Kostarika v závere obrala Švajčiarsko o body, Helvéti aj tak postúpili

Švajčiarsko remizovalo s Kostarikou 2:2 (1:0) v stredajšom večernom súboji v E-skupine na XXI. majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku.

27.06.2018 22:16
Švajčiarsko, futbal Foto: ,
Spokojní Švajčiarski futbalisti po postupe do osemfinále MS.

Tento výsledok v kombinácii s triumfom Brazílie nad Srbskom (2:0) znamená, že Švajčiari postúpili do osemfinále z druhého miesta a v úvode vyraďovacej časti budú ich súpermi Švédi. Zápas odohrajú 3. júla od 16.00 h SELČ v Petrohrade. Kostaričania s jedným bodom skončili na dne E-skupiny.

V Nižnom Novgorode sa ujali vedenia Švajčiari, keď po polhodine hry Blerim Džemaili prudkou strelou otvoril skóre. V 56. min vyrovnal Kendal Waston na 1:1.

Keď sa už zdalo, že sa skóre nebude meniť, prišiel turbulentný záver. Najprv v 88. min Josip Drmič poslal Švajčiarov do vedenia, ale v 3. min nadstaveného času si švajčiarsky brankár Yann Sommer strelil kuriózny vlastný gól po pokutovom kope Bryana Ruiza, keď sa lopty od brvna odrazilo do jeho hlavy a odtiaľ za bránkovú čiaru.

Kostarický úvod vzbudzoval rešpekt. Tri strely do priestoru bránky za 6 minút bolo viac ako tento stredoamerický zástupca vyprodukoval dokopy v predchádzajúcich dvoch zápasoch v Rusku.

V 10. min mohol otvoriť skóre Colindres, ktorého prudká strela z hranice šestnástky sa odrazila od brvna pred bránkovú čiaru. O deväť minút neskôr sa blysol Oviedo, ktorého pokus musel Sommer vyraziť na roh.

Mdlí Švajčiari sa prvýkrát k niečo poriadnemu dostali v ofenzíve až po polhodine hry a hneď bol z toho gól. Embolo hlavičkou priťukol Džemailimu a ten z ideálnej stredovej pozície z päťky nekompromisne napálil loptu do stredu kostarickej bránky – 1:0.

Už po troch minútach druhého polčasu mohol vyrovnať Campbell, ale v dobrej pozícii minul švajčiarsku bránku. V 56. min sa kostarickí hráči aj ich fanúšikovia predsa len dočkali prvého gólu na MS v Rusku. Campbell poslal loptu z rohu na hranicu päťky a tam najvyššie vyskočil Waston, ktorý hlavou nedal Sommerovi šancu – 1:1.

Potom prevzali iniciatívu Švajčiari a v 78. min sa takmer ujali vedenia. Hlavička striedajúceho Drmiča skončila na spojnici brvna a žrde kostarickej bránky. Útočník Borussie Mönchengladbach sa dočkal v 88. min, keď pohotovou strelou po prihrávke z krídelného priestoru zabezpečil priebežné vedenie pre už aj tak postupujúcich Švajčiarov.

Helvéti sa napokon druhého víťazstva na turnaji zatiaľ nedočkali. V nadstavenom čase sa kopal proti nim pokutový kop a brankár Sommer si po strele Ruiza stečoval loptu do siete.

Švajčiarsko – Kostarika 2:2 (1:0)
Góly: 31. Džemaili, 88. Drmič – 56. Waston, 90.+ Sommer (vlastný), ŽK: 37. Lichtsteiner, 75. Zakaria, 83. Schär – 12. Gamboa, 29. J. Campbell, rozhodoval: Turpin (Fr.)
Švajčiarsko: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Akanji, R. Rodríguez – Behrami (60. Zakaria), G. Xhaka – Shaqiri (81. Lang), Džemaili, Embolo – Gavranovič (69. Drmič)
Kostarika: K. Navas – Gamboa (90.+ I. Smith), G. González, J. Acosta, Waston, Oviedo – Colindres (81. Wallace), C. Borges, D. Guzmán (90.+ Azofeifa), Ruiz – J. Campbell

Vysmiaty Soul i Štokholm, uplakaný Berlín Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
Takto prežívali zápas Nemecko - Kórejská...

Hlasy po zápase /zdroj: DPA, FIFA, APA/:

Vladimir Petkovič, tréner Švajčiarska: „Súpera sme postavili na nohy. Všetci vieme, že to nebol náš najlepší deň. Som ale veľmi šťastný, že sme postúpili. Teraz máme šancu v osemfinále napraviť to, čo sa nám dnes nedarilo. Niekedy trochu lietame v oblakoch, musíme zostať nohami na zemi. Môjmu tímu verím.“

Oscar Ramirez, tréner Kostariky: „Bol to dnes náš posledný zápas. Škoda, že sme už nemohli postúpiť. Prvých 20–25 minút bolo z našej strane veľmi dobrých, potom sme trochu nechali hrať súpera. Ale nezaslúžili sme si prehrať, asi to je spravodlivý výsledok. Ešte neviem, či budem pokračovať na lavičke národného tímu.“

Blerim Džemajli, strelec gólu Švajčiarska: „Mám radosť z gólu, ale nie z nášho výkonu. Ten nebol dobrý, vieme hrať oveľa lepšie. Dovolili sme súperovi príliš veľa šancí a môžeme sa poďakovať brankárovi. Môžeme byť ešte prekvapením šampionátu. Kedy, keď nie teraz?“

Viac na túto tému: #MS 2018 vo futbale #švajčiarski futbalisti #kostarickí futbalisti