Belgický suverén zdolal aj Anglicko, osemfinálový program je známy

Futbalisti Belgicka zvíťazili vo štvrtkovom zápase G-skupiny MS v Kaliningrade nad Anglickom 1:0, rozhodol o tom utešený gól Adnana Januzaja v druhom polčase.

28.06.2018 22:00 , aktualizované: 22:44
Adnan Januzaj, Jordan Pickford Foto: ,
Brankár Anglicka Jordan Pickford inkasuje gól po strele Belgičana Adnana Januzaja.
debata (2)

Stali sa tak bez straty bodu víťazmi skupiny a v osemfinále sa 2. júla v Rostove stretnú s Japonskom. Postup už pred týmto duelom mali istý aj Angličania, ktorí sa 3. júla v Moskve pobijú o postup do štvrťfinále s Kolumbiou.

Tréner Anglicka Gareth Southgate urobil oproti minulému zápasu v základnej zostave osem zmien, jeho belgický kolega Roberto Martinez deväť. Na lavičke zostali aj päťgólový Harry Kane, resp. štvorgólový Romelu Lukaku.

Štvrtok na MS v Rusku Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Belgický fanúšik sa stará o šou pred zápasom s...

G-skupina (Kaliningrad / Štadión Kaliningrad):

Anglicko – Belgicko 0:1 (0:0)

• Gól: 51. Januzaj, ŽK: 19. Tielemans, 33. Dendoncker (obaja Belgicko), rozhodoval: Skomina (Slovin.)
  • Anglicko: Pickford – P. Jones, Stones (46. Maguire), G. Cahill – Alexander-Arnold (79. Welbeck), Loftus-Cheek, Dier, Delph, Rose – Rashford, Vardy
  • Belgicko: Courtois – Dendoncker, Boyata, Vermaelen (74. Kompany) – Chadli, Fellaini, M. Dembélé, T. Hazard – Januzaj (86. Mertens), Batshuayi, Tielemans

V úvodných desiatich minútach dvakrát nebezpečne pohrozili Belgičania. Najprv v 6. minúte napriahol Tielemans, ktorého padajúcu strelu vytiahol spod hornej tyče Pickford. Potom nebezpečne dotieral Batshuayi, jeho dorážku ale z bránkovej čiary odkopol anglický obranca. Prvý náznak anglickej ofenzívy mal na svedomí Vardy, jeho hlavička po centri z pravej strany ale letela vedľa.

V 27. minúte sa k zakončeniu dostal Fellaini, jeho strelu k ľavej tyči odvrátil Alexander-Arnold. V prvom dejstve tomu chýbal väčší kumšt, šance sa nerodili, snahu síce hráči mali, ale obrany pracovali spoľahlivo.

„Červení diabli“ poriadne naložili pod kotol v 51. minúte, keď si Januzaj v rohu šestnástky šikovne zasekol Rosea, ešte si vylepšil pozíciu a krásnou strelou na vzdialenejšiu tyč otvoril skóre. V 66. minúte mohol vyrovnať Rashford, ktorého do samostatného úniku pekne vyslal Vardy, ale útočník Manchestru United obstrelom tesne minul pravú tyč. Ten istý hráč zaujal tiež v 81. minúte, keď z priameho kopu zo strednej vzdialenosti len tesne minul hornú žrď.

Onedlho sa po rohu dostala lopta k striedajúcemu Welbeckovi, ktorý vyslal krížnu strelu, belgická obrana ju ale zblokovala. Angličania v závere už otvorili hru a pritlačili, ale druhý gól mohli dostať v 89. minúte po rýchlej akcii súpera a tvrdej strele striedajúceho Mertensa.

V nadstavenom čase sa skóre už nezmenilo a Belgičania ako víťaz skupiny budú v boji o štvrťfinále čeliť jedinému ázijskému reprezentovi vo vyraďovacej fáze Japonsku.

Hlasy po zápase (zdroj: FIFA):

Roberto Martinez, tréner Belgicka: „Všetci sme hrali spoločne, chceli sme vyhrať spoločne. Myslím si, že víťazstvo dnes nebolo až také dôležité, samozrejme sme zaň radi. Dal som príležitosť viacerým novým hráčom. Výhra je dôsledok dobrého výkonu. Neviete si síce naplánovať ideálny scenár, vidíme, že viaceré futbalové krajiny už vypadli. Musíme sa pozerať na seba, sme opäť silnejší ako sme boli pred týmto zápasom. Budeme hrať proti Japonsku, musíme sa na to dobre pripraviť.“

Gareth Southgate, tréner Anglicka: "Myslím si, že to bol vyrovnaný zápas, v prvom polčase oni viac držali loptu. My sme ale mali šancu. Bol to dobrý test. Mám aj nejaké výhrady k našej hre, do vyraďovacej fázy musíme niektoré veci zlepšiť. Chceli sme zvíťaziť, ale duel vyraďovacej fázy bude pre nás najdôležitejší za uplynulú dekádu. Musíme sa dobre pripraviť. Hráči, ktorí dnes za nás hrali, odovzdali všetko.

Gary Cahill odkopáva loptu z bránkovej čiary. Foto: Reuters, MARKO DJURICA
Gary Cahill Gary Cahill odkopáva loptu z bránkovej čiary.

Eric Dier, kapitán Anglicka: „Chceme vyhrať každý zápas, takže sme nespokojní, že sme prehrali. Bolo to veľmi vyrovnané. Vytvorili sme si niekoľko šancí, musíme zlepšiť koncovku. Belgičania majú veľa kvalitných hráčov. Najdôležitejšie je, aby sme sa ešte zlepšili.“