Togo odstúpilo z Afrického pohára národov, útok má tri obete

09.01.2010 13:43
africký pohár narodov, Adebayor
Najväčšia hviezda Toga Emmanuel Adebayor opúšťal nemocnicu so slzami v očiach. Autor:

Futbalisti Toga odstúpili z Afrického pohára národov (APN) v Angole pre piatkový ozbrojený útok na ich výpravu, ktorý si vyžiadal tri obete. Stiahnutie tímu z turnaja, ktorý sa začína v nedeľu, v sobotu oznámil minister a hovorca togskej vlády Pascal Bodjona.

Na autobus s futbalistami Toga zaútočil v angolskom regióne Cabinda muž so samopalom, ktorý zastrelil šoféra a deväť ľudí vrátane dvoch hráčov zranil. Ďalší dvaja členovia výpravy – asistent trénera Abolo Amelete a hovorca Stanislas Ocloo zomreli na následky zranení v sobotu.

K útoku sa prihlásila separatistická skupina FLEC, bojujúca za osamostatnenie angolskej časti Cabinda, kde k napadnutiu došlo.

„Hráči sú v šoku. Preto sa vláda rozhodla národné mužstvo odvolať. Po takej dráme sa nemôžeme šampionátu zúčastniť,“ vyhlásil Bodjona.

Togo malo vstúpiť do majstrovstiev Afriky v ponde­lok zápasom proti Ghane v skupine B, do ktorej vyž­rebovali ešte Pobrežie slonoviny a Burkinu Faso.

Otrasení hráči dávali okamžite po incidente najavo, že nemajú chuť na šampionáte štartovať. Stredopoliar Alaixys Romao z Grenoblu povedal denníku L'Equipe, že sa pokúšal so spoluhráčmi presvedčiť ostatné tímy k bojkotu.

Tréner Toga Hubert Velud sa vyslovil pre odloženie turnaja. „Bola to ako vojna. Barbarstvo. Vyzerá to, že organizátori to neberú vážne,“ vyhlásil francúzsky kouč, ktorého strelec zasiahol do ruky.

Najväčšia hviezda mužstva Emmanuel Adebayor, ktorého nezranili, je už podľa agentúry Reuters na ceste z Angoly. „Letí preč, ale nevieme presne kam,“ povedal hovorca Manchesteru City, za ktorý útočník hrá. „Celý deň sme boli v spojení s jeho poradcami a priateľkou. Vracia sa domov,“ uviedol hovorca Simon Heggie.

Adebayor už v piatok naznačil, že futbalisti nemienia riskovať život. „Ak sa nezvýši bezpečnosť, odídeme. Nemyslím si, že sme tu pripravení zomrieť,“ povedal pre BBC. „Myslím si, že väčšina hráčov chce odísť. Veď videli, ako ich spoluhráča zasiahla guľka, upadol do bezvedomia a to všetko naokolo,“ uviedol najlepší futbalista Afriky za rok 2008, ktorý po návšteve zranených kolegov opúšťal nemocnicu so slzami v očiach.

Obrancu Sergea Akakpou zasiahli dve guľky a stratil veľa krvi. Podľa Adebayora sa futbalisti báli, či hráč rumunského klubu Vaslui prežije. Akakpo sa podrobil operácii a jeho stav je stabilizovaný. Strelec zranil i náhradného brankára Kodjoviho Obilaleho, ďalším hráčom lekári v nemocnici ošetrili menšie rany na nohách, rukách a tvári. „Myslím, že nikto z chlapcov v noci nedokáže zaspať,“ povedal Adebayor.

Organizátori však tvrdia, že výprava Toga nedodržala dohodu a urobila chybu. „Pravidlá boli jednoznačné. Žiadny tím nemal cestovať autobusom. Neviem, čo ich k tomu viedlo,“ uviedol člen organizačného výboru Virgilio Santos. „V meste by sa nič také nestalo,“ povedal denníku A Bola. „Žiadali sme všetky tímy, aby nás informovali o čase svojho príchodu a dodali čísla pasov svojich hráčov. Togo to ako jediné neurobi­lo,“ dodal.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku