Szilárd Németh prekonal pľúcnu embóliu

13.11.2006 17:51, aktualizované: 22:25

Kormidelníka slovenskej futbalovej reprezentácie Jána Kociana šokovala správa o pľúcnej embólii, ktorú v uplynulých dňoch prekonal 29-ročný útočník bundesligového Aachenu Szilárd Németh. Aj keď ho na stredajší duel proti Bulharsku nenominoval, do širšieho kádra reprezentácie patrí. AKTUALIZOVANÉ

„Bol som z toho šokovaný, lebo som ho zažil v košických časoch, keď mal problémy iného zdravotného rázu,“ poznamenal Kocian. Vtedy som mal obavy o jeho kariéru, dodal.

Németh v minulosti prekonal ochorenie štítnej žľazy a v košickom klube, spoločne s Kocianom ako asistentom trénera, pôsobil koncom deväťdesiatych ro­kov.

„Žiaľ, všetky informácie sme sa dozvedeli iba sprostredkovane. Ale najneskôr v utorok sa chceme skontaktovať s kolegami v Aachene, prípadne s ošetrujúcim lekárom a chceme zistiť ďalšie podrobnosti. Lebo diagnóza, ktorá bola zverejnená, je mimoriadne závažná vec. Je to veľmi vážne ochorenie,“ povedal Pener na margo vážnych zdravotných problémov, ktoré rodáka z Komárna postihli po kvalifikačnom stretnutí s Českom, keď dostal zápal pľúc. Tri týždne sa liečil a potom začal opäť trénovať, no problémy s pľúcami neprestávali. Preto podstúpil dôkladné vyšetrenie v nemocnici, kde zistili dôvod jeho ťažkostí: embóliu pľúc.

„Embólia pľúc, to je skutočne jeden vážny problém, ktorý môže skončiť až smrťou pacienta. Je to naozaj veľmi vážne,“ zdôraznil Pener. Ako ďalej povedal, medicínski odborníci z realizačného tímu slovenskej reprezentácie budú v kontakte s kolegami v Aachene a budú spolu konzultovať spôsob a priebeh liečby Németha, ktorý by podľa prvých informácií z Nemecka mal byť na maródke niekoľko mesiacov, možno aj pol roka.

Németh je najlepším strelcom slovenskej reprezentácie s 22 presnými zásahmi v 58 zápasoch. Od augusta je hráčom Alemannie Aachen, kam prešiel z francúzskeho Štrasburgu. Predtým hrával na britských ostrovoch za Middlesbrough, v pražskej Sparte, Košiciach a bratislavských kluboch Slovan a Inter.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku