Futbalovému svetu kraľujú Francúzi. Získali druhý titul

Futbalisti Francúzska získali v nedeľu titul svetových šampiónov na 21. MS v Rusku. Vo finále v moskovských Lužnikách zvíťazili nad Chorvátskom 4:2 a vybojovali si už ich druhé svetové zlato po roku 1998.

15.07.2018 18:47 , aktualizované: 19:34
futbal oslavy Foto: ,
Francúzi oslavujú titul majstrov sveta.
debata (183)

O triumfe „Les Bleus“ rozhodol vlastný gól Maria Mandžukiča a presné zásahy Antoineho Griezmanna z penalty, Paula Pogbu a Kyliana Mbappého. Chorvátom nestačili góly Ivana Perišiča a Maria Mandžukiča.

Na tróne pre svetových šampiónov Francúzi vystriedali Nemcov, ktorí získali svoj štvrtý titul pred štyrmi rokmi v Brazílii. Do akcie sa vo finále dostal prvýkrát aj VAR, ktorý pomohol hlavnému rozhodcovi Nestorovi Pitanovi z Argentíny pri nariadení penalty po ruke Perišiča v šestnástke.

Pre Chorvátsko je zisk strieborných medailí najväčším úspechom v histórii, keď vylepšili bronz z MS 1998.

Finále MS: Francúzsko - Chorvátsko Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
Hugo Lloris inkasuje gól z kopačky Ivana Perišiča.

Tréneri finalistov Didier Deschamps a Zlatko Dalič poslali do hry rovnaké základné zostavy ako na semifinále. Obaja tiež na papieri zvolili taktické rozostavenie 4–2–3–1. Na hrote útoku „Les Bleus“ tak nastúpil Oliver Giroud, podporovaný duom dovtedy trojgólových strelcov Mbappém a Griezmannom.

V zostave Chorvátov nechýbal obranca Ivan Strinič, ktorý musel v semifinále s Anglickom striedať pre zdravotné problémy.

Tréner „trikolóry“ Deschamps sa stal len tretím mužom, ktorý získal titul majtra sveta v pozícii hráča aj trénera. Pred ním sa to podarilo Brazílčanovi Mariovi Zagallovi a Nemcovi Franzovi Beckenbauerovi.

Francúz Kylian Mbappé bol vo veku 19 rokov a 207 dní tretím najmladším účastníkom finále MS a druhým najmladším strelcom gólu vo finále MS v histórii. Mladší ako Mbappé hrali vo finále MS doteraz iba Brazílčan Pelé a Talian Giuseppe Bergomi.

MS v Rusku, finále

Francúzsko – Chorvátsko 4:2 (2:1)

• Góly: 18. Mandžukič (vlastný), 38. Griezmann (z 11 m), 59. Pogba, 65. Mbappé – 28. Perišič, 69. Manžukič, ŽK: Kante, Hernandez – Vrsaljko. Rozhodovali: Pitana – Maidana, Belatti (všetci Arg.), 78.011 divákov.
  • Francúzsko: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Pogba, Kante (54. N'Zonzi) – Mbappé, Griezmann, Matuidi (73. Tolisso) – Giroud (81. Fekir)
  • Chorvátsko: Subašič – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinič (82. Pjaca) – Rakitič, Brozovič – Rebič (71. Kramarič), Modrič, Perišič – Mandžukič

Didier Deschamps, tréner Francúzska: „Je skvelé, že sme dnes dokázali našu mentálnu silu. Zaslúžili sme si vyhrať finále, strelili sme štyri góly. Som nesmierne šťastný. Tvrdo sme pracovali a dostali sme sa aj z ťažkých momentov. Teraz môžu moji hráči najbližšie štyri roky povedať, že sú najlepší na svete. Som tu preto, aby som plnil ciele. Prehra vo finále ME pred dvoma rokmi nás veľmi bolela. Bola to lekcia, pre mňa aj mojich hráčov. Teraz triumf patrí všetkých – tímu, federácii, fanúšikom. Sme hrdí, že sme Francúzi. Nech žije Republika.“

Zlatko Dalič, tréner Chorvátska: „Gratulujem Francúzsku k titulu majstrov sveta. Sme smutní, ale hrdí. Odohrali sme dobrý zápas, ale tá penalta nás dosť zrazila. Potom to už bolo oveľa ťažšie. Ale musíme byť spokojní. Francúzi nás ničím neprekvapili. Dobre bránili a hrali na kontry. My sme strelili dva góly, no dali sme si vlastný gól a inkasovali z penalty. Prehrali sme, ale taký je futbal.“

Antoine Griezmann, útočník Francúzska a Hráč zápasu: „Ja ani neviem, kde teraz som. Som však šťastný. Bol to ťažký zápas. Ťažko sme sa dostávali do zápasu, ale zvládli sme to.“

Ivan Rakitič, stredopoliar Chorvátska: „V prvom polčase sme boli lepším tímom, útočili sme, ale dnes sme nemali šťastie. Dali štyri góly z ich troch striel na bránku. Ale gratulujem Francúzsku, titul si zaslúžili.“

CHAMPIONS! #WorldCup #coupedumonde #France . @michaelregan

Príspevok, ktorý zdieľa FIFA World Cup (@fifaworldcup),

Francúzi pôsobili v úvode dosť nervózne, ich súper ovládol stred poľa a mal loptu viac na kopačkách. Ani obrana sa „Les Bleus“ nejavila v takom dobrom svetle ako v predchádzajúcich súbojoch. Chorváti sa ale proti vyčkávajúcemu súperovi nevedeli dostať do čistej šance. Skóre duelu sa prvýkrát menilo v 18. minúte.

Griezmanna fauloval pred šestnástkou Brozovič a sám faulovaný poslal center do pokutového územia. Ten nešťastne hlavou nadvihol Mandžukič a Subašič nemal šancu reagovať. Finále sa však otvorilo a hral sa naozaj zaujímavý futbal. Chorváti dokázali vyrovnať v 28. minúte, lopta sa po priamom kope Modriča dostala na zadnú tyč, Vrsaljko ju vrátil, Mandžukič pristrčil až na Perišiča.

Ten si ju pred Kantem ešte pripravil a nezadržateľne ľavačkou prepálil všetko čo mu stálo v ceste. V 35. minúte sa prvýkrát vo finále dostal do hry VAR. Po centri Griezmanna na prednú žrď sa lopta odrazila od ruky Perišiča a argentínsky rozhodca Pitana dostal do slúchadiel pokyn pozrieť si situáciu. To aj urobil, pokutový kop nariadil a ten chladnokrvne premenil Griezmann.

Chorváti mali v prvom polčase viac držania lopty, aj viac streleckých pokusov, ale do kabín išli na polčasovú prestávku spokojnejší vicemajstri Európy.

Od prvých sekúnd druhého polčasu aktéri na ihrisku ponúkali výborné divadlo, v 48. minúte pohotovo strieľal Rebič, ale brankár Lloris vyrazil na roh. Na druhej strane sa do šance rútil Mbappé, ale bol v uhle a Subašiča neprepálil. V 53. minúte na chvíľku museli finále prerušiť pre inváziu niekoľkých divákov na hraciu plochu.

Výborný futbal sa hral aj v ďalších fázach a v 59. minúte na 3:1 zvýšil Pogba, na ktorého opakovanú strelu už Subašič nevedel zareagovať. Pri tejto akcii potiahol na pravej strane Mbappé, jeho center sa od Griezmanna dostal k Pogbovi, ktorého prvú strelu pravou nohou ešte chorvátska obrana zblokovala, ale pri druhej ľavačkou už kapitulovala.

Strhujúci priebeh pokračoval, v 61. minúte Pogba z ľavej strany nacentroval, od Matuidiho a cez Girouda už išla lopta na voľného Griezmanna, ale Chorváti v poslednej sekunde odvrátili. No štvrtý gól inkasovali v 65. minúte, keď Hernandez prestrčil z ľavej strany na Mbappého a ten skvele pravou nohou strelou k žrdi vystavil Subašiča opäť do pozície štatistu.

Interesantné pasáže hry korunoval chorvátsky gól na 2:4, keď hrubú chybu Llorisa pri malej domov od Umtitiho využil dotierajúci Mandžukič. Balkánci to stále nevzdávali, pokus Rakitiča v 78. minúte išiel mimo, aj vďaka teču francúzskeho obrancu.

Nesmierna snaha chorvátskych hráčov síce neustále zamestnávala francúzsku hradbu, tá ale odolávala, hoci miestami so značnými problémami. Do konečného hvizdu sa už skóre nezmenilo, hoci obrovskú šancu nevyužil v nadstavenom čase Pogba,. V Moskve tak naplno prepukla radosť „modrých“.

FRANCÚZSKO

rozloha: 543.965 km2
počet obyvateľov: 67,2 milióna
riadiaci orgán: Federation Francaise de Football (FFF), Francúzska futbalová federácia
rok založenia: 1919
farba dresov: modro-biele
prezývky: „Les Bleus“, „trikolóra“
účasti na MS: 15× (1930, 1934, 1938, 1954, 1958, 1966, 1978, 1982, 1986, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018)
najväčšie úspechy: 2× majster sveta (1998, 2018), 2× majster Európy (1984, 2000), 1× vicemajster sveta (2006), 2× bronz na MS (1958, 1986), vicemajster Európy (2016)
postavenie v rebríčku FIFA: 7. miesto (k 7. júnu 2018)
postup na MS: 1. miesto v A-skupine v európskej zóne
tréner: Didier Deschamps (Fr.) – od júla 2012
najznámejší hráči: Kylian Mbappé (Paríž St. Germain), Raphael Varane (Real Madrid), Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Paul Pogba (Manchester United)