Salahov gól Egyptu nestačil. Saudi otočili zápas, udreli dvakrát v nadstavení

Futbalisti Saudskej Arábie vyhrali v pondelňajšom dueli A-skupiny futbalových MS nad Egyptom 2:1 a v tabuľke obsadili tretie miesto pred svojím súperom. O ich triumfe rozhodol Salem Al Dawsari v 95. minúte. Ani jeden z tímov už nemal pred zápasom šancu prebojovať sa do osemfinále turnaja.

25.06.2018 18:15 , aktualizované: 19:03
Saudská Arábia, Egypt Foto: ,
Futbalisti Saudskej Arábie oslavujú vyrovnávajúci gól do siete Egypta.

Vo Volgograde sa v 22. minúte najskôr presadil Egypťan Mohamed Salah, v šiestej minúte nadstavenia vyrovnal prvým gólom svojho tímu na prebiehajúcom šampionáte Salman Al Faraj z pokutového kopu.

Bola to už druhá penalta pre Saudov v zápase, prvú v 41. minúte Fahad Al Muwallad nepremenil. V 95. minúte potom Al Dawsari rozhodol o triumfe Saudov. Egypt tak nezískal v Rusku ani bod.

Príležitosť dostal v bránke „faraónov“ Essam El-Hadary a vo veku 45 rokov a 161 dní sa stal najstarším hráčom v histórii svetových šampionátov. Navyše, v 41. min chytil pokutový kop. Saudská Arábia obsadila v „áčku“ tretie miesto, Egypt je bez bodu posledný. Do osemfinále postúpil Uruguaj po víťazstve v pralelnom zápase nad domácim Ruskom 3:0.

Pondelok na MS v Rusku Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Fanúšička Iránu pred zápasom s Portugalskom.

A-skupina (Volgograd):

Saudská Arábia – Egypt 2:1 (1:1)

• Góly: 45.+ Al-Faraj (z pok. kopu), 90.+ Al-Dawsari – 22. Salah, ŽK: 45.+ Gabr, 86. Fathy (obaja Egypt), rozhodoval: Roldán (Kol.) 36 823 divákov
  • Saudská Arábia: Al Mosailem – Al-Breik, Osama Hawsawi, Motaz Hawsawi, Al-Shahrani – Bahebri (65. Asiri), Al-Faraj, Otayf, Al-Mogahwi, Al-Dawsari – Al-Muwallad (79. Al-Shehri)
  • Egypt: El-Hadary – Fathy, Gabr, Hegazi, Abdel-Shafy – Elneny, Hamed – Salah, Said (45.+ Warda), Trézéguet (81. Kahraba) – Mohsen

Otváracia štvrťhodina patrila Saudom. Loptu mali častejšie na kopačkách, no obrana súpera ich do žiadnej šance nepustila. V 15. minúte to preto Al Dawsari nepresne skúšal spoza šestnástky. Egypt sa spoliehal na rýchle protiútoky a z prvej strely na bránku hneď skóroval – v 22. minúte dostal Salah dlhý pas medzi stopérov a lobom si vychutnal brankára Al Mosailema.

Už o dve minúty neskôr sa situácia takmer identicky opakovala, Salah sa po úniku na hranici ofsajdu rútil sám na brankára, tentoraz ale jeho lob skončil vedľa bránky. Dvakrát z nebezpečnej vzdialenosti potom vystrelil mimo bránku Trezeguet.

V 41. minúte mali Saudi ideálnu možnosť vyrovnať po ruke obrancu v egyptskej šestnástke, ale Al Muwallad penaltu nepremenil, brankár El Hadary loptu vytlačil na brvno. V nadstavení dostali Saudi po faule na Al Muwallada druhú šancu z bieleho bodu a Al Faraj opravný pokus zvládol.

Saudi herne dominovali aj po zmene strán, v 54. minúte sa k odrazenej lopte dostal vnútri šestnástky Bahebri, no netrafil do odkrytej časti bránky. Vzápätí na druhej strane kontroval sľubnou šancou Trezeguet, ale ani jeho hlavička sa medzi tri žrde nevošla.

Držanie lopty bolo percentuálne jasne na strane Saudskej Arábie a vyústiť mohlo aj do gólového vyjadrenia, egyptský brankár El Hadary ale dvadsať minút pred koncom zlikvidoval nebezpečné hlavičky Al Moqahwiho a striedajúceho Asiriho.

V 77. minúte po egyptskom protiútoku zblokovala obrana nádejnú strelu Wardu na rohový kop. V závere sa neujal ani pokus Al Dawsariho z uhla, ale ten istý hráč v piatej minúte nadstavenia trafil presne k žrdi a posunul svoj tím na tretie miesto tabuľky.

Hlasy po zápase /zdroj: FIFA/

Salem Al Dawsari, strelec rozhodujúceho gólu S. Arábie: „Odohrali sme skvelý zápas a napokon sme dosiahli cenné víťazstvo. Dokázal som skórovať na svetovom śampionáte a som na to hrdý. Dúfali sme v postup zo skupiny, ale v prvom dueli sme nenaplnili očakávania a druhý sme si nezaslúžili prehrať.“

Osama Hawsawi, obranca Saudskej Arábie: „Získali sme tri body na majstrovstvách sveta, ktoré sa zapíšu do histórie saudsko-arabského futbalu. Odohrali sme vynikajúci zápas a podarilo sa nám zvíťaziť. Počas celého zápasu sme dokázali kontrolovať hrozbu Mohameda Salaha a jeho spoluhráčov.“

Essam El-Hadary, brankár Egypta: „Ospravedlňujem sa v mene celého tímu egyptskému ľudu za tri nezdary na majstrovstvách sveta. Snažili sme sa, ale šťastie nestálo pri nás – taký je futbal. Som aj tak hrdý na to, čo sme dosiahli, je to zásluha celého tímu .“