Tvrdohlavý strelec padol až na dno

Nemal ešte dvadsať a všetci obdivovali jeho výnimočný nos na góly. Roland Števko však neupútal iba ľahkosťou, s akou prekonával súperových brankárov. Keď sa nedostal do nominácie na svetový šampionát dvadsaťročných, preslávil sa výrokom, ktorý šokoval futbalové Slovensko.

11.02.2008 06:10

„Môj otec je robotník a nemá peniaze. Keby som si zobral úver a zaplatil, možno by som sa dostal do mužstva na MS, tvrdil v roku 2003.“ Keď ho predvolali na disciplinárnu komisiu SFZ, aby predložil dôkazy, už viac nerýpal v citlivej téme. Zrazil podpätky. Hrozil mu prvý raz zákaz činnosti, no nakoniec vyviazol iba s pokarhaním.

„Mám pocit, že som nebol sám, čo sa ozval, po mne to urobili i ďalší, aj keď nešlo o úplne rovnakú situáciu. Už to však nechcem rozoberať a vracať sa k starým veciam. Teraz sa pozerám iba dopredu a zaujíma ma, čo bude,“ reaguje Števko po takmer piatich rokoch. Neúčasť na šampionáte prežil. A ďalej strielal góly v ružomberskom drese. V ročníku 2003/2004 sa stal najmladším streleckým kráľom v histórii slovenskej ligy. Už v predchádzajúcej sezóne si pripísalo futbalové ucho dvanásť gólov. A v nasledujúcej sa pustilo vehementne do obhajoby titulu najlepšieho strelca. Po jesennej časti mal na konte jedenásť presných zásahov. Zima 2004 však pochovala jeho ďalšie nádeje.

Klub sa rozhodol, že ho uvoľní do Brna. Ružomberok sa pohyboval na špici slovenskej ligy, Brno čakali u susedov záchranárske práce. Ak už mal opustiť Ružomberok, radšej by zamieril na Tenerife, kde bol aj na skúške. Lenže v kuolároch sa vravelo, že Brno zaplatí za strelca dvanásť miliónov korún a ešte aj zatiahne výstavbu novej tribúny na ružomberskom štadióne. Druholigový španielsky klub ponúkal menej, chcel Števka na hosťovanie.

Ďalší vývoj sa uberal podľa scenára, ako Slovensko prichádza o futbalové talenty. Števko si postavil hlavu: do Brna nejdem, vyhlásil. A klub jeho neposlušnosť a tvrdohlavosť potrestal. Preradil jedného z najlepších hráčov súťaže do B-tímu a v lete ho úplne pustil k vode. „Bolo to ťažké obdobie,“ spomína na rok 2005 Števko, ktorý mal v Ružomberku zmluvu. Ešte v zime ho skúšalo Torpedo Moskva, nastúpil zaň v príprave v Španielsku a hoci sa uviedol gólom, nakoniec ho Rusi neangažovali. Ocitol sa aj pod Eiffelovou vežou, dva týždne strávil v poprednom francúzskom tíme Paríž St. Germain, hral prípravný zápas, zanechal dobrý dojem. K dohode nedošlo.

Talentovaný strelec padol až na dno. Trénoval najmä doma v Leviciach. „Zväčša individuálne, na viac ako rok som vypadol z futbalu, nehral nijaký zápas. V takej situácii sa ťažko hľadá nový klub,“ pokračuje. „Tešil som sa, keď som v lete 2006 podpísal zmluvu s druholigovým nemeckým mužstvom Greuther Fürth. Mnohí iní slovenskí hráči, ktorí boli v plnom tempe, by to brali. Lenže ťažko som dobiehal resty. Musel som sa dať dokopy a bojovať o miesto. Po dlhej pauze nevydržali záťaž svaly. Bol som dlho zranený, nemecký angažmán mi nevyšiel, nastúpil som len v dvoch zápasoch.“

Ďalší šok pripravil vlani v lete: po vyše dvoch rokoch sa objavil v Ružomberku. Medzi ním a klubom sa v minulosti poriadne iskrilo, padli aj silnejšie slová, zdalo sa, že ich futbalové cesty sa už nikdy nemôžu skrížiť. Hlavy však vychladli, obe strany sa dohodli. „Ani ja by som si nikdy nepomyslel, že sa ešte do ružomberského klubu vrátim,“ priznáva čoskoro 25-ročný útočník. Stratil prinajmenej dva drahocenné roky. Aký podiel si pripisuje? „Určite nejaký mám, každý je strojcom svojho šťastia,“ trochu váha. ,„Vždy som však robil rozhodnutia, o ktorých som si v tom okamihu myslel, že sú pre mňa dobré. Uvažoval som, či odísť z rozbehnutého Ružomberka, ktorý v nasledujúcej sezóne získal titul i Slovenský pohár, do trápiaceho sa Brna. A ak by som tam aj prestúpil, kto vie, ako by pokračovala moja kariéra? Možno by som sa zranil, možno by som dopadol ešte horšie. Každý má svoj osud a lamentovať je už teraz zbytočné. Chcem hrať opäť futbal a strielať góly.“

Už v jeseni naskakoval do zápasov. Strelil dokonca dva góly. Teraz po dlhom čase absolvoval poriadnu zimnú prípravu. „Potreboval som ju ako soľ, verím, že na jar sa prejaví,“ dodáva. Oženil sa, manželka pochádza z Ružomberka. Čakajú dieťa.

Teraz sa už chce naozaj pozerať iba dopredu…

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy