Idem do Číny strielať góly, lúčil sa kanonier Oravec

10.03.2011 12:00
Tomáš Oravec, MŠK Žilina, futbal
Tomáš Oravec. Autor:

Už niekoľko dní je jasné, že najvyššia futbalová súťaž stratila svojho streleckého lídra. Desaťgólový kanonier Tomáš Oravec (30) v slovenskej lige končí. So Žilinčanmi absolvoval zimnú prípravu, v úvodných jarných zápasoch už nenastúpil. MŠK ho uvoľnil za 200-tisíc eur do čínskeho prvoligového tímu Šaan-si Čchan-pa. V stredu odletel v ústrety čínskemu futbalovému dobrodružstvu.

Odlietate do Ázie sám?
Nie, ideme kompletná rodina, teda aj manželka a naše dve malé dcéry.

Nastupujete do úplne neznámeho prostredia. Nemáte obavy?
V Číne som nikdy nebol. Som trochu napätý, neviem presne, čo ma čaká, nejaké obavy možno sú. Ale verím, že všetko bude v poriadku a budeme tam spokojní. Keď som dostal túto ponuku, radil som sa aj s manželkou, rodinou, podporili ma, to bolo pre mňa rozhodujúce. Zmluvu som však zatiaľ podpísal len na jeden rok.

V Číne začal nedávno svoje pôsobenie tréner Ján Kocian. Pred niekoľkými rokmi tam hral prvý slovenský futbalista Tomáš Medveď. Radili ste sa aj s nimi?
Ani s jedným som sa na túto tému nerozprával. Pre mňa bolo najmä dôležité, ako na to zareagujú moji najbližší. Informácie mám od srbských trénerov, aj niektorých hráčov, niečo som si pozrel na internete. Podľa toho, čo som počul, podmienky sú dobré, mesto je pekné, dá sa v ňom dobre existovať a hrať futbal. Žije v ňom bezmála raz toľko ľudí ako na Slovensku, má deväť miliónov obyvateľov.

Futbal ste hrali už v piatich krajinách – aj v Česku, Rakúsku, Grécku, Portugalsku, teraz zamierite do Číny. Rád skúšate niečo nové?
Nerobí mi problém vyskúšať si aj nejaké dobrodružstvo. Teraz je už situácia trochu iná, lebo mám rodinu. Beriem ohľad aj na ňu a každé vážnejšie rozhodnutie podmieňujem jej súhlasom.

Keď ste pôsobili v Boaviste Porte, naučili ste sa aj po portugalsky?
Ovládam niekoľko fráz, na debatu v portugalštine by to bolo málo. Bol som tam pomerne krátky čas, nemal som učiteľa, ani sám som jazyk hlbšie neštudoval. Dohovorím sa po anglicky i nemecky. Neviem, či mi to v Číne bude niečo platné. Možno sa aspoň dorozumiem s nejakými spoluhráčmi.

V Slovinsku ste absolvovali desať dní na sústredení s novým mužstvom. Ako hodnotíte jeho silu?
Neviem ju ešte presne odhadnúť, ale myslím si, že v tíme je viacero šikovných hráčov a mužstvo je kvalitné. Zatiaľ som s novými spoluhráčmi absolvoval niekoľko tréningov, v zápase som ešte nenastúpil, ale sledoval som nejaké z tribúny. Spoluhráči ma prijali, prvé dojmy sú dobré. Do Slovinska som išiel, aby som podpísal zmluvu a získal prvé skúsenosti. Potom som sa vrátil na niekoľko dní do Žiliny, aby som sa zbalil. Trénerovi sa mám hlásiť v piatok.

Ako vás Číňania objavili?
Mužstvo vedie srbský tréner Milorad Kosanovič, ten o mne vedel a ten si ma aj vybral, chcel ma do mužstva.

Aké sú ambície klubu?
Súťaž odštartuje 4. apríla. Ambície sú veľké, mužstvo by si chcelo vybojovať účasť v ázijskej Lige majstrov, to znamená, že musí skončiť do štvrtého miesta. V minulom ročníku mu patrilo desiate miesto.

Koľko legionárov pôsobí v tíme?
Aj so mnou päť. Je to pestrá spoločnosť – tvorí ju Srb, Talian, Brazílčan a Austrálčan.

Čo vravíte na jarný štart žilinského mužstva v slovenskej lige?
Začalo trochu nešťastne, prehralo na takmer neregulárnom teréne v Prešove, čo ho trochu pribrzdilo. Stále má však situáciu v rukách. Budem Žiline držať palce a prajem jej, aby obhájila titul.

Nebolo trochu riskantné uvoľniť v zime z tímu troch kľúčových hráčov?
To nie je otázka pre mňa… Pokiaľ sa vedenie klubu takto rozhodlo, asi vedelo, čo robí.

Ešte stále vediete tabuľku strelcov. Kto získa titul najlepšieho kanoniera?
Ťažká otázka. Kandidátov je viac a nedokážem teraz odhadnúť, kto to bude. Viacero strelcov je na podobnej úrovni, situácia je vyrovnaná.

Aj od vás budú v Číne čakať góly?
Samozrejme, idem do Číny strielať góly, kvôli tomu ma brali. Dúfam, že očakávania naplním.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk