Jankech: Na Maldivách sme boli za majstrov sveta

Malý ostrovný štát v Indickom oceáne Maldivy je na nohách. Futbalová reprezentácia ázijskej krajiny totiž triumfovala na šampionáte Južnej Ázie a teší sa z najväčšieho športového úspechu v histórii krajiny. Maldivy k vysnívanému víťazstvu doviedol slovenský tréner Jozef Jankech.

18.06.2008 12:28
Jozef Jankech Foto:
Jozef Jankech
debata

Maldivy vyhrali v nedeľu vo finále záverečného turnaja v srílanskom meste Colombo nad Indiou 1:0. Víťazný gól strelil v 87. minúte Mukhthaar Naseer a stal sa tak národným hrdinom. Futbalovú výpravu vítali doma na letisku tisícky nadšených fanúšikov. „Niečo podobné som nezažil. Celý národ s nami žil a tešil sa. Všetci boli oblečení v národných červených farbách, ľudia dostali voľno z práce, deti nešli do školy. Vítali nás ako majstrov sveta,“ opísal pre Pravda.sk zážitky Jozef Jankech.

Tím slovenského kouča postúpil na záverečný turnaj zo svojej skupiny spoločne s Indiou, keď za sebou nechal Pakistán a Nepál. „Základná skupina sa hrala na Maldivách a o turnaj bol obrovský záujem. Všetky zápasy boli vypredané, ľudia nás tlačili dopredu. Hrali sme veľmi dobre a postúpili sme, hoci sme s Indiou v skupine prehrali,“ pokračoval Jankech. K dobrým výkonom im pomohla podľa trénera aj májová návšteva futbalistov Dubnice, ktorá odohrala s reprezentáciou Maldív dva zápasy.

Ošiaľ na Maldivách. Národ oslavuje futbalových...
Maldivy Ošiaľ na Maldivách. Národ oslavuje futbalových hrdinov.

Na záverečnom turnaji sa predstavili domáca Srí Lanka, India, Bhután a Maldivy. V semifinále zdolal tím skúseného slovenského kouča Srí Lanku. „Toto víťazstvo bolo mimoriadne cenné, pretože Srí Lanka je náš odveký rival. Bol to obrovský úspech,“ povedal Jankech. Eufória v malej ázijskej krajine bola na najvyššom stupni, futbalistov podporovala celá krajina. „Už na zápase so Srí Lankou nás v hľadisku podporovalo asi 6000 našich fanúšikov a na finále ich bolo ešte o čosi viac. Cítili sme sa ako doma,“ povedal bývalý tréner slovenskej reprezentácie.

Ešte viac si ale cení finálový triumf nad Indiou. „Maldivy sú malá krajina, kde žije 300.000 obyvateľov a zdolať giganta ako je India je obrovský úspech. India sa na tento turnaj rok pripravovala, mala anglického trénera a chcela jednoznačne vyhrať. Naši hráči však podali skvelý tímový výkon a sme veľmi šťastní,“ pustil emócie Jankech.

Doma na Maldivách vypukol ošiaľ a po príchode futbalových hrdinov sa začala oslava. „Tri hodiny sme sa vozili po meste a tešili sa s ľudmi. Každý sa chcel dotknúť víťaznej trofeje. Oslava potom pokračovala na futbalovom štadióne, kde bolo asi 15 000 ľudí,“ priblížil Jankech. Trénerský triumf ale neoslávil šampanským, ani pivom. Obyvatelia Maldív sú totiž moslimovia. „Tu sa oslavuje bez alkoholu,“ smial sa Jankech. K svojmu domu sa dostal až neskoro večer a čakalo ho tam prekvapenie. „Celý dom som mal krásne vyzdobený a na dverách veľkú vlastnú fotografiu. Bolo to milé,“ dodal Jankech.

Napriek veľkému úspechu však skúsený trénerský harcovník exotické pôsobisko, kde bol v kariére už druhýkrát, opúšťa. Zmluvu mal tentokrát na rok. „Prehovárajú ma, aby som ostal, ale ja som už rozhodnutý, že sa vraciam domov. Mám ponuku z Dubnice na post športového riaditeľa a asi ju prijmem. Trénovať už asi nebudem,“ prezradil.

Kontakty s Maldivami však nepreruší. „Mám tu veľa priateľov, ktorých som tu za tie roky získal. A možno aj dotiahnem nejakého hráča do Dubnice. Je tu jeden výborný futbalista, ktorý by sa uplatnil v Európe, ale doma je kráľ a nechce sa mu veľmi preč. Uvidíme čo sa podarí,“ dodal Jankech, ktorý sa na Slovensko vráti na budúci týždeň.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy