Srbi dali gól už v 5. minúte. V 2. polčase však Švajčiari otočili zápas

Futbalisti Švajčiarska výsledkovo zvládli aj druhý zápas na XXI. majstrovstvách sveta v Rusku (14. júna - 15. júla), keď v piatkovom dueli E-skupiny v Kaliningrade triumfovali nad Srbmi tesne 2:1.

22.06.2018 19:22 , aktualizované: 22:04
Xherdan Shaqiri Foto: ,
Xherdan Shaqiri sa teší z víťazného gólu proti Srbsku.
debata (12)

„Helvéti“ do turnaja vstúpili remízou s 5-násobnými majstrami sveta z Brazílie (1:1). V dueli s Balkáncami spočiatku „ťahali za kratší koniec“. Už v 5. min inkasovali po hlavičke Aleksandara Mitroviča, ale po zmene strán dokonale otočili zápas vo svoj prospech. V 52. min vyrovnal prudkou strelou z diaľky Granit Xhaka a tri body pre zverencov Vladimira Petkoviča zariadil v 90. min po rýchlom protiútoku Xherdan Shaqiri.

Srbi si mohli v prípade víťazstva zabezpečiť postup do osemfinále, prvý od MS 1998 vo Francúzsku, vtedy ešte pod hlavičkou Juhoslávie. Avšak, nestalo sa a zverenci Mladena Krstajiča tak budú musieť triumfovať v záverečnom vystúpení skupinovej fázy proti Brazílčanom.

Naopak, Švajčiari sú blízko postupu medzi šestnástku najlepších, keďže v treťom dueli „éčka“ nastúpia proti Kostaričanom, ktorí už nemajú šancu kvalifikovať sa do vyraďovačky.

Piatok na MS v Rusku Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Neymar sa pokúša presvedčiť rozhodcu, že má...

Srbsko – Švajčiarsko 1:2 (1:0)

Góly: 5. Mitrovič – 52. G. Xhaka, 90. Shaqiri, ŽK: 34. Milinkovič-Savič, 39. Milivojevič, 45. N. Matič, 87. Mitrovič – 90. Shaqiri, rozhodoval: Brych (Nem.)
Srbsko: Stojkovič – Ivanovič, Milenkovič, D. Tošič, Kolarov – N. Matič, Milivojevič (81. Radonjič) – Tadič, Milinkovič-Savič, Kostič (64. Ljajič) – Mitrovič
Švajčiarsko: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Akanji, R. Rodríguez – Behrami, G. Xhaka – Shaqiri, Džemaili (73. Embolo), Zuber (90.+ Drmič) – Seferovič (46. Gavranovič)

Hlasy (zdroje: SRF, RTS):

Granit Xhaka (stredopoliar Švajčiarska a strelec gólu): „Som plný emócii. Prvých 15 minút sme nehrali dobre, Srbom sa darilo, mali šance. Cez prestávku sa aj kričalo, neboli sme spokojní. A výsledok ste videli. Spravili sme veľký obrat. Dnes bol skvelý deň, samozrejme aj pre mňa. Tento triumf venujem svojej rodine, ktorá ma vždy podporovala.“

Xherdan Shaqiri (stredopoliar Švajčiarska a strelec gólu): „Ukázali sme výbornú morálku a charakter. Zaslúžili sme si zvíťaziť. Odo mňa sa veľa očakáva, toho som si bol vedomý a so svojím výkonom som spokojný. Zároveň som šťastný, že som gólom pomohol tímu k výhre.“

Mladen Krstajič (tréner Srbska): „Do zápasu sme vstúpili dobre. Vedeli sme, že to bude ťažké, ale napriek tomu sme do prestávky hrali tak, ako sme si predstavovali a predviedli sme viacero pekných útokov. Po zmene strán sme dostali veľmi naivný gól a obraz hry sa zmenil. V posledných desiatich minútach sme sa snažili riskovať, defenzívneho záložníka sme nahradili ofenzívnejším. Hrali sme na víťazstvo, keďže sme si uvedomovali, že v záverečnom dueli skupinovej fázy hráme s Brazíliou. Bohužiaľ, z protiútoku sme inkasovali druhý gól. Brazília je favorit na titul, ale nevzdáme sa, pretože aj tento protivník je zdolateľný. Urobíme všetko pre to, aby sme dosiahli postupový výsledok.“

Aleksandar Kolarov (obranca a kapitán Srbska): „Mali sme zápas vo svojich rukách, ale dopustili sme sa chyby, ktorá rozhodla o našej prehre. Jeden gól sme inkasovali po strele z diaľky, druhý z protiútoku, také niečo by sa nemalo stávať. Proti Brazílii nemáme čo stratiť, chceme vyhrať.“

Aleksandar Mitrovič (útočník a strelec jediného gólu Srbska): „Ako také deti sme si nechali streliť hlúpy a lacný gól na konci stretnutia. Sme veľmi sklamaní. Nemám slov. Namiesto toho, aby sme si postrážili výsledok, neviem, čo sa stalo. Bolo to z našej strany hlúpe. Proti Brazílii budeme hrať na víťazstvo. Nevzdávame sa. Kostarika aj Švajčiarsko ukázali, že aj s Brazíliou sa dá súperiť.“

12 debata chyba
Viac na túto tému: #MS 2018 vo futbale #srbskí futbalisti #švajčiarski futbalisti