Švédi sa po 24 rokoch prebojovali do štvrťfinále, bezzubí Švajčiari sa lúčia

Futbalisti Švédska sa stali siedmymi štvrťfinalistami majstrovstiev sveta v Rusku. V súboji proti Švajčiarom predviedli koncentrovaný defenzívny výkon a favorizovaný šiesty tím rebríčka FIFA zdolali najtesnejším rozdielom 1:0.

03.07.2018 17:59 , aktualizované: 19:13
Emil Forsberg Foto: ,
Švédska gólová radosť v zápase proti Švajčiarsku. V popredí Emil Forsberg.
debata (6)

Postup medzi osmičku najlepších im zabezpečil Emil Forsberg. Severania po večernom zápase poznajú svojho štvrťfinálového súpera, bude ním Anglicko. Duel sa uskutoční v sobotu 7. júla o 16:00 SELČ v Samare.

Osemfinále – Petrohrad (Štadión Krestovskij)

Švédsko – Švajčiarsko 1:0 (0:0)

• Gól: 66. Forsberg, ŽK: 31. Lustig – 61. Behrami, 68. G. Xhaka, ČK: 90.+ Lang (Švajčiarsko), rozhodoval: Skomina (Slo.), 64 042 divákov
  • Švédsko: Olsen – Lustig (82. Krafth), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Svensson, Ekdal, E. Forsberg (82. Olsson) – Berg (90.+ Kiese Thelin), Toivonen.
  • Švajčiarsko: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, R. Rodríguez – Behrami, G. Xhaka – Shaqiri, Džemaili (73. Seferovič), Zuber (73. Embolo) – Drmič.
Forsberg poslal Švédov do štvrťfinále MS Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Švédski fanúšikovia mieria na štadión v...

Tretie európske osemfinále svetového šampionátu bolo spočiatku obojstranne opatrné. Prvú strelu do priestoru bránky vyslal v 7. minúte Švajčiar Zuber, no jeho pokus z ľavého krídla neprekvapil Olsena. Oveľa nebezpečnejšie bolo účinkovanie Marcusa Berga v súperovej šestnástke. V 8. minúte volejom prestrelil, ale Helvéti následne pokazili rozohrávku a dopriali mu ďalšiu šancu. Švédsky zakončovateľ však z hranice pokutového územia trafil iba obrancu Akanjiho.

Tridsaťjedenročný Berg prepasíroval loptu na Sommera až v 28. minúte a nechýbalo mu veľa k tomu, aby skóroval. Jeho strela z približne desiatich metrov smerovala k žrdi, no švajčiarsky brankár ju vytlačil na roh. Aktívnejší Helvéti dlho nevedeli nič vyťažiť zo svojej územnej prevahy.

Až v 38. minúte to mohol zmeniť Džemaili, ale po presnej prihrávke Zubera vypálil nad brvno. O tri minúty neskôr zahodil veľkú príležitosť švédsky stredopoliar Albin Ekdal, keď zostal úplne voľný pred Sommerom. Z tesnej blízkosti sa oprel do Lustigovho centra, loptu však poslal na tribúnu.

Druhé dejstvo otvoril nepresným volejom švédsky útočník Ola Toivonen a potom sme dlho sledovali súboj o stred poľa. Vyčkávanie na prvý gól ukončil v 66. minúte Emil Forsberg, ktorý si potiahol loptu na hranicu šestnástky, vystrelil pravačkou a s prispením švajčiarskeho beka Akanjiho otvoril skóre.

Helvéti ihneď reagovali zvýšenou aktivitou a dvoma striedaniami. Príležitosti na vyrovnanie však neprichádzali. Až v 79. minúte pohrozil nový muž na trávniku Embolo, ktorého hlavičku po rohovom kope musel zastaviť na bránkovej čiare Forsberg.

Švajčiari postupom času zvyšovali tlak a boli nasťahovaní v okolí pokutového územia súpera. Vypracovali si však len jedinú možnosť na vyrovnanie. V nadstavenom čase hlavičkoval z tesnej blízkosti Seferovič, no Olsen úspešne zasiahol.

Stávka na absolútne riziko zverencom trénera Vladimira Petkoviča nevyšla. V záverečných sekundách pustili do brejku Olssona, ktorého zastavil iba za cenu červenej karty Lang. Hlavný rozhodca pôvodne nariadil penaltu, ale po prezretí videozáznamu doprial Švédom len priamy kop. Toivonen ho síce nevyužil, ale jeho tím napriek tomu postúpil do štvrťfinále.

Hlasy (zdroj: FIFA):

Janne Andersson (tréner Švédska): „Bolo to skvelé stáť vedľa ihriska a počuť fanúšikov, ako kričia moje meno, ale futbal je tímový šport a toto mužstvo to naplno ukazuje. Všetci pracujeme veľmi tvrdo na trávniku jeden pre druhého. Vieme, že sme dobrý tím a sme radi za úspechy, ktoré sme dosiahli. Potrebujeme sa však čo najrýchlejšie zamerať na ďalší zápas, ktorý nás čaká v sobotu. Stále nie sme spokojní s tým, čo sme dosiahli. Chceme vyhrať aj nasledujúci duel.“

Švédsky tréner Janne Andersson oslavuje postup. Foto: Reuters, DAMIR SAGOLJ
Janne Andersson Švédsky tréner Janne Andersson oslavuje postup.

Emil Forsberg (stredopoliar Švédska, autor jediného gólu): „Znamená to pre mňa veľa, že sme dosiahli víťazstvo týmto spôsobom. Švajčiarom sme v rámci celého zápasu neponúkli veľa šancí. Na tomto úspechu sme sa podieľali spoločne ako jeden tím, na čo som hrdý a tlačia sa mi z toho slzy do očí. Ak nám všetko vyjde podľa predstáv, vieme, že môžeme byť dobrí v obrane aj v útoku. Dostali sme sa do štvrťfinále a to je dôkazom toho, že niečo robíme veľmi dobre.“