Kamerunu skalp Brazílie nestačil, osemfinalisti sú známi. Pozrite si program

Futbalisti Švajčiarska postúpili do osemfinále MS. V piatkovom stretnutí 3. kola G-skupiny zdolali Srbsko 3:2 a obsadili druhé miesto za Brazíliou.

02.12.2022 22:10 , aktualizované: 23:41
Antony Foto: ,
Brazílčan Antony padá po súboji s Kamerunčanom Tolom Nouhoum.
debata (2)

Srbi po góle Dušana Vlahoviča v 35. min držali postupový stav 2:1, no Švajčiari dokázali ešte do prestávky vyrovnať zásluhou Breela Embola a tesne po zmene strán rozhodol o troch bodoch Remo Freuler.

Švajčiari získali šesť bodov a v súboji o postup medzi najlepšiu osmičku ich čakajú Portugalci. Duel sa bude hrať v utorok 6. decembra o 20.00 SEČ na štadióne v Lusaile.

G-skupina – 3. kolo:

Srbsko – Švajčiarsko 2:3 (2:2)
Góly: 26. A. Mitrovič, 35. Vlahovič – 20. Shaqiri, 44. Embolo, 48. Freuler, ŽK: S. Milinkovič-Savič, Pavlovič, Gudelj, A. Mitrovič, Milenkovič, Lukič – Widmer, Vargas, Xhaka, Schär. Rozhodovali: Rapallini – Belatti, Bonfa (všetci Arg.), 41.378 divákov.
Srbsko: V. Milinkovič-Savič – Milenkovič, Veljkovič (55. Gudelj), Pavlovič – Živkovič (78. Radonjič), Lukič, Kostič, S. Milinkovič-Savič (68. Maksimovič) – Tadič (78. Djuričič) – A. Mitrovič, Vlahovič (55. Jovič)
Švajčiarsko: Kobel – Widmer, Akanji, Schär, Rodriguez – Freuler, Xhaka, Sow (69. Fernandes) – Shaqiri (69. Zakaria), Vargas (83. Fassnacht), Embolo (90.+6. Okafor)

Emócie záverečných zápasov skupín na MS vo futbale Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Nemecký rozhodca Daniel Siebert čelí hnevu...

Oba tímy sa stretli v skupine MS opäť po štyroch rokoch a tentokrát v priamom súboji o postup. Srbi potrebovali zvíťaziť, Švajčiari vedeli, že im môže, ale aj nemusí stačiť remíza. Aj preto do stretnutia vstúpili aktívne a už v úvodných sekundách si vypracovali veľkú šancu.

Zoči-voči brankárovi Milinkovičovi-Savičovi sa ocitol Embolo, no neuspel, rovnako ako z dorážky Xhaka. O desať minút pohrozili aj Srbi. Brankára Dortmundu Kobela, ktorý nahradil chorého Sommera, zachránila v 11. min žrď po strele Živkoviča.

Katar 2022 Dávame do pozornosti Kto, s kým a kedy? Kompletný program MS vo futbale

Boli to však napokon Švajčiari, ktorí otvorili skóre. V 20. min centroval do šestnástky Rodriguez, Pavlovič loptu odkopol iba k Sowovi, ktorý našiel v šestnástke Shaqiriho a ten prestrelil srbskú obranu. Shaqiri zaznamenal svoj piaty gól na svetových šampionátoch a tentokrát si na rozdiel od súboja v Rusku odpustil provokácie voči Srbom pri oslave.

Gól Srbov nezlomil a misky váh na svoju stranu preklopili už o 15 minút. Vyrovnanie zariadil v 26. min Aleksandar Mitrovič, ktorému poslal na hlavu ideálny center Tadič. V 35. min sa presadil opäť po akcii Tadiča aj druhý ofenzívny hráč Vlahovič.

Katar Futbal MS2022 H Južná Kórea Portugalsko Čítajte aj Ďalší triler, Uruguaju chýbal gól. Po obrate s Portugalskom postupujú Kórejčania!

Zakončovateľ Juventusu nastúpil v Katare premiérovo v základe, keďže mal problémy so slabinami. Prvý polčas sa však napokon neskončil v prospech Srbov. V 44. min si Švajčiari pri prechode do útoku výborne postrážili ofsajdovú líniu a Embolo zakončil osamotene zblízka po centri Widmera.

Švajčiari mali aj po zmene strán dobrý vstup do polčasu a tentokrát dokázali aj rozvlniť sieť. Po peknej kombinačnej akcii skóroval v 48. min Freuler, pätičkou mu loptu nachystal Vargas. Srbi následne vrhli všetko do útoku, no po prestriedaní bola ich prevaha skôr optická, k vyloženým príležitostiam sa dostávali ťažko.

Naopak, zvýšiť mohol Embolo, no v 57. min prekopol bránu z malého vápna. Srbi v úplnom závere upadli do miernej letargie a Švajčiari si tri body bez problémov postrážili.

Dušan Tadič, kapitán Srbov: „Zápas sme mali pod kontrolou iba chvíľu. Turnaj si musíme zhodnotiť, bude to náročné. Dostali sme celkovo osem gólov. Od obrany po útok máme čo zlepšovať.“
Gregor Kobel, brankár Švajčiarska: „Veľmi vzrušujúci zápas. Bojovali sme tuho. Dosiahli sme na náš prvý cieľ a máme z toho veľkú radosť. Bola to ohromná zábava.“ (zdroje: FIFA, ZDF)

Nemecko, Japonsko Čítajte aj VAR ani nespomínajte, kritizujú Nemcov médiá. Tréner tuší, čo treba robiť inak

Kamerun zdolal Brazíliu, no nepostúpil

Futbalisti Brazílie nepotvrdili v záverečnom zápase G-skupiny na MS v Katare s Kamerunom rolu favorita a prekvapujúco prehrali 0:1. Po viac ako 270 minútach prekonal brazílskeho brankára Edersona presnou hlavičkou Vincent Aboubakar, ktorý následne po vyzlečení dresu videl druhú žltú a tým pádom červenú kartu.

„Kanárici“ aj napriek prehre skončili v skupine prví so šiestimi bodmi, keď o skóre udržali za sebou futbalistov Švajčiarska.

Brazílčania sa stretnú v osemfinále v Dauhe na štadióne 974 s Kórejskou republikou. Zápas je na programe v pondelok 5. decembra o 20.00 SEČ.

Kamerun – Brazília 1:0 (0:0)
Gól: 90.+2 Aboubakar. ŽK: Tolo, Kunde, Fai, Aboubakar – Militao, Guimaraes, ČK: 90.+3 Aboubakar (Kam.). Rozhodovali: Elfath – Atkins, Parker (všetci USA) 85.986 divákov.
Kamerun: Epassy – Fai, Wooh, Ebosse, Tolo – Anguissa, Kunde (68. Ntcham) – Mbuemo (64. Toko Ekambi), Choupo-Moting, Moumi Ngamaleu (86. Ngom Mbekeli) – Aboubakar
Brazília: Ederson – Dani Alves, Bremer, Militao, Telles (54. Marquinhos) – Antony (79. Raphinha), Fabinho, Fred (54. Guimaraes), Rodrygo (54. Ewerton Ribeiro) – Jesus (64. Pedro), Martinelli

Favorizovaní Brazílčania nastúpili do zápasu ako istí osemfinalisti vo výrazne pozmenenej zostave. Prvú zmenu skóre mohla priniesť v 14. minúte hlavička Martinelliho, ktorý nikým nekrytý nechal vyniknúť brankára Epassyho.

Nemecko, odchod Čítajte aj Auf Wiedersehen! Snímky Nemcov cestujúcich domov obleteli svet

„Kanárici“ boli od začiatku dominantní na lopte a v ofenzívnej činnosti využívali najmä krídelné priestory, v ktorých operovala agilná dvojica Antony a Martinelli. Kamerunčanom robila najväčší problém práve rýchlosť brazílskych futbalistov a dvakrát musela obrana afrického tímu zastaviť útočiaceho hráča za cenu kartového trestu.

Ani smerom dopredu sa Kamerunu nedarilo nevymyslieť prakticky nič a črtajúce sa šance dokázali Brazílčania eliminovať rýchlym návratom. V prvej minúte nadstaveného času sa druhýkrát v zápase dostal do priameho ohrozenia brány Martinelli, ale ani v tomto prípade Epassyho neprekonal.

Z nasledujúceho rohu chceli Brazílčania prekvapiť súpera signálom, pri ktorom zakončil tesne vedľa Rodrygo. V tretej minúte pridaného času musel prvýkrát na šampionáte vytiahnuť zákrok Ederson. Mbeumo poslal hlavičkou loptu do zeme a brazílsky brankár musel preukázať svoju kvalitu.

5. Lionel Messi Dávame do pozornosti Kto je najlepší strelec? Štatistiky MS vo futbale

Záver prvého polčasu zrejme posmelil africký tím, ktorý bol na začiatku druhého dejstva aktívnejší smerom dopredu. Do väčšej šance sa však Kamerunčania nedostali. Po slabšej desaťminútovke opäť prebrali iniciatívu v zápase Brazílčania.

V 56. minúte sa znovu dostali do mini-súboja Martinelli a Epassy, aj v treťom prípade sa zaskvel kamerunský brankár. O minútu neskôr bol 29-ročný Kamerunčan opäť v permanencii, z hranice bieleho bodu ho však neprekvapil Militao.

Luis Enrique Čítajte aj Luis Enrique: Vypadávali sme? To som nevedel. Inak by som zinfarktoval

Brazílski futbalisti sa v zakončení trápili a nedokázali naplno ukázať ofenzívny potenciál. V 84. minúte sa individuálne na pravom krídle presadil cez obrancu striedajúci Raphinha, ale jeho spätnú prihrávku nedokázal z troch metrov poslať do siete Guimaraes.

Vlažný výkon superfavorita bol nakoniec potrestaný v nadstavenom čase. Cennú výhru nad päťnásobným majstrom sveta zariadil v druhej minúte nadstaveného času Aboubakar.

Rigobert Song, tréner Kamerunu: „Som na mojich hráčov hrdý. Samozrejme, sme aj sklamaní, ale vďaka takýmto zápasom môžeme rásť.“
Devis Epassy, brankár Kamerunu: „Môžeme byť na seba hrdí. Pracovali sme veľmi tvrdo. Žiaľ, nedokázali sme postúpiť do osemfinále, z čoho nie sme šťastní.“
Dani Alves, kapitán Brazílie: „Prichádza fáza, v ktorej nemôžeme urobiť žiadnu chybu.“ (zdroje: DPA, AP)

Standings provided by Sofascore

Osemfinálový program začnú Holanďania s USA

Osemfinálový program odštartuje v sobotu 3. decembra o 16.00 SEČ zápasom Holandska s USA. V rovnaký deň od 20.00 SEČ budú v akcii Argentína s Austráliou.

Medzi 16 najlepších tímov šampionátu sa prebojovala osmička zástupcov z Európy, medzi nimi aj obhajcovia titulu. Francúzi si v nedeľu od 16-tej zmerajú sily s Poľskom, po nich nastúpia Angličania v pozícii veľkých favoritov proti Senegalu.

V pondelok Japonci ako prekvapujúci víťazi E-skupiny nastúpia proti vicemajstrom z Chorvátska a päťnásobných šampiónov Brazílčanov čaká v boji o postup do štvrťfinále Kórejská republika. V utorok hrá Španielsko s Marokom a program osemfinále uzavrú Portugalsko so Švajčiarskom.