Nemecko ukázalo svoju silu, Austráliu deklasovalo 4:0

V súboji D-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale zvíťazilo na štadióne Mosesa Mabhidu v juhoafrickom Durbane Nemecko nad Austráliou hladko 4:0 a zaznamenalo už tretie víťazstvo z troch medzištátnych súbojov s "protinožcami", ktorí utrpeli rekordnú prehru na MS.

13.06.2010 22:30
Lukas Podolski Foto:
Lukas Podolski otvoril skóre zápasu.
debata (2)

D-skupina (Durban):
Nemecko – Austrália 4:0 (2:0)

• Góly: 8. Podolski, 26. Klose, 68. T. Müller, 70. Cacau, ŽK: 12. Özil, 90.+ Cacau – 24. C. Moore, 46. L. Neill, 58. Valeri, ČK: 56. T. Cahill (Austr.) za faul, rozhodovali: Rodríguez Moreno – Camargo Callado a Morin Mendez (všetci Mex.), 62 000 divákov
  • Nemecko: Neuer – Lahm, Mertesacker, A. Friedrich, Badstuber – Khedira, Schweinsteiger – T. Müller, Özil (74. Gómez), Podolski (81. Marin) – Klose (68. Cacau)
  • Austrália: Schwarzer – Wilkshire, C. Moore, L. Neill, Chipperfield – Valeri, Grella (46. Holman) – Emerton (74. Jedinak), Culina, Garcia (64. Rukavicia) – T. Cahill
 MS v kocke: program, výsledky, tabuľky, pavúk Foto: FIFA
FIFA, logo MS 2010 v Juhoafrickej republike  MS v kocke: program, výsledky, tabuľky, pavúk

Prvú šancu mali už v 3. min Austrálčania, keď sa po rohovom kope dostal k zakončeniu Garcia, ale neuspel. Nemci prvýkrát ohrozili Schwarzera v 7. min, ale brankár „protinožcov“ vyrazil strelu Kloseho. Gólovo zahrmelo už o minútu neskôr. Špílmacher Özil vysunul na pravej strane Müllera, ktorého krížnu prihrávku cez šestnástku poslal Podolski nekompromisne ľavačkou do siete z 13 metrov – 1:0. V 24. min nevyšla zverencom trénera Verbeeka ofsajdová pasca, ale ideálnu prihrávku Podolského nezužitkoval v tutovke pred bránkou Klose. Ten si to vynahradil o dve minúty neskôr, keď center kapitána Lahma premenil hlavičkou na svoj jedenásty gól na turnajoch MS. Po polhodine hry už mohlo byť 3:0, ale Özilov oblúčik ponad brankára Schwarzera stihol odvrátiť do bezpečia v poslednej chvíli L. Neill. V 40. min poslal Podolski loptu do behu Özilovi, ktorý však peknú akciu nestihol zakončiť.

Mark Schwarzer sa naťahuje márne. Po strele... Foto: SITA
Mark Schwarzer Mark Schwarzer sa naťahuje márne. Po strele Lukas Podolskeho kapituloval v zápase prvýkrát.

Na začiatku druhého dejstva sa Austrálčania dožadovali pokutového kopu po ruke Mertesackera, ale arbiter Moreno bol iného názoru. Viac šťastia nemali ani pri krížnom pokuse striedajúceho Holmana, ktorý išiel mimo Neuerovej bránky. Na druhej strane nebezpečne vystrelil Müller, ale skóre sa nemenilo. V 56. min videl vysunutý hrot austrálskej ofenzívy Cahill červenú kartu za zákrok na Schweinsteigera. Početnú výhodu mohli po hodine hry využiť Klose a vzápätí Khedira, avšak pred Schwarzerom nepochodili. S chuťou hrajúci Nemci sa dočkali tretieho presného zásahu v 68. minúte. Müller sa zasekávačkou zbavil obrancu a strelou z 15 m, ktorá sa odrazila od žrde, si otvoril gólový účet v drese národného tímu. Len necelé dve minúty od svojho príchodu na trávnik za Kloseho potreboval Cacau na strelenie gólu. Vynikajúcu prihrávku od Özila nemal útočník VfB Stuttgart problém poslať do siete – 4:0. Potom sa už nemecký gólostroj zastavil a stretnutie sa len dohrávalo.

Povedali po zápase:

Joachim Löw (tréner Nemecka): „Toto víťazstvo je veľmi dôležité, dodá nám ešte viac sebavedomia. Stačí nám vyhrať ešte raz a máme postup zo skupiny istý. Všetci hráči boli dnes veľmi, ale veľmi skoncentrovaní. Mnoho herných činností sme zvládali na vysokej úrovni. Musíme si však pamätať, že je to stále len začiatok turnaja.“

Pim Verbeek (tréner Austrálie): „Samozrejme, predstavovali sme si náš vstup do turnaja inak. Snažili sme sa vyhnúť tomu, čo sa napokon stalo v podobe rýchlo inkasovaného gólu. Po druhom presnom zásahu sme už boli prakticky bez šance na návrat do zápasu. O to viac, že sme záverečných 35 minút odohrali v oslabení.“

Lukas Podolski (útočník Nemecka a strelec prvého gólu): „Vôbec ma neprekvapuje, že sme hrali takto dobre. Už v príprave sa nám natoľko darilo, preto sme verili, že to môže byť aj na šampionáte dobré. Náš apetít sa teraz ešte viac zvýšil.“

Miroslav Klose (útočník Nemecka a strelec druhého gólu): „Dnes jednoducho všetko do seba správne zapadalo. Máme tri body, ale ešte sa nemôžeme cítiť ako úplní víťazi. Jednoznačným víťazstvom sme si však určite vybudovali rešpekt.“

Thomas Müller (útočník Nemecka a strelec tretieho gólu): „Pochopiteľne, veľmi nás teší, že všetko klapalo podľa našich predstáv. Za seba môžem povedať, že mám ambíciu vždy odovzdať na ihrisku to najlepšie. Nenechali sme sa zastrašiť agresívnym prístupom Austrálčanov. Teraz si však musíme dať pozor, aby nás tento úspech neuspal.“