Ronaldo a spol. idú ďalej, Ghančania uhájili prvú výhru

Futbalisti Portugalska zdolali v zápase H-skupiny MS v Katare Uruguaj 2:0 a po dvoch zápasoch dosiahli istotu postupu do osemfinále. Oba góly strelil Bruno Fernandes, ktorý sa presadil v 54. a 90.+3 minúte.

28.11.2022 16:05 , aktualizované: 22:21
Portugalsko - Uruguaj Foto: ,
Momentka zo zápasu Portugalsko - Uruguaj.

Portugalci majú po dvoch víťazstvách plný počet 6 bodov a sú na priebežnom 1. mieste skupiny, Uruguaj je s jedným bodom posledný.

Istotu postupu už majú okrem Portugalska aj Francúzsko a Brazília. Tento duel bol prvý v histórii MS, v ktorom nastúpilo až päť hráčov starších než 35 rokov.

Portugalsko odohrá svoj záverečný zápas v H-skupine v piatok 2. decembra od 16.00 SEČ proti Kórejskej republike, Uruguaj bude hrať v rovnakom čase s Ghanou.

H-skupina – 2. kolo:
Portugalsko – Uruguaj 2:0 (0:0)
Góly: 54. a 90+1 Fernandes (druhý z 11 m). Rozhodovali: Faghani – Mansouri, Abolfazli (všetci Irán), ŽK: Neves, Joao Felix – Bentancur, Olivera, 88.668 divákov
Portugalsko: Costa – Cancelo, Pepe, Dias, Mendes (42. Guerreiro) – Neves (69. Leao) – B. Silva, Carvalho (82. Palhinha) – Fernandes, Ronaldo (82. Ramos), Joao Felix (82. Matheus Nunes)
Uruguaj: Rochet – Guillermo Varela, Godin (62. Pellistri), Gimenez, Coates, Olivera (86. Vina) – Vecino (62. De Arrascaeta), Bentancur, Valverde – Nunez (72. Gomez), Cavani (72. Suarez)

V prvom polčase mali mierne navrch hráči Portugalska, ale ani výrazne vyššie percentuálne držanie lopty či strelecká aktivita neviedli k vyloženej šanci. Viacero ofenzívnych akcií Uruguaja sa skončilo už v strede ihriska, prípadne im chýbal moment prekvapenia.

Portugalsko - Uruguaj Čítajte viac Ronaldo a spol. idú ďalej, Ghančania uhájili prvú výhru

Najväčšiu šancu skórovať mali v prvom polčase Uruguajci. V 32. minúte sa Bentancur dostal k individuálnej akcii, v ktorej si efektne poradil s viacerými hráčmi súpera a dostal sa až pred brankára Rocheta. Toho však už nedokázal prekonať.

Portugalci v úvode druhého polčasu zvýšili obrátky v ofenzívnych akciách a v 52. minúte Joao Felix trafil v nádejnej pozícii bočnú sieť. O dve minúty vyslal Fernandes dlhý center do šestnástky, ktorým hľadal Ronalda. Ten sa vyhol ofsajdu a Portugalci išli do vedenia – 1:0.

Spočiatku to vyzeralo, že Ronaldo ešte hlavou tečoval loptu, ale napokon gól pripísali Fernandesovi. Tréner Uruguaja v snahe oživiť hru v ofenzíve poslal v 72. minúte na trávnik Suareza a Gomeza. Tento zámer potvrdil Gomez, ktorý pohotovou strelou z hranice šestnástky trafil do ľavej žŕdky.

Katar 2022 Dávame do pozornosti Víťazi a porazení. Tabuľky MS vo futbale

Do sľubnej šance sa dostal aj Suarez, keď sa po priamom kope dostal k lopte, ale zblízka nenamieril presne. V 88. minúte Fernandes nasadil efektné „jasličky“ Gimenezovi, ktorý sa v páde dotkol lopty rukou.

Rozhodca posúdil situáciu po porade s VAR-om a Fernandes následný pokutový kop premenil strelou k pravej žrdi – 2:0. V zostávajúcom priebehu mal šancu aj na hetrik, ale strelou spoza šestnástky trafil pravú žrď.

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3:2.

Milan Borjan Čítajte viac Škandál na MS: Chorváti celý zápas šikanovali srbského brankára

Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3:2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom, ktorý im nemusí zaistiť ani triumf nad Portugalskom.

Ghana viedla po prvom polčase zásluhou presných zásahov Mohammeda Salisua a Mohammeda Kudusa 2:0. V druhom dejstve vyrovnal v priebehu desiatich minút Cho Gue-Sung a o troch bodov afrického mužstva rozhodol Kudus.

5. Lionel Messi Dávame do pozornosti Kto je najlepší strelec? Štatistiky MS vo futbale

Ghana tak figuruje v tabuľke na druhom mieste, o skóre za Portugalskom. Kórejčania sú na poslednom štvrtom mieste o skóre za Uruguajom. Ten si zmeria sily s Portugalskom v pondelok o 20.00 SEČ. Záverečné kolo „háčka“ bolo na programe v piatok.

Kórejská republika – Ghana 2:3 (0:2)
Góly: 58. a 61. Cho Gue-Sung – 34. a 68. Kudus, 24. Salisu. ŽK: Jung Woo-young, Kim Young-gwon – Amartey, Lamptey. Rozhodovali: Taylor – Beswick, Nunn (všetci Angl.), 43.983 divákov.
Kórejská republika: Kim Seung-gyu – Kim Moon-hwan, Kim Min-jae (90.+2. Kwon Kyung-Won), Kim Young-gwon, Kim Jin-su – Hwang In-boem, Jung Woo-young (79. Hwang Ui-Jo) – Kwon Chang-Hoon (57. Lee Kang-In), Jeong Woo-Yeong (46. Na Sang-Ho), Son Heung-min – Cho Gue-Sung
Ghana: Ati-Zigi – Lamptey (79. Odoi), Amartey, Salisu, Mensah (88. Baba) – Partey, Abdul-Samed, Kudus (83. Djiku)– A. Ayew (79. Kyereh), Williams, J. Ayew (79. Sulemana)

Ako prví vyvinuli tlak Kórejčania, niekoľko príležitostí mali zo štandardných situácií. Vážnejšiu strelu však poslal na bránu len Son. Nátlak zo strany jeho tímu sa postupne znižoval a Ghana si vytvorila niekoľko brejkov.

Jeden z nich skončil priamym kopom, z ktorého padol úvodný gól – Ghančania zmiatli súpera pri rozohrávke, ktorej strojcom bol Jordan Ayew. S jeho centrom pred bránu si ešte poradil Kim Min-jae, no Kim Seung-gyua nakoniec prekonal Salisu.

Lionel Messi. Čítajte viac Zneuctil súpera? Modli sa, nech ťa nenájdem, odkázal Messimu boxer

Možnú ruku zo strany Ghany VAR následne nepotvrdil. Mladší z bratov Ayewovcov centroval aj na druhý gól, ktorý vsietil z hranice päťky hlavičkou Kudus. Ďalšie šance si do prestávky vypracoval kórejský tím, nevedel však kombinovať a chýbala aj presnosť.

Aj v druhom dejstve sa ako prvý dostali k slovu Kórejčania. V 53. minúte ešte Ati-Zigi vyrazil pokus Cho Gue-sunga, no v priebehu ďalších desiatich minút sa 24-ročný útočník postaral o vyrovnanie.

Najprv premenil center Lee Kang-Ina a o chvíľu zakončil hlavičkou akciu, v ktorej Son na kraji vysunul Kim Jin-Sua a ten centroval z hraničnej čiary.

Katar 2022 Dávame do pozornosti Kto, s kým a kedy? Kompletný program MS vo futbale

Zhodné skóre dlho nevydržalo – Kudus pridal svoj druhý gól po tom, ako Williams minul Mensahovu prihrávku do vnútra pokutového územia a lopta sa dostala k útočníkovi Ghany. V závere ešte Kórejci vyvinuli enormný tlak a opakovane boli blízko ku gólu.

Do najväčšej šance sa dostal Kim Jin-su, ktorého strelu zachytil na bránkovej čiare jeden z obrancov.

Úplný záver stretnutia sprevádzali emócie, keď hlavný rozhodca nenechal ázijskému mužstvu možnosť zahrať rohový kop a ešte predtým odpískal koniec zápasu. Za protest proti tomuto verdiktu si vyslúžil červenú kartu tréner Bento.