát na zápas Európskej ligy do Grécka,“ približoval jeho blízky spolupracovník a člen komisie rozhodcov UEFA Jozef Marko.

Hriňák okrem Austrálie navštívil s píšťalkou všetky kontinenty. Posledné stretnutie, ktoré v sedemnásťročnej kariére viedol, bolo na štadióne El Madrigal v Európskej lige (Villarreal – Salzburg 0:1) v decembri 2009. Na medzinárodnej scéne pískal 88 zápasov ako hlavný a v niekoľkých desiatkách ďalších bol v pozícii štvrtého arbitra, aj vo finále Ligy majstrov 2008 Manchester United – Chelsea Londýn.

Absolvent FTVŠ začínal rozhodovať na najvyššej úrovni v poslednom federálnom ročníku, v slovenskej lige si odkrútil 230 stretnutí. Zapísal sa do historie aj jednou raritou – viedol ligové zápasy v desiatich krajinách. Kariéru ukončil po naplnení vekového limitu (45 rokov). Udržiaval sa stále v plnej kondícii ako v časoch aktívneho rozhodcovského pôsobenia.

„Patril do zlatej slovenskej rozhodcovskej generácie, ktorá dlhý čas výborne reprezentovala slovenský futbal, bola jeho výkladnou skriňou,“ hodnotil ho Marko. „Niekoľko rokov sa radil medzi päťdesiat najlepších európskych rozhodcov. Bol vždy vyrovnaný, pokojný, rozhodoval bez afektu, dokázal si udržať vždy nadhľad, objektívnosť, rešpektovali ho aj hráči a tréneri. Bol to fajn chlap a pohodový človek, ktorý sa nikdy nerozčuľoval.“

Pred časom Hriňák v rozhovore v Pravde priznal, že nik nie je neomylný a aj on sa dopustil chýb. „Dôležité však je, aby sa neopakovali často. Inak by rozhodca stratil meno i dôveryhodnosť. Ťažko som znášal, keď som až po zápase Ligy majstrov Thun – Ajax videl v televízii ako domáci hráč udrel do tváre lakťom Sneijdera. Stalo sa to za mojím chrbtom, ale aspoň jeden rozhodca by mal taký zákrok postrehnúť. V noci som nespal, schytal som za tento moment dosť kritiky, neskôr ho detailne rozoberali aj v komisii rozhodcov UEFA. Nik mi neodťal hlavu, ale určite by sa moja situácia zhoršila, keby sa podobný problém vyskytol ešte raz.“

Tvrdil, že futbal ho nikdy nenudil a aj v slabších zápasoch si našiel vždy pekné momenty. A zažil aj dramatické situácie. „Obrovské napätie a tiež aj strach som prežíval na iránskej lige v súboji dvoch popredných tímov pred 100-tisíc divákmi. V ňom išlo skoro o krk,“ spomínal.

Pohreb Vladimíra Hriňáka bude v piatok o 16.00 na cintoríne v Petržalke.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
26,99
Kytica Zimona 8

Kytica Zimona 8

26,99
Perla žlté tulipány

Perla žlté tulipány

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk