Radujú sa ôsmi, deviati smútia. Rekord vo vlastencoch i v počte penált

26.06.2018 08:50
Anglicko, Panama
MS vo futbale v Rusku. Autor: ,

Majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku (14. 6. - 15. 7.) majú za sebou záverečné kolo zápasov v A a B-skupine a opäť pribudlo niekoľko istôt, ale aj rekordných zápisov. Po 36 zápasoch má istotu postupu do osemfinále osem tímov. V abecednom poradí sú nimi: Anglicko, Belgicko, Chorvátsko, Francúzsko, Portugalsko, Rusko, Španielsko a Uruguaj.

Známe sú aj dve osemfinálové dvojice aj s časom a miestom výkopu: Uruguaj – Portugalsko (30. júna, 20.00 h v Soči) a Španielsko – Rusko (1. júla, 16.00 h v Moskve / Lužnikách).

Na cestu domov sa môžu baliť deviati účastníci ruského „mundialu“. K známej osmičke: Egypt, Kostarika, Maroko, Panama, Peru, Poľsko, Saudská Arábia a Tunisko pribudol v pondelok aj Irán, ktorý nevyužil historickú šancu na postup do vyraďovacej fázy. Z tohto výpočtu je zrejmé, že Poliaci sú dosiaľ jediným tímom z Európy a Peruánci zasa z Južnej Ameriky, ktorí sa predčasne lúčia s reprezentačným vrcholom štvorročného obdobia.

Pondelkové zápasy priniesli aj vylepšenie troch rekordných zápisov. Počet pokutových kopov stúpol už na dvadsať, pričom doterajším maximom bolo 18 z MS 1990, 1998 a 2002. A to sa majstrovstvá sveta ledva dostali do svojej druhej polovice.

Aktuálne porovnanie s MS 2014 v Brazílii je ešte extrémnejšie, pred 4 rokmi futbalisti zahrávali iba 13 tzv. jedenástok.

Ďalší rekord, aj keď zatiaľ iba vyrovnaný, sa týka vlastných gólov. Rus Denis Čeryšev v súboji proti Uruguaju bol už šiesty futbalista, ktorý strelil gól do siete svojho tímu na MS 2018. Vyrovnal sa tým rekord z MS 1998 vo Francúzsku.

Predchádzajúcimi nešťastníkmi s „vlastencami“ na MS v Rusku boli Aziz Bouhaddouz (Maroko), Aziz Behich (Austrália), Oghenekaro Etebo (Nigéria), Thiago Cionek (Poľsko) a Ahmed Fathy (Egypt).

Do tretice ešte jeden rekord ponúka aktuálny pohľad do štatistík MS 2018. Až 13 gólov doteraz padlo v tzv. nadstavenom čase, čiže po uplynutí 90 minút. Jedným z dôvodov tejto novinky je aj v priemere o dve minúty dlhšia prestávka ako na predchádzajúcich svetových šampionátoch.

Fanúšička Iránu pred zápasom s
		Portugalskom.
Fanúšička Portugalska pred zápasom s
		Iránom.
+21Ricardo Quaresma
		strieľa úvodný portugalský
		gól.

MS 2018 vo futbale v Rusku (14. 6.- 15. 7.) – stav pred utorkovými zápasmi v skupinovej fáze:

Istota postupu do osemfinále (8): Anglicko, Belgicko, Chorvátsko, Francúzsko, Portugalsko, Rusko, Španielsko a Uruguaj.

Istota odchodu domov pred osemfinále (9): Egypt, Irán, Kostarika, Maroko, Panama, Peru, Poľsko, Saudská Arábia a Tunisko.

Známe dvojice v osemfinále:

Uruguaj – Portugalsko (sobota 30. júna, 20.00 h v Soči)
Španielsko – Rusko (nedeľa 1. júla, 16.00 h v Moskve / Lužnikách)

#španielski futbalisti #MS 2018 vo futbale #portugalskí futbalisti #marockí futbalisti #iránski futbalisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku