Zomrel legendárny brankár Imrich Stacho

10.01.2006 12:09

V utorok v skorých ranných hodinách zomrel jeden z brankárov, ktorí dláždili cesty Veľkej futbalovej Trnavy, Imrich Stacho. V tomto roku by sa 4. novembra dožil jubilejných 75 rokov. Okrem Spartaka pôsobil aj v pražských kluboch ATK a Tankista, na konte mal 24 reprezentačných štartov.

Verný zostal trnavskému futbalu od svojich brankárskych zákrokov na Kopánke až po pravidelné návštevy ligových, ale aj druholigových zápasov na tribúne Spartaka. Preto zažil a prispel svojimi vyrovnanými a hlavne skvelými výkonmi v bránke k titulu dorasteneckého majstra ČSR v roku 1948 a od ligového debutu na jar 1959 proti mužstvu z Teplíc (1:1) až do nástupu k slávnej ére trnavského futbalu v 60. rokoch.

Na jeseň 1965 vo svojom predposlednom ligovom zápase ešte pred vlatným obecenstvom, ktoré ho obdivovalo, povzbudzovalo ako obľúbeného „Capana“, s čistým kontom zachránil víťazstvo 1:0 nad Spartakom Hradec Králové a v poslednom v Trenčíne si po heroickom výkone odniesol posledný gól do futbalového dôchodku.

Za 15 rokov len raz zmenil dres a to, keď narukoval v roku 1952 do Prahy, samozrejme do ATK a Tankistu. Stachove vysoké kvality si všimli aj zostavovatelia reprezentácie spoločného štátu Slovákov a Čechov. Debutoval 14. júla 1953 proti Rumunsku a nedostal gól (2:0). Zhodou okolností svoj posledný 24 reprezentačný zápas zohral 25. mája 1960 práve proti Rumunsku a rozlúčil sa s čitým kontom o rovnaké víťazstvo 2:0.

Imrich Stacho bol brankárom moderného štýlu a koncepcie. Chytal bez príkras, s mimoriadnym reflexom, vedel rýchlo založiť útočnú akciu, ovládal 16-tku a dirigoval obranu. Keď opustil svoj priestor, to len preto, aby šiel prekonať svoj proťajšok – z pokutového kopu. Desiatimi gólmi z tejto značky prispel k zmene skóre a raz aj v zápase reprezentácie. Bol to veľmi dôležitý gól, lebo v kvalifikácii Pohára národov (dnes ME) po prehre 0:2 v Dubline, 10. mája 1959 na bratislavskom  štadióne načal v odvete Írov práve z bieleho bodu už v 3. minúte (4:0).

Za 15 rokov veľmi zriedka chýbal v trnavskej bránke. Až prišiel nešťastný 11. máj 1966 a rozlúčkový zápas Laca Pavloviča v Prešove. Prasknutá achillovka, nie po faule, ale len tak pri vybiehaní, urobila definitívny koniec akýmkoľvek aktívnym futbalovým chúťkam veľkého brankára.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Orchidea  ružová  na vysoko

Orchidea ružová na vysoko

29,99
Perla farebné ruže

Perla farebné ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk