Veľká dráma v Moskve. Angličania v rozstrele prelomili kliatbu a postúpili

Futbalisti Anglicka doplnili najlepšiu osmičku tímov na MS 2018 v Rusku, v utorňajšom stretnutí osemfinále triumfovali nad reprezentantmi Kolumbie 4:3 na strely zo značky pokutového kopu, ktorý nasledoval, keď sa duel po predĺžení skončil nerozhodne 1:1.

03.07.2018 22:59 , aktualizované: 23:56
Anglicko, Kolumbia, penalty Foto: ,
Radosť vs. smútok. Angličania oslavujú postup do štvrťfinále MS, Kolumbia sa s MS lúči.
debata (8)

Úvodný gól zápasu strelil v 57. min z pokutového kopu dosiaľ najlepší strelec šampionátu Harry Kane. V samotnom závere vyrovnal hlavičkou Yerry Mina. Predĺženie gól neprinieslo, rozhodujúci pokus v záverečnom rozstrele premenil Eric Dier.

Angličania nastúpia vo štvrťfinále proti Švédom v sobotu 7. júla od 16.00 h SELČ v Samare. Hráči „Albiónu“ prenikli medzi osem najlepších krajín na svete po 12 rokoch, naposledy sa im to podarilo v Nemecku 2006.

Angličania sú po 12 rokoch vo štvrťfinále MS Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Kolumbijskí a anglickí fanúšikovia pred zápasom...

V penaltovej lotérii uspeli Angličania vôbec prvýkrát v histórii, v predchádzajúcich šiestich pokusoch boli neúspešní.

Za najlepšieho hráča vyhlásili po súboji anglického útočníka Kana, ktorý skóroval a premenil aj svoj pokus v záverečnom rozstrele. Kolumbia sa v zápase nemohla spoľahnúť na služby Jamesa Rodrígueza, pre zranenie bol iba na tribúne.

Osemfinále – Moskva (Otkrytie Arena):

Kolumbia – Anglicko 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na rozstrel z 11 m 3:4

• Góly: 90.+ Y. Mina – 57. H. Kane (z pok. kopu), ŽK: 41. Barrios, 52. Arias, 54. C. Sánchez, 63. Falcao, 64. Bacca – 56. Henderson, 69. Lingard, rozhodoval: Geiger (USA)
  • rozstrel z 11 m: Falcao (Kol.) – 1:0, H. Kane (Angl.) – 1:1, Cuadrado (Kol.) – 2:1, Rashford (Angl.) – 2:2, Muriel (Kol.) – 3:2, Henderson (Angl.) – nepremenil, Uribe (Kol.) – nepremenil, Trippier (Angl.) – 3:3, Bacca (Kol.) – nepremenil, Dier (Angl.) – 3:4
  • Kolumbia: Ospina – Arias (106. Zapata), D. Sánchez, Y. Mina, Mojica – Barrios, C. Sánchez (79. Uribe), Lerma (61. Bacca) – J. Cuadrado, Quintero (88. Muriel) – Falcao
  • Anglicko: Pickford – K. Walker (113. Rashford), Stones, Maguire – Trippier, Alli (80. Dier), Henderson, Lingard, A. Young (102. D. Rose) – H. Kane, Sterling (88. Vardy)

Stretnutie odštartovali aktívnejšie Angličania, ale nedokázali si utvoriť väčšiu gólovú príležitosť. Tá však neprišla ani zo strany Kolumbijčanov, v prvom polčase sa hral medzišestnástkový futbal a úvodné dejstvo sa nemohlo skončiť inak ako bez gólov.

V podobnom duchu sa niesol aj úvod druhej časti hry, až kým z ničoho nič neprišiel faul kolumbijského beka Carlosa Sáncheza na Kana, po ktorom nasledoval pokutový kop Anglicka. V 57. min si postavil loptu na biely bod faulovaný hráč a nedal šancu brankárovi Arsenalu Londýn Davidovi Ospinovi.

Po úvodnom góle duelu stúpla nervozita na ihrisku, najmä na strane zverencov Josého Pékermana. V priebehu 12 minút inkasovali až štyri žlté karty. Zápas sa zvrhol na nešportové divadlo, gólové príležitosti naďalej neprichádzali, hru kontrolovali Angličania, ktorý mali optickú prevahu, ale bez finálnej prihrávky.

V závere sa pokúsili hráči Kolumbie vyvinúť tlak, ale väčšinou bol skôr platonický. Veľká šanca prišla v 82. min, keď sa po chybe Anglicka rútili Kolumbijčania na brankára Jordana Pickforda, ale prihrávku Carlosa Baccu z dobrej pozície nevyužil Juan Cuadrado.

Zverenci Garetha Southgata napokon doplatili na svoju laxnosť a Kolumbijčania sa dočkali. V nadstavenom čase zápasu skóroval hlavičkou obranca Mina. Bol to preňho už tretí gól hlavou v treťom dueli po sebe. Následné predĺženie gól neprinieslo a víťaza určil až rozstrel zo značky pokutového kopu, v ktorom boli úspešnejší hráči Anglicka.

Hlasy po zápase (zdroje: ČT4, BBC):

José Pékerman, tréner Kolumbie: „Ako každý tím na šampionáte, aj my sme ho chceli vyhrať. Urobili sme maximum pre postup. Bolo intenzívne, vyrovnané a napínavé. Obe strany si uvedomovali význam tohto zápasu.“

Gareth Southgate, tréner Anglicka: "Fantastické, myslím si, že sme si to zaslúžili. Počas 90 minút sme hrali veľmi dobre, po veľkom sklamaní z vyrovnávajúceho gólu sme zachovali pokoj. Všetkým hráčom i členom realizačného tímu patrí veľké uznanie. Rozstrely sú ťažké, dlho sme o nich hovorili. Je to špeciálna chvíľa, ale už premýšľam nad Švédskom, ktoré sme roky podceňovali. Švédsko píše vlastnú históriu, ešte však nechcem ísť domov.

Tréner Kolumbie José Pékerman (vľavo) a jeho... Foto: SITA/AP, Alastair Grant
José Pékerman, Gareth Southgate Tréner Kolumbie José Pékerman (vľavo) a jeho náprotivok z anglickej lavičky Gareth Southgate sa snažia upokojiť plačúceho Mateua Uribeho.

Harry Kane, kapitán a autor gólu Anglicka: „Nešťastne sme nezvíťazili už po 90 minútach. Nevzdali sme sa a zažili sme veľký večer pre Anglicko. V rozstrele sme si zastali úlohu, najdôležitejší je postup do nasledujúcej fázy.“

Eric Dier, stredopoliar Anglicka: „Nikdy som nebol v takejto situácii. Šancu som mal aj pred koncom predĺženia, takže som rád, že to dopadlo dobre. Schopnosti nášho brankára sú neuveriteľné, on rozhodol o našom postupe.“

Jordan Pickford, brankár Anglicka: „Pripravil som sa. Nie je podstatné, že nie som najväčší brankár, treba byť v správnom čase na správnom mieste. Vedeli sme, že aj keď stretnutie dospeje do jedenástkového rozstrelu, máme na víťazstvo.“

Zákrok Jordana Pickforda pri penalte Carlosa... Foto: Reuters, KAI PFAFFENBACH
Jordan Pickford Zákrok Jordana Pickforda pri penalte Carlosa Baccu.

David Ospina, brankár Kolumbie: „James Rodriguez nám chýbal, ale na majstrovstvách sveta sa nemôžeme spoliehať na jedného hráča alebo šťastie. Možno sme mali niektoré situácie riešiť s väčším pokojom.“