Sebavedomí Helvéti. Začnite nás brať vážne, varuje tréner Švajčiarska

Ako jediná nechýbala ani na jednom finálovom turnaji majstrovstviev sveta. Získala päť titulov. Najviac zo všetkých krajín. Futbalisti Brazílie vstúpili do turnaja v Rusku ako jeden z posledných favoritov. A spokojní vôbec neboli.

18.06.2018 17:51
Švajčiar Steven Zuber oslavuje svoj gól do... Foto: Reuters, MARKO DJURICA
futbal ms švajčiarsko Švajčiar Steven Zuber oslavuje svoj gól do siete Brazílie.

Prvý raz po štyridsiatich rokoch nevyhrali svoj úvodný zápas na šampionáte. V oboch prípadoch remizovali 1:1 a zaskočili ju európske tímy na Š.

Na majstrovstvách sveta 1978 Švédsko a v nedeľu v Rostove nad Donom Švajčiarsko. Hovoriť však o veľkej senzácii by bolo trochu pritiahnuté za vlasy. Za vyše dva roky v sérii 23 zápasov švajčiarsky tím prehral len jediný raz (v kvalifikácii s Portugalskom 0:2). V svetovom rebríčku mu patrí šiesta priečka.

„Dúfam, že teraz nás všetci už začnú brať vážne. Nás nie je ľahké zdolať,“ upozorňuje bosniansky tréner Švajčiarov Vladimir Petkovič.

S remízou bol spokojný, dokonca naznačil, že viac jeho tím nemohol získať. „Remíza bola naše maximum, čo sme mohli z tohto zápasu vydolovať. Brazília bola lepšia, mala viac šancí. Toto je pre nás skvelá pozícia pred ďalšími stretnutiami v skupine,“ zdôraznil Petkovič, ktorý označil za kľúčový fakt, že jeho tím udržal najväčšiu hviezdu Brazílčanov Neymara.

Všetko sa rozbehlo podľa očakávaného scenára. Kanárici vyleteli na súpera a prvá polovica prvého polčasu bola z ich strany ukážková. Výborný výkon zavŕšil parádnou gólovou strelou Philippe Coutinho a zdalo sa, že selecao kráča k prvým trom bodom.

Obrat priniesol úvod druhého polčasu, keď Steven Zuber na päťke odtlačil pred sebou brániaceho Škriniarovho parťáka zo stredu milánskej obrany Joaoa Mirandu, pohodlne vyskočil na Shaqiriho center z rohu a vyrovnal.

Brazílčania inkasovali gól po 527 minútach. Stále však neprehrali dvanásť stretnutí. Hlavný rozhodca, Mexičan Cesar Arturo Ramos Palazuelos gól konzultoval s videorozhodcom a verdikt už nezmenili, pokračovalo sa ďalej.

Tento moment rozladil brazílskeho kouča Titeho, podľa ktorého gólu predchádzal jasný faul, preto nemal platiť. Vzápätí však potvrdil, že rozhodcovia jeho tímu výhru nevzali.

„Nechcem ich viniť. Ani protestovať a hľadať výhovorky. Po góle sme sa nedokázali dostať do lepšieho tempa. Mali sme tlak i dosť striel i šancí, ale gól sme nedali. V ďalšom stretnutí musíme hrať lepšie, byť najmä presnejší,“ hodnotil brazílsky tréner.

Brazílčania brali pred stretnutím len víťazstvo, remíza sa im málila. „Nebol to pre nás ľahký zápas. Nabudúce však musíme hrať najmä tímovejšie,“ domnieva sa Coutinho.

V E-skupine Brazílčanov čaká v najbližšom stretnutí v piatok Kostarika v Petrohrade a Švajčiarov Srbsko v Kaliningrade.

Viac na túto tému: #švajčiarski futbalisti #Z Ruska píše Michal Zeman