Bezpečnosť na štadiónoch zvýšia kamery

24.03.2008 15:41
Štadión Slovanu Bratislava
Niekoľko miliárd korún má stáť výstavba nového Národného futbalového štadióna. Na fotografii súčasná podoba štadióna na Tehelnom poli. Autor: ,

Futbalový a hokejový zväz by mali od októbra začať viesť evidenciu osôb, ktoré porušili bezpečnostné predpisy na športových podujatiach. O rok neskôr majú na štadiónoch pribudnúť kamerové zabezpečovacie systémy. Vyplýva to z návrhu novely zákona o verejných, športových a turistických podujatiach, ktorý predložilo na pripomienkové konanie ministerstvo školstva. Očakáva od neho zvýšenie bezpečnosti v hľadiskách a zefektívnenie boja proti diváckemu násiliu.

Organizátori športových zápolení by mali povinne zaznamenávať údaje o fanúšikoch, ktorí napríklad vnesú na štadión alkohol, drogy alebo iné omamné látky, alebo ktorí boli vyvedení z podujatia. Okrem osobných údajov by evidencia mala obsahovať tiež fotografie tvárí previnilcov.

Zoznamy nežiadúcich osôb, ktoré majú zakázaný vstup do futbalových stánkov, sa už roky vedú v západoeurópskych krajinách. Na Slovensku takýto informačný systém zatiaľ neexistuje, čo podľa ministerstva sťažuje boj proti výtržnostiam na štadiónoch. Búrlivých fanúšikov, proti ktorým na štadiónoch v minulosti neraz zasahovali policajti, majú napríklad futbalové kluby z Trnavy, Bratislavy a Nitry. Práve v sobotu museli policajti niekoľkokrát zasahovať pri šarvátkach medzi fanúšikmi bratislavského Slovana a trnavského Spartaka.

Podľa navrhnutej novely by organizátori futbalových a hokejových zápasov, ktoré sa hrajú na štadiónoch s kapacitou viac ako 2000 divákov, mali od októbra 2009 zriadiť v areáloch kamerový zabezpečovací systém. Priestory, kde sa takéto zariadenia budú nachádzať, musia byť zreteľne označené. Kamery musia byť schopné identifikovať ľudské tváre; záznamy budú môcť byť využité pri odhaľovaní trestnej činnosti, objasňovaní priestupkov alebo na evidenciu problémových osôb.

Nová legislatíva by mala tiež sprísniť sankcie za nedodržiavanie poriadku na štadiónoch. Rozšíriť sa majú právomoci usporiadateľov, najmä pri kontrole divákov bezprostredne pri vstupe do priestorov štadiónov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku