Veľká dráma v Moskve. Angličania v rozstrele prelomili kliatbu a postúpili

, , 03.07.2018 22:59, aktualizované: 23:56
Anglicko, Kolumbia, penalty
Radosť vs. smútok. Angličania oslavujú postup do štvrťfinále MS, Kolumbia sa s MS lúči. Autor: ,

Futbalisti Anglicka doplnili najlepšiu osmičku tímov na MS 2018 v Rusku, v utorňajšom stretnutí osemfinále triumfovali nad reprezentantmi Kolumbie 4:3 na strely zo značky pokutového kopu, ktorý nasledoval, keď sa duel po predĺžení skončil nerozhodne 1:1.

Úvodný gól zápasu strelil v 57. min z pokutového kopu dosiaľ najlepší strelec šampionátu Harry Kane. V samotnom závere vyrovnal hlavičkou Yerry Mina. Predĺženie gól neprinieslo, rozhodujúci pokus v záverečnom rozstrele premenil Eric Dier.

Angličania nastúpia vo štvrťfinále proti Švédom v sobotu 7. júla od 16.00 h SELČ v Samare. Hráči „Albiónu“ prenikli medzi osem najlepších krajín na svete po 12 rokoch, naposledy sa im to podarilo v Nemecku 2006.

z...

V penaltovej lotérii uspeli Angličania vôbec prvýkrát v histórii, v predchádzajúcich šiestich pokusoch boli neúspešní.

Za najlepšieho hráča vyhlásili po súboji anglického útočníka Kana, ktorý skóroval a premenil aj svoj pokus v záverečnom rozstrele. Kolumbia sa v zápase nemohla spoľahnúť na služby Jamesa Rodrígueza, pre zranenie bol iba na tribúne.

Osemfinále – Moskva (Otkrytie Arena):

Kolumbia – Anglicko 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na rozstrel z 11 m 3:4

• Góly: 90.+ Y. Mina – 57. H. Kane (z pok. kopu), ŽK: 41. Barrios, 52. Arias, 54. C. Sánchez, 63. Falcao, 64. Bacca – 56. Henderson, 69. Lingard, rozhodoval: Geiger (USA)
  • rozstrel z 11 m: Falcao (Kol.) – 1:0, H. Kane (Angl.) – 1:1, Cuadrado (Kol.) – 2:1, Rashford (Angl.) – 2:2, Muriel (Kol.) – 3:2, Henderson (Angl.) – nepremenil, Uribe (Kol.) – nepremenil, Trippier (Angl.) – 3:3, Bacca (Kol.) – nepremenil, Dier (Angl.) – 3:4
  • Kolumbia: Ospina – Arias (106. Zapata), D. Sánchez, Y. Mina, Mojica – Barrios, C. Sánchez (79. Uribe), Lerma (61. Bacca) – J. Cuadrado, Quintero (88. Muriel) – Falcao
  • Anglicko: Pickford – K. Walker (113. Rashford), Stones, Maguire – Trippier, Alli (80. Dier), Henderson, Lingard, A. Young (102. D. Rose) – H. Kane, Sterling (88. Vardy)

Stretnutie odštartovali aktívnejšie Angličania, ale nedokázali si utvoriť väčšiu gólovú príležitosť. Tá však neprišla ani zo strany Kolumbijčanov, v prvom polčase sa hral medzišestnástkový futbal a úvodné dejstvo sa nemohlo skončiť inak ako bez gólov.

V podobnom duchu sa niesol aj úvod druhej časti hry, až kým z ničoho nič neprišiel faul kolumbijského beka Carlosa Sáncheza na Kana, po ktorom nasledoval pokutový kop Anglicka. V 57. min si postavil loptu na biely bod faulovaný hráč a nedal šancu brankárovi Arsenalu Londýn Davidovi Ospinovi.

Po úvodnom góle duelu stúpla nervozita na ihrisku, najmä na strane zverencov Josého Pékermana. V priebehu 12 minút inkasovali až štyri žlté karty. Zápas sa zvrhol na nešportové divadlo, gólové príležitosti naďalej neprichádzali, hru kontrolovali Angličania, ktorý mali optickú prevahu, ale bez finálnej prihrávky.

V závere sa pokúsili hráči Kolumbie vyvinúť tlak, ale väčšinou bol skôr platonický. Veľká šanca prišla v 82. min, keď sa po chybe Anglicka rútili Kolumbijčania na brankára Jordana Pickforda, ale prihrávku Carlosa Baccu z dobrej pozície nevyužil Juan Cuadrado.

Zverenci Garetha Southgata napokon doplatili na svoju laxnosť a Kolumbijčania sa dočkali. V nadstavenom čase zápasu skóroval hlavičkou obranca Mina. Bol to preňho už tretí gól hlavou v treťom dueli po sebe. Následné predĺženie gól neprinieslo a víťaza určil až rozstrel zo značky pokutového kopu, v ktorom boli úspešnejší hráči Anglicka.

Hlasy po zápase (zdroje: ČT4, BBC):

José Pékerman, tréner Kolumbie: „Ako každý tím na šampionáte, aj my sme ho chceli vyhrať. Urobili sme maximum pre postup. Bolo intenzívne, vyrovnané a napínavé. Obe strany si uvedomovali význam tohto zápasu.“

Gareth Southgate, tréner Anglicka: "Fantastické, myslím si, že sme si to zaslúžili. Počas 90 minút sme hrali veľmi dobre, po veľkom sklamaní z vyrovnávajúceho gólu sme zachovali pokoj. Všetkým hráčom i členom realizačného tímu patrí veľké uznanie. Rozstrely sú ťažké, dlho sme o nich hovorili. Je to špeciálna chvíľa, ale už premýšľam nad Švédskom, ktoré sme roky podceňovali. Švédsko píše vlastnú históriu, ešte však nechcem ísť domov.

Tréner Kolumbie José Pékerman (vľavo) a jeho...
Tréner Kolumbie José Pékerman (vľavo) a jeho náprotivok z anglickej lavičky Gareth Southgate sa snažia upokojiť plačúceho Mateua Uribeho. Autor: SITA/AP, Alastair Grant

Harry Kane, kapitán a autor gólu Anglicka: „Nešťastne sme nezvíťazili už po 90 minútach. Nevzdali sme sa a zažili sme veľký večer pre Anglicko. V rozstrele sme si zastali úlohu, najdôležitejší je postup do nasledujúcej fázy.“

Eric Dier, stredopoliar Anglicka: „Nikdy som nebol v takejto situácii. Šancu som mal aj pred koncom predĺženia, takže som rád, že to dopadlo dobre. Schopnosti nášho brankára sú neuveriteľné, on rozhodol o našom postupe.“

Jordan Pickford, brankár Anglicka: „Pripravil som sa. Nie je podstatné, že nie som najväčší brankár, treba byť v správnom čase na správnom mieste. Vedeli sme, že aj keď stretnutie dospeje do jedenástkového rozstrelu, máme na víťazstvo.“

Zákrok Jordana Pickforda pri penalte Carlosa...
Zákrok Jordana Pickforda pri penalte Carlosa Baccu. Autor: Reuters, KAI PFAFFENBACH

David Ospina, brankár Kolumbie: „James Rodriguez nám chýbal, ale na majstrovstvách sveta sa nemôžeme spoliehať na jedného hráča alebo šťastie. Možno sme mali niektoré situácie riešiť s väčším pokojom.“