Galis: Pôsobenie v politike neľutujem, ale nemusí mi pomôcť

Na post šéfa slovenského futbalu kandiduje zatiaľ jediný muž: Dušan Galis (60). Bývalý reprezentant, tréner a v súčasnosti poslanec Národnej rady sa bude už o dva týždne uchádzať o priazeň delegátov na volebnej konferencii SFZ.

10.09.2010 05:47
Galis, Tittel Foto:
Dušan Galis (vľavo) na post šéfa SFZ kandiduje, jeho menovec Tittel nie.
debata (4)

Sledovali ste v televízii kvalifikačný súboj Rusko – Slovensko?
Samozrejme. To ako by ste sa ma pýtali, či som v ten deň obedoval alebo večeral.

Ako hodnotíte vstup futbalistov do novej kvalifikácie?
Vravel som to verejne aj pred stretnutím s Ruskom: našim som veril. Víťazstvo ma potešilo, ale pre mňa to nie je senzácia. Dokonca som sa viac obával prvého stretnutia s Macedónskom.

Z čoho vyplýval váš optimizmus?
Sám som dva razy viedol reprezentáciu v kvalifikácii proti tomuto súperovi a tiež sme neprehrali. Na Rusov vieme zahrať. Má to historické korene, pre našich hráčov znamená tento súper vždy špeciálnu motiváciu. Musím však povedať, že to bol ťažký zápas a Rusi mali dosť šancí.

Najbližší kvalifikačný zápas čaká Slovensko 8. októbra. Budete v tom čase už stáť na čele slovenského futbalu?
To, samozrejme, neviem. Zatiaľ je jasné iba to, že budem kandidovať. Ale nebudem sám.

Veríte si?
Nebudem to komentovať. O tom, či sa stanem prezidentom zväzu rozhodnú delegáti.

Poznáte svojich súperov?
Zatiaľ nie sú známi ostatní kandidáti. Nejaké mená v zákulisí padajú, ale kým nebudú jasné nominácie, nezaoberám sa tým.

Kto navrhol vás?
Futbalový klub z Dolného Kubína, teda z mesta, kde som vyrastal a robil prvé futbalové kroky. Podporili ma však aj niektoré ďalšie kluby.

Ako dlho ste sa rozhodovali, či príjmete ponuku?
Chvíľu som ju zvažoval, radil som sa najmä s kamarátmi z futbalového hnutia. Povedali mi, aby som to skúsil. Hovoril som aj s manželkou. Tá bola zásadne proti.

Prečo?
Keď sa človek naplno vrhne do futbalovej práce, zaberá mu veľa času, vrátane víkendov. A často sú to nervy, ktoré pocítia aj najbližší. Už to pozná.

Vy ste pôsobili niekoľko uplynulých rokov v politike. Udržali ste si kontakt s futbalom?
Bol som zvyknutý, že v sobotu alebo nedeľu sa chodí na futbal, navštevoval som štadióny nielen v Bratislave, ale aj v Trnave, Ružomberku, Žiline a inde. Zaujímal ma dedinský i mládežnícky futbal. Prehľad som si udržal.

Ako hodnotíte súčasný stav slovenského futbalu?
Reprezentácia mu urobila v poslednom období úžasné meno, aké doteraz ešte nemal. Pokroky spravila aj Žilina a tiež nás dobre reprezentuje. Čo sa týka ostatných, najmä ligovej súťaže, to už je slabšie. Máme stále veľa talentov, ale chýbajú nám podmienky.

Čo je podľa vás najväčším problémom?
Je ich viac. Materiálne a technické podmienky sú zlé, to trápi veľké kluby i mládež. Nemáme vyhovujúce štadióny, najvyššej súťaži chýba vážnosť, atraktivita, na stretnutia chodí málo divákov a v hľadiskách vládne nekultúrnosť. Veľmi mi chýba pravý klubizmus, ktorý som v čase aktívnej kariéry zažil.

V čom vidíte príčinu, že sa zo slovenského futbalu vytratil?
Veľa dobrých hráčov odchádza a ľudia sa nemajú možnosť pozerať na najlepších. V kluboch nemajú trpezlivosť a mužstvá nehrajú niekoľko rokov v rovnakej alebo podobnej zostave, často sa zloženie mení. Diváci ani nedostanú šancu utvoriť si vzťah k svojim hráčom. Keď niekto zahrá priemerne, už sa ho usilujú predať. Chýba kvalita.

A agresivita na štadiónoch?
Je to problém, ale vždy ho vyvolá malá skupina divákov, spravidla ich je niekoľko desiatok. Myslím si, že zlepšenie prinesie len kvalitnejšia práca s fanklubmi, nevyhnutná je neustála komunikácia. Podľa mňa toto obdobie prekonáme, je to otázka času, podobne ako to bolo aj v iných krajinách.

Keby ste sa stali šéfom futbalu, aké prvé kroky by ste urobili?
Je to stále len keby… Najprv by som sa dôkladne oboznámil so situáciou na zväze, pokúsil sa skvalitniť prácu profesionálneho aparátu, zistil, aké zmluvy ovplyvňujú slovenský futbal. Usiloval by som sa najskôr zaviesť vo všetkých smeroch poriadok a jasné pravidlá. Som veľký zástanca myšlienky, aby sa opäť hrala federálna liga. Táto idea už žije a chcel by som sa pričiniť, aby sa stala realitou. Bolo by to zaujímavé pre futbal, divákov, sponzorov. Každého by lákalo, keby na Slovan prišla Sparta, do Trnavy Slavia, do Žiliny Ostrava…

Čo národný štadión…?
Vyspelá krajina má svoje národné divadlo a mala by mať aj svoj národný štadión. Športovci robia Slovensku výborné meno, nielen Hossa, Gáborík, ale aj Hamšík, Mucha, Stoch i ďalší… Slovenský futbal si zaslúži svoj stánok, je hanbou, že nemáme vyhovujúci štadión, kde by reprezentácia mohla hrávať.

Nepremeškalo sa vhodné obdobie na začatie jeho výstavby?
Nepýtate sa toho správneho… Súhlasím, že štadión už mohol stáť alebo sa aspoň mal začať stavať. Prečo sa tak nestalo, musia povedať kompetentní ľudia.

Nemohli ste urobiť viac aj vy ako poslanec či splnomocnenec vlády pre šport?
Vždy sa dá urobiť viac, mrzí ma, že sme niektoré myšlienky a projekty nedotiahli, nie je to však nikdy len vec jedného človeka. Áno, trápi ma, že štadión sa ešte nestavia. V poslednom období sme však pripravili viacero projektov na podporu mládeže, utvorili sme podmienky na budovanie malých ihrísk. Pribudlo ich asi šesťsto na celom Slovensku, čo tiež nie je zanedbateľné…

František Laurinec nebol profesionálny prezident zväzu. Aká je vaša predstava? Chceli by ste stáť na čele SFZ ako profesionálny funkcionár?
Na to neviem teraz jednoznačne odpovedať. V každom prípade by som rešpektoval stanovy a rozhodnutie konferencie. Podľa toho by som sa zariadil.

Ste poslancom parlamentu. Viete si predstaviť, že budete súčasne aj šéfom zväzu?
To budem riešiť, až keď bude jasné, či sa ním stanem. Možno by som si ponechal poslanecký mandát, ale nevylučujem ani to, že sa ho vzdám a budem sa naplno venovať len práci vo futbalovom zväze.

Neľutujete, že ste pred niekoľkým rokmi vstúpili do politiky?
Nie, bola to dobrá škola. Pracoval som v inom prostredí, spoznal veľa nových ľudí a je úplne jedno, či hovoríme o koaličných alebo opozičných poslancoch. Všade som narazil aj na ľudí, ktorí mali šport radi a rozumeli mu.

Neobávate sa, že fakt, že ste pôsobili v politike, sa stane vašou nevýhodou?
Môže sa to stať. Možno si niektorí myslia, že som pre slovenský futbal neurobil dosť, ja si myslím, že to nebolo za bezmála päťdesiat rokov málo. To však nech posúdia iní. Ak ma na konferencii nezvolia, nebudem to pokladať za tragédiu, futbalový život pôjde ďalej aj bez Galisa.

4 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Holandsko NED 4 10
2. vlajka Senegal SNG 3 6
3. vlajka Ekvádor ECU 3 4
4. vlajka Katar KTR 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 3 7
2. vlajka USA USA 4 5
3. vlajka Irán IRN 3 3
4. vlajka Wales WAL 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Argentína ARG 4 9
2. vlajka Mexiko MEX 3 4
3. vlajka Poľsko POL 3 4
4. vlajka Saudská Arábia KSA 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 3 6
2. vlajka Austrália AUS 4 6
3. vlajka Tunisko TUN 3 4
4. vlajka Dánsko DEN 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Japonsko JPN 3 6
2. vlajka Španielsko ESP 3 4
3. vlajka Nemecko GER 3 4
4. vlajka Kostarika CRC 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Maroko MRK 3 7
2. vlajka Chorvátsko CRO 3 5
3. vlajka Belgicko BEL 3 4
4. vlajka Kanada CAN 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 3 6
2. vlajka Švajčiarsko SUI 3 6
3. vlajka Kamerun CAM 3 4
4. vlajka Srbsko SRB 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 3 6
2. vlajka Južná Kórea KOR 3 4
3. vlajka Uruguaj URU 3 4
4. vlajka Ghana GHA 3 3
Všetky zápasy