Japonskí samurajovia statočne bojovali a viedli 2:0, ale postúpili Belgičania

Futbalisti Belgicka predviedli dokonalý obrat v pondelňajšom osemfinálovom stretnutí proti reprezentantom Japonska a postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta 2018.

02.07.2018 22:18
Belgicko, Japonsko Foto: ,
Belgická radosť po zápase s Japonskom.
debata (8)

„Červení diabli“ triumfovali v Rostove na Done tesne 3:2, hoci v 52. min viedli statoční „samurajovia“ 2:0. Belgicko vo štvrťfinále nastúpi proti Brazílii.

Zápas začal v dobrom tempe, prvú šancu mal už v 1. min Japonec Šindži Kagawa, jeho strela tesne minula bránku súpera. V 27. min spoza šestnástky tvrdo pálil Eden Hazard, ale brankár Eidži Kavašima bol proti. V závere prvého dejstva si šancu utvorili znovu Japonci, center Juta Nagatoma nebezpečne tečoval Juja Osako. Optickú prevahu mali väčšinou Belgičania.

Po bezgólovej prvej časti stretnutia, prišla „kanonáda“ v druhom polčase. Už tri minúty po zmene strán otvoril skóre krížnou strelou japonský útočník Genki Haraguči. O necelú minútu mohol vyrovnať Eden Hazard, ale nepresadil sa, jeho strela skončila na žrdi. V 52. min naopak zvýšil na rozdiel dvoch gólov ďalekonosnou strelou Takaši Inui.

Belgičania mohli skórovať v 62. min, Romelu Lukaku zblízka hlavičkou minul bránku Japonska. „Červení diabli“ sa dočkali v 69. min, senzačne a so šťastím skóroval hlavičkou obranca Jan Vertonghen. Už o päť minút Belgičania zmazali manko a vyrovnali, Kavašimu hlavičkou zblízka prekonal Marouane Fellaini.

V závere boli aktívnejší hráči favorizovaného družstva, ale fantastické zákroky predviedol gólman Kavašima a udržal nerozhodný stav. Keď už sa zdalo, že zápas dospeje do predĺženia, udreli Belgičania, ich triumf stanovil v nadstavenom čase z kontry Nacer Chadli.

Zápas Belgicko - Japonsko v obrazoch Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Kevin De Bruyne sa teší z gólu Jana Vertonghena...

Belgicko – Japonsko 3:2 (0:0)
Góly: 69. Vertonghen, 74. Fellaini, 90.+ Chadli – 48. Haraguči, 52. Inui, ŽK: 40. Šibasaki (Japonsko), rozhodoval: Diedhiou (Sen.)
Belgicko: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (65. Chadli) – D. Mertens (65. Fellaini), E. Hazard – R. Lukaku
Japonsko: Kawašima – Sakaj, Jošida, Šódži, Nagatomo – Hasebe, Šibasaki (81. Jamaguči) – Haraguči (81. Honda), Kagawa, Inui – Osako

Hlasy po zápase (zdroje: ČT4, fifa.com, DPA):

Roberto Martinez, tréner Belgicka: „Musím pogratulovať Japonsku, ktoré odohralo fantastický zápas a nesmierne nám to sťažilo. Inkasovať z posledného protiútoku musí byť pre nich tragédia. Ukázala sa súdržnosť nášho tímu, dôležitý bol prínos striedajúcich hráčov, ktorí strhli aj ostatných.“

Akira Nišino, tréner Japonska: „Chceli sme vyhrať. Náš tím je dosť silný a Belgicku sa dokázal vyrovnať. V mojej mysli boli rôzne zámery a veril som, že zvíťazíme. Druhý polčas sme začali veľmi dobre, napokon sme však stratili náskok. Aj za stavu 2:0 sme ešte chceli streliť ďalší gól, mali sme aj príležitosti, ale Belgicko muselo zvýšiť úroveň svojej hry a to aj urobilo. Po rohovom kope v nadstavenom čase sme chceli rozhodnúť a ukončiť zápas. Neočakával som však takýto koniec.“

Kevin De Bruyne, stredopoliar Belgicka: „Vo futbale sa zakaždým vyskytnú náročné momenty. Aj za stavu 0:2 som veril, že máme šancu. Gól na 3:2 v 94. minúte ukázal, čo chce dosiahnuť náš tím. Chce vyhrať majstrovstvá sveta.“

8 debata chyba
Viac na túto tému: #MS 2018 vo futbale #belgickí futbalisti #japonskí futbalisti