Hamšík sa dočkal na tretí pokus. Je futbalistom roka

01.03.2010 20:58
Marek Hamšík
Marek Hamšík s cenou pre najlepšieho futbalistu. Autor:

Marek Hamšík sa dočkal. Dva razy skončil v ankete o najlepšieho slovenského futbalistu roka na druhom mieste. V oboch prípadoch ho preskočil Martin Škrtel. Do tretice sa tešil 22-ročný kapitán slovenskej reprezentácie a opora talianskeho tímu SSC Neapol. Obhajca prvenstva, obranca FC Liverpool, padol v roku 2009 na štvrtú priečku.

„Som šťastný, považujem tento úspech za doteraz najvýznamnejšie individuálne ocenenie v kariére,“ vyhlásil Hamšík. Výsledky prestížnej ankety Pravdy a Slovenského futbalového zväzu vyhlásili na včerajšom gala večere v žilinskom hoteli Holiday Inn. Hamšík prebral víťaznú trofej z rúk prezidenta SFZ Františka Laurinca a šéfredaktora Pravdy Juraja Porubského. Víťazom blahoželal aj predseda vlády Róbert Fico.

Za Hamšíkom skončili v prvej desiatke úspešní reprezentanti, ktorí sa v minulom roku výrazne pričinili o postup na finálový turnaj majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike. Začnú sa o sto dní.

Banskobystrický rodák sa objavil na všetkých 31 hlasovacích lístkoch odborníkov, trénerov reprezentácie a tímov najvyššej súťaže a zástupcov médií. Z nich ho na prvé miesto dalo až 22 hlasujúcich. Aj druhý v poradí, najlepší slovenský strelec kvalifikácie Stanislav Šesták, a tretí, brankár Ján Mucha, nechýbali ani na jednom lístku. Šesták bol sedemkrát prvý a Mucha dva razy. V ankete dostalo hlasy len 24 futbalistov, najmenej z doterajších sedemnástich ročníkov.

Absolútnu prevahu mali legionári. Obsadili prvých štrnásť miest a neoficiálny titul najlepšieho hráča z domácej súťaže patrí Žilinčanovi Róbertovi Ježovi, ktorý sa umiestnil pätnásty. Posledným víťazom, ktorý hral v slovenskom klube, bol Szilárd Németh v roku 2000. Obliekal dres už neexistujúceho Interu Bratislava…

V najlepšej desiatke je v porovnaní s minulým ročníkom päť nováčikov. Najvýraznejší posun zaznamenal Miroslav Stoch, ktorý sa tešil aj z Ceny Petra Dubovského, ocenenia pre najlepšieho hráča do 21 rokov. V hlavnej ankete nezískal do pondelka ani bod, teraz ho 54 bodov vynieslo na desiate miesto.

„Na Petra ako futbalistu si príliš nepamätám, bol som ešte malý chalan, keď bol na vrchole výkonnosti. Viem však, čo znamenal pre náš futbal, aký výborný hráč to bol i to, že zo Slovana prestúpil do Realu Madrid. Veľmi si cením cenu, ktorú som získal. Je to môj najvýznamnejší osobný úspech v doterajšej kariére,“ zdôrazňoval Stoch.

Medzi najlepších sa tentoraz nedostal Róbert Vittek, ktorý bol osemkrát za sebou v desiatke, naposledy šiesty. V roku 2006 získal najcennejšiu trofej. Pred rokom štvrtý Sapara padol na osemnáste miesto a piaty Kozák na šestnáste. Štefan Senecký (vlani šiesty) a Marek Čech (desiaty) tentoraz vôbec nebodovali.

Fanúšikovia v internetovom hlasovaní na www.pravda.sk/futbalista rozhodli, že najobľúbenejším hráčom je brankár Mucha. Jeden z hlasujúcich, Miroslav Fúrik z Púchova, prevzal na slávnosti cenu partnera odbornej i čitateľskej ankety, spoločnosti Kia Motors Sales Slovensko – nové vozidlo Kia Venga s plnou nádržou na týždeň. Ďalší priaznivci sa môžu tešiť na lopty a dresy s podpismi hráčov.

Prvý raz na slávnosti vyhlásili aj trénera roka. Stal sa ním Vladimír Weiss, prvý kouč v ére samostatnosti, ktorý priviedol reprezentáciu na svetový šampionát. Cenu za minulý rok si prevzala aj najlepšia futbalistka Dominika Škorvánková a najlepší rozhodca Richard Trutz.

Vyhlásenie moderoval Peter Marcin a v programe vystúpila čerstvá víťazka súťaže Eurosong Slovensko Kristína, spevácka skupina Fragile či Tina a Rytmus.

Najlepší futbalista roka 2009

1. Marek Hamšík SSC Neapol 295
2. Stanislav Šesták VfL Bochum 264
3. Ján Mucha Legia Varšava 244
4. Martin Škrtel FC Liverpool 237
5. Radoslav Zabavník Terek Groznyj 130
6. Filip Hološko Besiktas Istanbul 105
7. Zdeno Štrba MŠK Žilina/Škoda Xanthi 89
8. Peter Pekarík VfL Wolfsburg 78
9. Ján Ďurica Lokomotiv Moskva 57
10. Miroslav Stoch Chelsea Londýn/Twente Enschede 54

Tréner roka 2009

1. Vladimír Weiss 41
2. Michal Hipp 17
3. Jozef Jankech 15

Futbalistka roka 2009

1. Dominika Škorvánková Slovan Bratislava 22
2. Eva Kolenová Slovan Duslo Šaľa 15
3. Viera Králiková ŠKF Žilina 9

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
43,99
Sweet trsové ružové ruže

Sweet trsové ružové ruže

25,99
Jarona 4

Jarona 4

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk