Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Neuznaný gól? Môže za to Blatter

Neuznaný regulárny gól Franka Lamparda v osemfinále majstrovstiev sveta medzi Anglickom a Nemeckom vyvolal na Britských ostrovoch obrovskú vlnu kritiky na adresu Seppa Blattera. Šéf FIFA je veľkým odporcom moderných technológií vo futbale, pričom argumentuje tým, že by sa z hry odstránil ľudský element.

29.06.2010 11:31
Sepp Blatter Foto:
Sepp Blatter.
debata (1)

„Bolo to jasné, pol metra za čiarou. Bývalí hráči, superhviezdy, skrátka všetci chcú techniku vo futbale, len jediná osoba nie. Nechápem,“ citoval anglickú legendu Alana Shearera denník Daily Echo.

Blatterove argumenty o chýbajúcom ľudskom rozmere však prestávajú účinkovať. „Teraz sú prinajmenšom veľmi rozporuplné. Veď Frank Lampard dal do hry najlepší možný ľudský prvok a dal nádherný gól, ktorý by mal pre Angličanov silný psychologický efekt. Nemci boli síce lepší, ale nemôžeme mať istotu, že by sa zápas nevyvíjal inak, ak by gól uznali,“ povedal pre Telegraph Sport šéf škótskeho zväzu Gordon Smith.

Ten bol v komisii, ktorá rozhodovala o tom, či sa podobné technológie budú používať, a sám hlasoval pre, čo však na odsúhlasenie nestačilo. „Pritom systém na posudzovanie podobných prípadov existuje a je testovaný. Rozpozná, či lopta prešla bránkovou čiarou a vyšle rozhodcom na hodinky signál. Inštalovanie takéhoto systému na štadión by malo stáť okolo sedem tisíc libier (8500 eur). Samozrejme by to nemohlo byť na každom zápase, ale na mastrovstvách sveta to hádam byť môže,“ myslí si Smith.

Podľa neho by však stačilo, ak by bol rozhodcom umožnený prístup k televíznym záberom, napríklad prostredníctvom štvrtého rozhodcu. „Na štadióne sú stovky kamier, i priamo v bránkach a všetkým na svete hneď ukázali, že to bol gól. Tak prečo neumožniť rozhodcom, aby to tiež mohli vidieť,“ dodal Smith.

Za zavedenie systému na odhaľovanie, či lopta prekročila bránkovú čiaru, je aj britský minister športu Hugh Robertson. „Dúfam, že FA (anglický zväz) preskúma, prečo FIFA naďalej odmieta zavedenie techniky,“ uviedol Robertson.

Podobný názor má aj tréner nemeckého Schalke Felix Magath. „Na majstrovstvách sveta by k podobným chybám dochádzať nemalo. FIFA bude musieť zvážiť svoje rozhodnutie o zákaze techniky,“ povedal Magath pre denník Hamburger Abendblatt.

Postup FIFA nechápe ani samotný nešťastný hrdina zápasu Frank Lampard. ,,Nadišiel čas, aby sme kvôli podobným prípadom začali využívať moderné technológie. Pred šampionátom sme mali poradu, kde sme rozoberali hádam milión možností, ktoré môžu ovplyvniť zápas. S týmto však nikto z nás nepočítal," uviedol stredopoliar Chelsea, ktorý sa na svoju gólovú strelu nemieni pozerať zo záznamu. A ani nechce. „Nepotrebujem to. Hneď som vedel, že to išlo jasne za čiaru. Nehovorím, že je to dôvod našej prehry, ale keby sme vyrovnali na 2:2, bol by to úplne iný zápas,“ dodal.

Zato podľa anglického brankára Davida Jamesa nie je potrebné hľadať chybu v tomto konkrétnom prípade v absencii technológií. „To nie je o technológii. Veď lopta bola za čiarou pol metra,“ nechápal James rozhodnutie arbitrov. „Technológia by bola dobrá, ale v tomto prípade vari ani nebola potrebná,“ dodal.

Steven Gerrard, ktorý viedol v zápase Anglicko ako kapitán, zasa odmietol špekulovať, ako veľmi sporný moment ovplyvnil zápas. „Malo to na nás negatívny vplyv, ale nemôžeme to brať ako ospravedlnenie. Nemci hrali skvelo a zaslúžili si vyhrať,“ konštatoval stredopoliar Liverpoolu.

1 debata chyba