Ja vám ďakujem za pozornosť pri sledovaní textového prenosu zo štvrtého osemfinále, ktoré trvalo niečo cez dve a trištvrte hodiny.

Samotným onlajnom vás celú dobu sprevádzal Viktor Kalinács.

Týmto momentom vám ešte raz ďakujem za priazeň a želám dobrú noc!

Poznáme tak zloženie ďalšej štvrťfinálovej dvojice. Tú tvoria prekvapivo Rusi a práve Chorváti. Súboj medzi nimi je na progame o týždeň v sobotu v Soči.

Pokiaľ by Dáni nakoniec postúpili, prípad Mathiasa Jörgensena zo 114. minúty by pripomínal Luisa Suáreza z MS v Južnej Afrike roku 2010. Uruguajčan v posledných minútach predĺženia chytil jasný gól rukou na hranici bránkovej čiary, za čo dostala Ghana možnosť pokutového kopu. Africká krajina túto príležitosť nevyužila, z nariadenej penalty bola iba prekopnutá brána.

A potom je tu už iba história. Uruguaj v penaltovej lotérii zvíťazil a dostal sa do semifinále turnaja, zatiaľ čo v Ghane zavládol štátny smútok…

Duel, ktorý mal parádny začiatok, nudný stret, no fantastické vyvrcholenie. Smutní Dáni sa len prizerajú radosti Chorvátov, ťažko hodnotiť, či postúpil lepší, alebo nie.

Skóre stretnutia otvoril už v prvej minúte Mathias Jörgensen, o tri minúty na to reagoval Mario Mandžukić. Dlho, veľmi dlho sa nedialo nič, až prišla 114. minúta merania síl, geniálna kolmica Modrića na Rebića a následný faul strelca úvodného gólu, ktorý mal byť ocenený červenou kartou. Nestalo sa tak a pre Vatreni prišiel ešte väčší šok. Luka Modrić z nariadenej penalty neskóroval, Kasper Schmeichel ho vychytal.

Predĺženie sa už dohralo bez streleného gólu, nasledovali strely zo značky bieleho bodu. V nich dominovali brankári. Ako Danijel Subašić, tak i Kasper Schmeichel chytili v prvých štyroch sériách po dve penalty súpera, do piatej sa tak šlo za stavu 2:2. Nicolai Jörgensen mal na sebe veľkú zodpovednosť, ktorú nedokázal vstrebať. Jeho slabo kopnutá penalta stála v konečnom zúčtovaní Dánov postup, keď nasledujúci pokus Rakitića už Schmeicel nezmaril!

Držení míče: 53 % : 47 %.
Střely na branku: 7:3. Střely mimo: 8:10. Rohy: 5:4. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 5:19.

3:2

Ivan Rakitić nezaváhal, Schmeichel štvrtú penaltu nechytil! Dánsky gólman sa hádzal doľava, záložník Barcelony však mieril doprava!

2:2

Postupový mečbal drží v rukách, teda v nohách Ivan Rakitić!

2:2

Nicolai Jörgensen taktiež nedáva! Danijel Subašić parádne zostal s nohami v strede brány, hoci sa hádzal naľavo!

2:2

Josip Pivarić to šiel kopnúť ľavačkou, no bolo to až príliš okaté, že to kopne do pravého rohu Schmeichelovej brány! Kasper Schmeichel s ďalším zákrokom!

2:2

Lasse Schöne neprekonal Subašića, mentálna výhoda pre Balkáncov! Subašić výborne prečítal zámer svojho protivníka a vyrazil zakončenie mimo bránu.

2:2

Tesne, ale predsa! Luka Modrić poslal loptu doprostred brány, kde opäť zostali nohy Schmeichela. Tentoraz to na zákrok nestačilo, stav je vyrovnaný – 2:2!

1:2

Na penaltu prichádza Luka Modrić!

1:2

Najstarší dánsky hráč na turnaji nezávahal. Michael Krohn-Dehli posiela svoju reprezentáciu do výhody.

1:1

Andrej Kramarić si počkal na pohyb Schmeichela, ktorý sa hodil doľava, Kramarić ale suverénne poslal guľatý nezmysel do druhej strany.

0:1

Simon Kjaer vypálil nekompromisne do horného rohu otvára skóre penaltového rozstrelu.

0:0

Aj Kasper Schmeichel chytá úvodnú penaltu rozstrelu. Rovnaký smer penalty ako u Eriksena, Schmeichel nechal pri svojom natiahnutí nohy v strede brány, čo značí zákrok!

0:0

Danijel Subašić vytlačil loptu na žrď, Eriksen mieril k pravej tyči, no neúspešne!

0:0

Ako prvý začne Christian Eriksen, najväčšia hviezda dánskeho výberu.

0:0

Začína penaltový rozstrel.

Aj druhý nedeľný súboj na majstrovstvách sveta v Rusku sa bude rozhodovať až zo značky bieleho bodu. Čo spraví s Chorvátmi zahodená penalta v podaní Modrića? Dostanú Kasper Schmeichel a jeho spoluhráči extra dávku sebavedomia po prežití klinickej smrti?

Nechajme sa prekvapiť, rozuzlenie prinesú už najbližšie sekundy a minúty.

120+2

Druhé predĺženie sa skončilo.

120+1

Nadstavuje sa jedna záverečná minúta!

120

Andrej Kramarić si zasekol loptu aj protihráča, vypálil smer brána, no to najpodstatnej­šie minul.

119

Luka Modrić na kolenách po slabučkej koncovke spoza hranice šestnástky. A len tak mimochodom, Schmeichel chytil už druhú jedenástku počas duelu na šampionáte.

118

Vatreni na polovici Dánov, ktorí sú v šoku ako z nariadenej penalty, tak aj z jej následného nepremenenia.

117

Chorváti sa držia za hlavu, stále je však dosť času na rozhodnutie v predĺžení.

116

Neuveriteľné! Mathias Jörgensen zabránil jasnému gólu, mal byť vylúčený, no Kasper Schmeichel zachránil celé Dánsko pred vypadnutím! Luka Modrić to kopol k ľavej žrdi, Schmeichel však vystihol smer strely a neraznantnú exekúciu penalty chytil pevne do náručia!

115

Len žltá karta pre Mathiasa Jörgensena, čo som milo prekvapený. Nakoniec zabránil jasnému gólu, z toho mohla byť aj karta červenej farby.

114

Penalta pre Chorvátsko po nájazde Rebića na Schmeichela, dokonalú kolmicu vystrúhal Luka Modrić! Rebić obišiel Schmeichela, loptu chcel zasunúť do brány, no v poslednom momente ho zozadu poslal k zemi Mathias Jörgensen!

113

Nicolai Jörgensen si spracoval už typicky dlhý aut Knudsena na hruď, no následná koncovka bola z kategórie slabých.

112

Henrik Dalsgaard vhadzoval iba dozadu na Schmeichela. Nikto sa nikam neponáhľa, penalty budú asi spravodlivým rozuzlením.

111

Josip Pivarić poslal vysoký center pred bránu súpera, tam však dominovali stopéri Dánska.

110

Mathias Jörgensen fauloval Rebića, hoci sa mu to nepáčilo. Rozhodca stál blízko a na situáciu mal dokonalý výhľad.

109

Noví futbalisti už na trávnik neprídu. Ktorý z aktérov na hracej ploche sa stane (smutným) hrdinom?

108

Striedanie v tíme Chorvátsko: z ihriska odchádza Mario Mandžukić, prichádza Milan Badelj.

108

Rýchlonohý Pione Sisto sa dostal k lopte, obtočil sa s ňou v šestnástke súpera okolo svojej osi a technickým pokusom míňa bránu Schmeichela!

107

Posledným striedajúcim mužom bude Milan Badelj.

106

Mateo Kovačić z dvadsiatich piatich metrov triafa brániaceho hráča, Dáni sa veľmi rýchlo dokázali vrátiť späť.

106

Striedanie v tíme Dánsko: z ihriska odchádza Martin Braithwaite, prichádza Pione Sisto.

106

Začalo sa druhé predĺženie.

105+2

Prvé predĺženie sa skončilo.

105+1

Tak ešte nie, nadstaví sa jedna minúta v prvej časti predĺženia. V tej druhej by sa na trávniku mal vyskytnúť už aj Pione Sisto.

105

Dva rohy po sebe v podaní Modrića Dáni pohodlne odvrátili, krajiny si za niekoľko sekúnd vymenia strany.

104

Kasper Schmeichel prvý raz v permanencii po nákope Modrića na Kramarića. Ten z veľkého uhla zakončil a aj s pomocou teču jedného z Dánov sa lopta točila do brány. Brankár severanov vytesnil loptu na rohový kop.

102

Píska sa ofsajd Balkáncov. V tomto momente by podľa môjho názoru mohli nasledovať už aj penalty. Nikto nechce urobiť zbytočnú chybu a tak to bude vyzerať aj po zvyšok predĺženia. Samozrejme, pokiaľ tá chyba nepríde a niekto ju nepotrestá. Potom by sa strhla hra s časom o vyrovnanie.

101

Dáni majú počas predĺženia až 72% držanie lopty. Aj to o niečom svedčí, Chorváti sa nikam nehrnú.

100

Severania v predĺžení rozhodne lepší, obe krajiny budú môcť ešte raz striedať.

99

Lasse Schöne využil sklepnutie lopty od Jörgensena, pätičkou si loptu prehodil na pravačku a vypálil. Jeho zakončenie však chorvátskeho gólmana k zákroku nedonútilo.

98

Tentoraz to nebol dlhý aut, ale iba krátky. Postaral sa o to Henrik Dalsgaard.

98

Striedanie v tíme Dánsko: z ihriska odchádza Thomas Delaney, prichádza Michael Krohn-Dehli.

97

Striedanie v tíme Chorvátsko: z ihriska odchádza Ivan Perišić, prichádza Andrej Kramarić.

96

Štandardka odvrátená, ale iba na ďalšie dlhé vhadzovanie. Knudsen to poslal znovu parádne, lopa presvišťala hádam cez šestnástich hráčov pred Subašićom, no žiaden z futbalistov v bielych dresoch ju nedokázal zasiahnuť tak, ako by sa na gól patrilo.

95

Pekná kolmica na Eriksena, ktorý pod seba dával loptu. K nej sa dostal Martin Braithwaite. Ten síce neodcentroval, no po odvahe Knudsena a bloku Lovrena uvidíme rohový kop číslo jedna v predĺžení.

94

Taktický boj pokračuje, viac však vyhovuje Dánom.

93

Ani dve dlhé vhadzovania Knudsena závar pred Subašićom nenarobili. Ten si loptu púšťa na nohu a bude vykopávať.

92

Lasse Schöne pri prihrávke do strany lakťom trafil Mandžukića, ktorý si žiada minimálne voľný kop pre Chorvátsko. Nedeje sa tak, Jonas Knudsen bude vhadzovať.

91

Obe mužstvá tak vďaka predĺženiu dostávajú ešte jednu možnosť striedania. V histórii šampionátov sa tak deje v Rusku vôbec po prvý raz.

91

Začalo sa nadstavenie prvého predĺženia.

Ako sme sa tešili z rýchlych gólov v prvom polčase, tak sme možno mierne sklamaní z vývoja druhého dejstva. V ňom nás zo sedačiek nedvihlo prakticky nič, nanajvýš tak „vykúpanie“ Knudsena Rebićom.

Po krátkej prestávke začína polhodinové predĺženie prerušené „polčasom“ po pätnástich minútach. V prípade nerozhodného stavu aj na jeho konci uvidíme pokutové kopy.

90+4

Druhý polčas sa skončil.

90+3

Danijel Subašić loptu iba vyboxoval, na jej odraz si počkal Martin Braithwaite. Zakončenie spoza veľkého vápna, Braithwaite riadne nezacielil.

90+3

Christian Eriksen sa chystá zahrávať roh v čase, kedy by bol presný zásah prakticky smrtiacim.

90+2

Len to tak zahučalo na štadióne v Nižnom Novgorode. Prudká koncovka Rakitića z približne dvadsiatich piatich metrov končí nanajvýš dva metre mimo ľavej žrde Schmeichelovej brá­ny.

90+1

Mateo Kovačić odkopol loptu ďaleko na doprostred poľa.

90+1

Nadstavujú sa tri minúty.

90

Dlhý aut Knudsena podvihol hlavou jeden z Chorvátov, Jonas Knudsen si vhadzovanie zopakuje, akurát z druhej strany.

89

Úctyhodná je aj štatistika faulov Vatreni v doterajšom priebehu. Balkánci vyprodukovali za 89 minút iba päť nedovolených zákrokov.

88

Pripomenul sa i Lasse Schöne. Znovu sme videli nedôrazný odkop Vidu, Schöne spoza veľkého vápna namieril loptu iba mimo priestoru troch žrdí.

87

Nákop Modrića Dáni vrátili iba za šestnástku, kde prišla ďalekonosná hlavička iba do náručia dánskeho gólmana.

86

Koľkokrát teraz Ante Rebić vyzvŕtal Knudsena? Parádne kľučky, prihrávka pod seba do šestnástky. Zakončil až Pivarić, ktorého rana bola zrazená na rohový kop.

85

Rýchle a dlhé vhadzovanie na Mandžukića, ktorý sa nevrátil dozadu. Vatreni tak môžu držať loptu na vlastných kopačkách.

84

Po rozohrávke nakrátko sa do hlavičkového zakončenia po centri Pivarića dostal Perišić. Ten nadvihol loptu zo vzdialenosti zhruba dvanásť metrov do brány, lopta však končí nad svätyňou Schmeichela.

83

Zdá sa, že Kovačić bude po „ľadovaní“ ramena pokračovať v hre. Štandardka pre Chorvátsko.

82

Nepríjemná situácia pre Chorvátov. Vyzerá to na vykĺbenie ramena, či väzív v ňom po súboji Kovačića s Poulsenom.

82

Simon Kjaer s dobrým úmyslom na Jörgensena. Domagoj Vida si vysokého útočníka kryl, loptu priamo chytá Subašić.

81

Práve zranený Strinić pre dnešok dohral. V posledných desiatich minútach riadnej hracej doby bude útočiť aj brániť Josip Pivarić.

81

Striedanie v tíme Chorvátsko: z ihriska odchádza Ivan Strinić, prichádza Josip Pivarić.

79

Ivan Strinić nepríjemne nakopnutý Dalsgaardom, prerušenie je využité aj na rýchlu občerstvovaciu prestávku.

78

Ante Rebić prevetral rukavice Schmeichela. Že by sa nám zápas naštartoval práve v záverečnej štvrťhodine?

77

Niekoľko odrazených lôpt po zlých odkopoch Dánov. Temer z toho ťažil Luka Modrić, kapitán Chorvátska. Prízemná strela dirigenta hry mierila úplne vedľa.

75

Oba výkony si zaslúžia piskot, ktorý aj postupne prichádza. Naozaj sme od tohto merania síl po bleskovom úvode čakali viac. Yussuf Poulsen sa hádzal na kolená po hvizde rozhodcu, ktorý avizoval faul tohto hráča na Ivan Strinića.

74

Bola z toho iba strata lopty a brejk Dánov. Priťuknutá lopta, zakončenie Eriksena a výkop od brány.

73

Čas plynie rýchlo, sekundy pribúdajú. Chorváti sa usadili na súperovej polovici. Prekvapí nás krajina z juhu Európy?

72

Nicolai Jörgensen si po šiestich minútach na trávniku pripísal na konto koncovku doprostred brány. Čerstvý hráč na hracom poli ťažil z práce Poulsena, Danijel Subašić so zákrokom veľa roboty nemal.

71

Striedanie v tíme Chorvátsko: z ihriska odchádza Marcelo Brozović, prichádza Mateo Kovačić.

70

Mateo Kovačić vystuží stred poľa reprezentácie z Balkánu. Počkáme si, koho tento stredopoliar z Realu Madrid vystrieda.

69

Ani sme sa nenazdali a polovica druhého polčasu je minulosťou. Bez väčšej šance, tímy akoby už čakali na predĺženie, prípadne už na pokutové kopy. Po svižnom úvode je to veľké sklamanie.

68

Ante Rebić si márne pýtal faul od Mathiasa Jörgensena. Chorvátsky útočník si po páde na zem prikryl loptu rukami, čo už argentínsky arbiter zapískal ako nedovolený počin.

67

Vatreni to skúšajú ako po zemi, tak i vzduchom. Ani jeden spôsob po zmene strán nevychádza.

66

Striedanie v tíme Dánsko: z ihriska odchádza Andreas Cornelius, prichádza Nicolai Jörgensen.

66

Thomas Delaney sa hnevá, no rozhodca Pitana píska v jeho neprospech. Nasleduje už avizované striedanie.

65

Razantný nákop Modrića na hranicu malého vápna odvrátený. Balkánci zostali pri lopte, poslali ju opäť na Schmeichela. Skúsený gólman vyboxoval center za hranicu šestnástky.

64

Vyzerá to tak, že dianie na hracej ploche príde oživiť Nicolai Jörgensen. Pred tým všetkým uvidíme rohový kop v podaní Luku Modrića po robote Ivana Perišića.

63

Pekný dribling Delaneyho až pred bránu Chorvátov. Tí si nevedeli dať rady, až prišiel útočný faul Braithwaita.

62

Severania do svojej rozohrávky zapojili aj Schmeichela, stredom poľa sa prebíja stredom poľa.

61

Jedným z najaktívnejších hráčov po zmene strán je Yussuf Poulsen. Ten obohral Strinića, narazil si loptu s Eriksenom, no z hranice veľkého vápna už nevypálil.

60

Stále čakáme na to, kto sa viac osmelí. Pripomínam, že Dáni už raz striedali, Balkánci tak ešte neučinili.

59

Rakitić najprv preniesol hru na Perišića, aby si sám nabehol do pokutového územia. Krídelník Interu Miláno opätoval center späť, no pre záložníka Barcelony to bolo pridlhé.

58

Z hľadiska sa ozývajú ruskí fanúšikovia, ktorí sa snažia pretrhnúť nudnú časť merania síl medzi európskymi krajinami.

56

Martin Braithwaite so smolou na kopačkách. Yussuf Poulsen si trúfol na Brozovića, ktorého obišiel a centroval do ohňa. Lopta sa zastavila na mieste po defenzívnom zákroku a tak sa k nej dostal spomínaný Braithwaite. Dán aj zakončil, avšak lopta mu v najdôležitejšej fáze akcie skĺzla z nohy.

55

Rovnaký obrázok hry počas desatich minút druhého polčasu. Prihrávky na vlastnom území, minimálne až nulové napádanie a žiadne zbytočné riskovanie.

53

Jonas Knudsen postrčil Perišića, ktorý sa vracal do defenzívy po kolmici Eriksena. Musíme pripomenúť, že hráme bez žltej karty.

52

Ante Rebić zastihol prihrávku súpera, no loptu si nestlmil až tak, aby ju udržal v hre.

51

Žiadna z krajín sa zbytočne dopredu nehrnie, čakáme na vážnejší moment po zmene strán.

50

Mario Mandžukić sa pohyboval na hrane ofsajdu, čo si skúsený zakončovateľ nedokázal ustrážiť. Argentínsky rozhodca odmával postavenie mimo hru.

49

Zatiaľ veľa nepresností na oboch stranách, druhé dejstvo sa nezačína vôbec ideálne. Už teraz však vieme, že minimálne jeden gól dnes ešte uvidíme.

47

Striedania čistokrvného stopéra za záložníka. Čo to zmení na hre Dánska?

46

Striedanie v tíme Dánsko: z ihriska odchádza Andreas Christensen, prichádza Lasse Schöne.

46

Začal sa druhý polčas.

Dva rýchle presné zásahy po sebe boli napokon najväčšími highlightami uplynulej časti hry. Po góloch Jörgensena s Mandžukićom sme sledovali ešte nádejné pokusy Braithwaita, Perišića, Lovrena či Eriksena.

Chorváti dominovali v prvej polhodine, potom sa hra vyrovnala.

Druhý polčas sa začne približne o 21:03.

45+3

Prvý polčas sa skončil.

45+2

Rozhodcovská lopta pre Dánov, ešte je tu čas na jednu, maximálne dve akcie.

45+1

Nadstavuje sa jedna minúta. Toľko však ubehlo pri ošetrovaní Mandžukića, a to ešte chorvátsky útočník nie je za autovou čiarou.

45

Po súboji strelcov dvoch gólov tohto duelu sa zo zeme nevie dvihnúť ten chorvátsky. Na trávnik už pribiehajú aj lekári.

45

Asi som to zakríkol, keď sa lopta z ľavej strany dostala na hranicu pokutového územia, kde sa jej zmocnil Ivan Rakitić a prízemnou ranou iba prevetral rukavice Kaspera Schmeichela.

44

Blížime sa ku koncu úvodného dejstva, Dáni tieto minúty bravúrne zvládli.

42

Defenzíve vypomohol Mandžukić, Chorváti loptu iba odkopli. Severania sa dostali veľmi rýchlo späť na polovicu protivníka. Strieľaný center Christiana Eriksena nakoniec skončil na spojnici brvna a tyče svätyne Vatreni! Ťažko povedať, či to bol úmysel, alebo tak „zle“ zahraný nákop do šestnástky.

41

Yussuf Poulsen si vypýtal voľný kop po zákroku Rakitića, Poulsen robí problémy aj Strinićovi na ľavom kraji obrany Balkáncov. Svoju robotu si urobil aj Perišić, dánsky dynamit má k dispozícii ďalší aut v podaní Knudsena.

40

Andreas Cornelius si zbiehal pred Subašića, no ako to už v tomto večernom zápase býva, centre, respektíve prihrávky sú príliš silné.

39

Dejan Lovren sa výborne zavesil do vzduchu, lopta padla na jeho hlavu po centri Modrića, no stopér Liverpoolu ju nedokázal lepšie usmerniť. Zakončenie tak skončilo mimo brány.

38

Henrik Dalsgaard si pomáhal rukami na svojom vymedzenom území, čo znamená štandardku, ktorú zahrá Luka Modrić.

37

Meranie síl sa v posledných okamihoch často kúskuje, či už faulami, alebo nepresnými prihrávkami v kombinácii so zlými nákopmi.

36

Modrić rozdáva prihrávky častejšie už aj naľavo. Perišićove centre sú v doterajšom priebehu duelu málo nebezpečné.

35

Nákop Schmeichela hlboko na polovicu súpera, sklepnutie a zakončenie Eriksena. Severania tak stlačili tento atak pod sedem sekúnd.

34

Ivan Strinić na ofenzívnom výlete. Ľavý obranca sa dostal až do pokutového územia, kde sa však dopustil faulu na Kjaera. Strinića bránili i Christensen s Delaneym.

33

Ivan Rakitić padol pri postrannej čiare naozaj nezavinene. Všetko to videl postranný rozhodca, ktorý avizuje vhadzovanie pre Dánsko.

32

Eriksen ani na dvakrát nedokázal nájsť spoluhráča, Danijel Subašić si po loptu pohodlne vyskočil.

31

Domagoj Vida si dal v súbori rameno na rameno pozor na Poulsena. V závere prvej minúty po polhodine hry budú Dáni zahrávať rohový kop.

29

Nedôraz pred bránou Schmeichela, ktorý najprv vyrazil strelu Rakitića. Dáni loptu nedokázali dostať pod kontrolu, Rakitić sa dostal do veľkého vápna, kde z uhlu iba vyprášil rukavice Schmeichela. K lopte sa potom dostal aj úplne voľný Perišić, no jeho half-volej, ako aj následný druhý pokus boli úplne márne…

28

Medzi aktérmi na trávniku vidíme aj menšie slovné potýčky, ktoré môžu neskôr rezultovať aj v kartové označenie.

27

Danijel Subašić s prvým zákrokom po nábehu Braithwaita po kolmici Eriksena. Chorvátsky gólman loptu vyrazil aj vďaka tomu, že dánsky útočník netrafil guľatý nezmysel vôbec dobre. Ten sa navyše za bránkovú čiaru odrazil od zakončovateľa, Subašić bude vykopávať.

26

Mario Mandžukić si nedokázal spracovať loptu v súboji s Mathiasom Jörgensenom. Rýchle straty pokračujú. Hĺbková prihrávka mala nájsť práve Mandžukića, tomu chýbalo na jej získanie niekoľko metrov.

25

Yussuf Poulsen predlžoval opäť nekonečne dlhé vhadzovanie Knudsena. Poulsen chcel nájsť Martina Braithwaita, avšak defenzíva Chorvátska si už dáva na lopty vzduchom väčší pozor.

24

Rozohrávka brankára Leicestru City smerovala iba mimo vymedzenú plochu. Šime Vrsaljko pošle loptu do poľa spoza postrannej čiary.

23

Štandardka zahraná nakrátko, Andreas Christensen trafil iba Rakitića. Zahrá si aj Kasper Schmeichel.

23

Na rohové kopy to je 1:1. Eriksenova strela zrazená, žiaden z hráčov už loptu na hracej ploche nezastihol.

22

Prudký prízemný center Perišića cez Henrika Dalsgaarda nemal nárok na úspech, vhadzovanie pre Dánov.

21

Napokon neprišla na rad ani konzultácia s videorozhodcom a je to tak správne. Vatreni aktuálne kombinujú na vlastnej polovici.

20

Najprv zblokovaná strela, následne si Jonas Knudsen pomáhal v súboji s Mandžukićom ťahaním za dres. Argentínsky arbiter akékoľvek diskusie o penalte odmieta. Na strelu zo značky bieleho bodu by to bolo veľmi prísne.

19

Thomas Delaney si nerozumel s Knudsenom pri postrannej čiare. Už spomínané takéto straty môžu Dánov neskôr veľmi bolieť.

18

Hra plynie rýchlo, tempo duelu po dvoch góloch z úvodných štyroch minút upadlo. Samozrejme, že sa nedalo očakávať, že tempo strieľania gólov bude pokračovať v nastolenom trende.

17

Chorvátsko rozťahuje šírku ihriska ako sa len dá, Ante Rebić stratil loptu po dotyku s loptou. Nasledovala opäť dlhá lopta za obranu na Yussufa Poulsena – neúspešne.

16

Dánsky dynamit sa snaží ísť do útoku naozaj priamočiaro. Vzduchom posielané centre si zatiaľ úspech nepripísali. Je to možno aj zbytočné, čo sa straty lôpt týka.

15

Až teraz sa Dáni konečne oslobodili a môžu upokojiť situáciu držaním lopty na vlastnom území.

14

Tlak Chorvátov naďalej pokračuje. Väčšina z ich akcií prebieha po pravej strane, kde sa do nich zapájajú najmä Modrić s Vrsaljkom.

13

Ďalší náznak pološance. Modrićov pas mal oči, akurát center z bránkovej čiary bol prisilný pre futbalistov v tmavom na druhej strane pokuového územia.

13

Odvrátený nákop Modrića spoza rohovej zástavky, Balkánci zostávajú pri lopte.

12

Ivan Rakitić prenechal exekúciu Perišićovi. Ten to zatočil pekne, v múre ale vyskočil Thomas Delaney a hlavou poslal loptu na roh.

11

Nestor Pitana razantne ukazuje na hranicu šestnástky. Zhruba pol meter pred ňou fauloval Mathias Jörgensen Ante Rebića. Priamy kop z výhodnej vzdialenosti.

10

Chorváti si už dali väčší pozor, ako pred deviatimi minútami a loptu odpratali do bezpečia. Na deliacej čiare si faul vypýtal Luka Modrić, previnil sa Thomas Delaney.

9

Jonas Knudsen si vyskúša opäť dlhé vhadzovanie, tentoraz z ľavej strany.

8

Modrić získal loptu v strede poľa od spoluhráča a prihral na Vrsaljka. Ten však nemal komu a prihral radšej svojim stopérom.

7

Teraz však Dáni vyčkávajú na to, čo urobí ich súper. Za nami len sedem minút, no videli sme toho viac, ako počas niektorých stretnutí v základných skupinách.

6

Úvod ako bič, ak to takto bude pokračovať ďalej, tak nás čaká naozaj parádny futbal.

4

Chorvátsko dalo gól!
Neuveriteľné, čo sa to v Rusku deje! Ivan Rakitić s výborným manévrovaním lopty poslal center do ohňa. Nepodarený odkop jedného zo stopérov trafil iba dánskeho hráča, guľatý nezmysel sa odrazil späť k bráne, kde už stál pripravený MARIO MANDŽUKIĆ a chladnokrvne umiestnil loptu za Schmeichela!

3

Obrovský šok pre Chorvátsko, tlak na favorita je tu doslova už od prvej minúty.

1

Dánsko dalo gól!
To bolo naozaj rýchle! Dlhé vhadzovanie až do šestnástky, MATHIAS JÖRGENSEN sa po nedôraze Balkáncov dostal na hranici malého vápna k lopte, otočil sa prízemnou strelou aj so šťastím prekonáva Subašića, ktorý si na loptu siahol, no definitívne ju zastavil až za bránkovou čiarou!

1

Výkop patril Dánov, zo stredového kruhu rozohrával Eriksen. Severania hrajú v bielych dresoch, Chorváti v tmavej kombinácii.

1

Úvodné zostavy:

Chorvátsko: Subašić – Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Strinić – Rakitić, Brozović – Rebić, Modrić ©, Perišić – Mandžukić.
Náhradníci: Livaković, L. Kalinić – Pjaca, Pivarić, Kramarić, Kovačić, Jedvaj, Ćorluka, Ćaleta-Car, Bradarić, Badelj.

Dánsko: Schmeichel – Knudsen, Kjaer ©, M. Jörgensen, Dalsgaard – Christensen, Delaney, Eriksen – Y. Poulsen, Cornelius, Braithwaite.
Náhradníci: Lössl, Rönnow – Stryger Larsen, Vestergaard, Krohn-Dehli, Kvist, Lerager, Schöne, Dolberg, Fischer, N. Jörgensen, Sisto.

Rozhodca: Pitana – Maidana, Belatti.

AKO SI POČÍNALI V SKUPINE?

CHORVÁTSKO

Jednoznačný víťaz skupiny D načal svoju púť turnajom triumfom nad Nigériou 2:0. V druhom kole prišla na rad Argentína, ktorá toho mala na rováši až-až. Juhoamerická krajina svoje vystúpenie nezvládla, keď dostala od Chorvátov trojku a prehrala rozdielom triedy 0:3. V záverečnom dueli skupiny Vatreni už bodovať nemuseli, postup mali do ďalšej fázy istý. Zlatko Dalić šetril viacerých kľúčových hráčov, balkánska reprezentácia aj napriek tomu zdolala Island gólom Perišića z 90. minúty 2:1.

DÁNSKO

Rovnako ako Chorvátsko, tak ani Dánsko ešte na turnaji neprehralo. Najprv porazilo Peru tesne 1:0, čo aj bolo základom úspechu pre postup ďalej. Stret s Austráliou sa skončil remízou 1:1, čo vo veľkej miere posúvalo Danish Dynamite do osemfinále. V zápase s Francúzskom tak Dánsku stačila aj remíza, ktorá sa aj potvrdila. V azda najnudnejšom meraní síl na šampionáte gól nepadol, body sa delili po výsledku 0:0.

AKO POSTÚPILI DO RUSKA?

CHORVÁTSKO

Do Ruska sa Chorvátsko muselo dostať cez baráž, kde však už v prvom zápase zdolalo Grécko vysoko 4:1 a na jeho pôde už postačila aj remíza 0:0. V kvalifikačnej skupine Chorváti skončili o dva body za Islandom, no predčili o tri body Ukrajinu, ale aj Turecko, Fínsko a posledné Kosovo.

DÁNSKO

Dánsky národný tím sa neúspešne pokúšal o priamy postup na ruský mundial. V E-skupine európskej časti kvalifikácie obsadil druhé miesto za Poľskom. Barážovým súperom severanov bolo Írsko. Doma s ním remizovali 0:0 a vonku v šiestej minúte prehrávali 0:1. Potom však strelili päť gólov (Christian Eriksen tri) a získali miestenku na 21. majstrovstvá sve­ta.

NOMINÁCIE

CHORVÁTSKO

Brankári: Danijel Subasic (Monaco), Lovre Kalinic (Gent), Dominik Livakovic (Dinamo).

Obrancovia: Vedran Corluka (Lokomotiv Moscow), Domagoj Vida (Besiktas), Ivan Strinic (Sampdoria), Dejan Lovren (Liverpool), Sime Vrsaljko (Atletico Madrid), Josip Pivaric (Dynamo Kiev), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen), Duje Caleta-Car (Red Bull Salzburg).

Stredopoliari: Luka Modric (Real Madrid), Ivan Rakitic (Barcelona), Mateo Kovacic (Real Madrid), Milan Badelj (Fiorentina), Marcelo Brozovic (Inter), Filip Bradaric (Rijeka).

Útočníci: Mario Mandzukic (Juventus), Ivan Perisic (Inter), Nikola Kalinic (Milan), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Marko Pjaca (Schalke), Ante Rebic (Eintracht).

DÁNSKO

Brankári: Frederik Ronnow (Brondby), Jonas Lossl (Huddersfield), Kasper Schmeichel (Leicester).

Obrancovia: Andreas Christensen (Chelsea), Henrik Dalsgaard (Brentford), Jannik Vestergaard (Borussia Monchengladbach), Jens Stryger Larsen (Udinese), Jonas Knudsen (Ipswich), Mathias Jorgensen (Huddersfield), Simon Kjaer (Sevilla).

Stredopoliari: Christian Eriksen (Tottenham), Lasse Schone (Ajax), Lukas Lerager (Bordeaux), Michael Krohn-Dehli (Deportivo La Coruna), Thomas Delaney (Werder Bremen), Willian Kvist (FC Copenhagen).

Útočníci: Andreas Cornelius (Atalanta), Kasper Dolberg (Ajax), Martin Braithwaite (Bordeaux), Nicolai Jorgensen (Feyenoord), Pione Sisto (Celta Vigo), Viktor Fischer (FC Copenhagen), Yussuf Yurary Poulsen (RB Leipzig).

Majstrovstvá sveta vo futbale 2018 v Rusku sa presúvajú do vyraďovacej časti, na rad prichádzajú osemfinálové zápasy, do ktorých sa prebojovalo najlepších 16 celkov zo základných skupín.

Ako sa zvykne hovoriť, play-off zápasy nemajú favoritov a prakticky sa začína nový turnaj. Verme tak, že budeme svedkami napínavých a zaujímavých stretnutí.

Vítam všetkých priaznivcov futbalu pri sledovaní tohto online textového prenosu. V ňom sa spoločne zameriame na stretnutie, v ktorom proti sebe nastúpia reprezentácie Chorvátska a Dánska.

Zápas sa začína o 20:00.