Nevýrazní Portugalci ubránili tesné víťazstvo, rozhodol rekordér Ronaldo

Futbalisti Portugalska zvíťazili v stredajšom zápase B-skupiny MS nad Marokom 1:0. O jediný gól zápasu v moskovských Lužnikách sa v 4. minúte postaral Cristiano Ronaldo, keď hlavičkou prekonal Munira El Kajouiho. Pre Maroko je to druhá prehra na turnaji, po ktorej je už bez šance na postup.

20.06.2018 15:59 , aktualizované: 17:03
Cristiano Ronaldo Foto: ,
Cristiano Ronaldo otvára portugalské skóre proti Maroku.
debata (2)

Pre 33-ročného kanoniera to bol štvrtý zásah na tohtoročných MS a priebežne sa osamostatnil na čele tabuľky strelcov.

Kapitán Portugalska je so štyrmi gólmi priebežne najlepší strelec šampionátu. Bol to pre neho zároveň 85. gól v reprezentačnom drese, čím sa stal najlepším európskym reprezentačným strelcom. V celosvetovom rebríčku je pred ním iba Ali Daei z Iránu, ktorý zaznamenal 109 gólov v národnom tíme.

Portugalsko odohrá tretí zápas v B-skupine v pondelok 25. júna od 20.00 SELČ v Saransku proti Iránu, Maroko nastúpi v rovnakom čase v Kaliningrade proti Španielsku.

Streda na MS v Rusku Fotogaléria - 19 fotiek Všetky fotky
Fanúšik Portugalska pred zápasom s Marokom.

B-skupina (Moskva/Lužniki):

Portugalsko – Maroko 1:0 (1:0)

• Gól: 4. Cristiano Ronaldo, ŽK: 90.+ Adrien Silva – 40 Benatia, rozhodoval: Geiger (USA)
  • Portugalsko: Rui Patrício – Cédric Soares, Pepe, José Fonte, Guerreiro – Bernardo Silva (59. G. Martins), William Carvalho, Joao Moutinho (90.+ Adrien Silva), Joao Mário (70. B. Fernandes) – G. Guedes, Cristiano Ronaldo
  • Maroko: El Kajoui – Dirar, Benatia, M. Da Costa, Hakimi – El Ahmadi (86. Fajr), Boussoufa – Amrabat, Belhanda (75. Carcela-Gonzalez), Ziyech – Boutaib (69. El Kaabi)

Favorizované Portugalsko si lepší vstup do zápasu ani nemohlo želať. Už v 3. min si Cristiano Ronaldo naskočil na center Joaa Mountinha a otvoril skóre. CR7 mohol vzápätí zdvojnásobiť náskok Portugalcov, ale tesne minul.

Príležitosť na vyrovnanie malo aj Maroko, kapitán Mehdi Benatia hlavičkoval po rohovom kope presne, brankár Rui Patrício však jeho pokus pokryl. Portugalsko mohlo zvýšiť na 2:0 v závere prvého polčasu, Ronaldo poslal do jasnej šance Gonzala Guedesa, ten však zoči-voči Munírovi Mohandovi zlyhal.

Po zmene strán mohli Portugalci opäť skórovať, ale Guedes ani Ronaldo neboli úspešní. Maročania boli blízko k vyrovnaniu v 56., respektíve 57. minúte. Júnis Bilhand najprv vypálil z diaľky, potom sa dostal do zakončenia po centri Ziyecha, v oboch prípadoch sa vyznamenal Rui Patrício.

Oba tímy hrali ofenzívne, Benatia aj Ziyech však neboli presní, Ronaldo v závere z priameho kopu trafil iba múr. V poslednej minúte mal „bodový“ zápis na kopačke Ziyech, ktorý prenikol do šestnástky, jeho strelu však zblokoval Pepe a z následného rohového kopu Afričania nevyťažili nič. V nadstavenom čase mohol zariadiť bod pre Maroko Benatia, opäť však prestrelil.

Hlasy po zápase (zdroj: fifa.com):

Fernando Santos, tréner Portugalska: „Vyhrali sme, ale náš výkon nebol ideálny. Stratili sme kontrolu nad zápasom, pokazili veľa prihrávok a prišli o sebavedomie. Nedokážem to vysvetliť. Keď v zápase proti hráčom, aké má Maroko, nemáte loptu, dostanete sa do problémov. Máme silný tím, ale musíme sa zlepšiť. V obrane sme hrali dobre, ale je potrebné predviesť viac a mať väčšie držanie lopty. “

Hervé Renard, tréner Maroka: „Na moskovskom štadióne sme mali pocit, že hráme doma v Casablance, čo nám veľmi pomohlo. Žiaľ, na turnaji končíme. Po 20 rokoch sme sa kvalifikovali na MS a dokázali sme, že vieme hrať futbal.“

Cristiano Ronaldo, kapitán Portugalska: „Som šťastný, že som strelil gól, ale najdôležitejšou vecou je víťazstvo. Musíme sa koncentrovať na každý zápas, aby sme mohli napredovať.“