Dráma v Saransku! Portugalci sa triasli o postup, Ronaldo nedal penaltu

Futbalisti Portugalska remizovali v pondelňajšom dueli 3. kola B-skupiny MS 2018 v Saransku s Iránom 1:1 a do osemfinále postúpili z druhého miesta. V ňom sa v sobotu 30. júna o 20.00 SELČ v Soči stretnú s Uruguajom.

25.06.2018 22:08 , aktualizované: 23:13
Cristiano Ronaldo Foto: ,
Cristiano Ronaldo po remíze s Iránom, po ktorej Portugalsko postúpilo z druhého miesta.
debata (3)

Prvý gól stretnutia padol v závere prvého polčasu z kopačky Portugalčana Ricarda Quaresmu. Na konečných 1:1 vyrovnal Karim Ansarifard až v nadstavenom čase. Remízový výsledok znamená, že Portugalsko postúpilo z druhej priečky B-skupiny do osemfinále a Irán obsadil nepostupové 3. miesto.

B-skupina (Saransk / Mordovia Arena):

Irán – Portugalsko 1:1 (0:1)

• Góly: 90.+ Ansarifard – 45. Quaresma, ŽK: 52. Hajsafi, 54. Azmoun –33. R. Guerreiro, 64. Quaresma, 80. Cristiano Ronaldo, rozhodoval: E. Cáceres (Par.), 44 442 divákov
  • Irán: Beiranvand – Rezaeian, M. Hosseini, Pouraliganji, Hajsafi (56. Mohammadi) – Ezatolahi (76. Ansarifard) – Taremi, Jahanbakhsh (70. Ghoddos), Ebrahimi, Amiri – Azmoun
  • Portugalsko: Rui Partrício – Cédric Soares, Pepe, José Fonte, R. Guerreiro – William Carvalho, Adrien Silva, Joao Mário (84. Joao Moutinho) – Quaresma (70. Bernardo Silva), André Silva, Cristiano Ronaldo
Pondelok na MS v Rusku Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Fanúšička Iránu pred zápasom s Portugalskom.

Zverenci trénera Fernanda Santosa v úvode vyraďovacej časti narazia na víťaza A-skupiny – Uruguaj. Iránci nevyužili šancu po prvý raz v histórii postúpiť zo základnej skupiny na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta. Ďalšiu osemfinálovú dvojicu vytvoria Rusko a Španielsko.

Cristiano Ronaldo do tretice nestrelil gól v 4. min, hoci už o minútu skôr vyskúšal pozornosť Beiranvanda. Joao Mário mohol otvoriť skóre v 9. min, ale z hranice šestnástky prestrelil odkrytú bránku po predchádzajúcom nedorozumení brankára s jedným z obrancov Iránu. Úvodná polhodinka patrila Portugalsku, ale kombinácie úradujúcich majstrov Európy zostali bez efektu aj preto, že nenachádzali Ronalda pred bránkou.

V 33. min Iránci zahrali signál z priameho kopu, no hlavička Ezatolahiho smerovala len do stredu bránky na pripraveného Ruia Patrícia. Na druhej strane v 40. min sa odhodlal k strele zdiaľky Ronaldo, Beiranvand s ňou nemal problémy. Na najkrajší moment I. polčasu si bolo treba počkať do 45. min. Quaresma z hranice šestnástky poslal loptu opačným falšom do vzdialenejšieho rohu súperovejj bránky a Beinavand nemal šancu – 1:0.

Ricardo Quaresma strieľa úvodný portugalský gól. Foto: Reuters, LUCY NICHOLSON
Ricardo Quaresma Ricardo Quaresma strieľa úvodný portugalský gól.

Z druhého polčasu uplynulo 5 minút, keď Ronaldo spadol v šestnástke Iránu a rozhodca po počiatočnom váhaní napokon až na základe štyroch pozretí na videu ukázal na biely bod. Superstrelec Portugalska si tentoraz nepočkal na pohyb brankára a Beiranvand mu jeho pokus vystihol.

Ronaldo sa po šiesty raz nedočkal gólu z pokutového kopu v štrnástom pokuse v portugalskom národnom tíme. Potom sa dlhé minúty nič vážne nedialo, ale v 80. min došlo k súboju medzi iránskym obrancom Pouraliganjim a Ronaldo, z ktorého Portugalčan na základe analýzy systémom VAR vyviazol so žltou kartou.

Videorozhodca bol v hre ešte raz, keď v druhej minúte nadstaveného času upozornil hlavného na ruku portugalského hráča v šestnástke a ten napokon odpískal pokutový kop aj na druhej strane. Karim Ansarifard ju premenil a vyrovnal na 1:1. Vzápätí prišla ďalšia iránska šanca na gól, ale ten už nepadol. Ázijský tím bol blízko postupu do osemfinále, ale napokon tam bude chýbať.

Hlasy (zdroj: FIFA.com, ČT Sport):

Fernando Santos (tréner Portugalska): „Najdôležitejší poznatok z tohto zápasu je naše pokračovanie v turnaji. Chcem zablahoželať kolegovi Queirozovi za skvelú prácu, ktorú odviedol s iránskym tímom. Sú výborne organizovaní, tvrdo pracujú a veria si. Začali sme tento zápas dobre, ale potom súper zmenil taktiku a začal viac prehusťovať priestor okolo Williama. Keď sme stratili kontrolu nad loptou, súper mal zrazu výhodu. Potom prišiel parádny gól Quaresmu a boli sme lepší až do nášho pokutového kopu. Neskórovali sme z neho, ale to je futbal, nie všetko sa perfektne vydarí. V závere sme opäť stratili kontrolu a dostali gól. Teraz sa musíme dobre pripraviť na vyraďovaciu fázu mentálne aj fyzicky bez ohľadu na meno súpera. Samozrejme, Uruguaj má vysokú kvalitu, špičkových hráčov a excelentný tím. To však platí aj o Portugalsku. Máme svoje zbrane a pokúsime sa o víťazstvo.“

Carlos Queiroz, tréner Iránu: „Bol to neuveriteľný zápas. Intenzívny, dramatický a plný emócií. Takto nejako by mohlo vyzerať finále MS. Nemôžem byť nespokojný, boli sme vyrovnaným súperom Portugalsku, čo je určite kandidát na záverečný zápas na šampionáte.“

Sklamaní futbalisti Iránu po remíze s... Foto: SITA/AP, Pavel Golovkin
Irán, sklamanie Sklamaní futbalisti Iránu po remíze s Portugalskom, ktorá poslala do osemfinále favorita.

Alireza Jahanbakhsh (stredopoliar Iránu): „Je to pre nás veľké sklamanie. Šance sme si utvorili, ale sme z nich neskórovali. Mali sme veľkú príležitosť aj na samom konci zápasu, mohli sme zvíťaziť. Každý mohol vidieť, že sme vydali zo seba to najlepšie, aby sme zvíťazili. Pochovali nás nepremenené šance.“

Ricardo Quaresma (útočník Portugalska, strelec gólu): „Myslím si, že sme to dobre zvládli. Dali sme gól, postúpili sme a teraz máme pár dní na odpočinok. Musíme pokračovať vo víťaznom nastavení, hoci si uvedomujeme silu Uruguajčanov. Majú silné mužstvo s veľkými individualitami. Podstatné bude dobre zregenerovať a čo najlepšie sa pripraviť na osemfinále.“