SERIÁL: Keď Brazília bola jeden veľký chaos. Aj Nemcom jej prišlo ľúto

Hrať doma - pred vlastnými fanúšikmi, to je kopec stresu. Tlak z očakávania zväzuje nohy i myseľ.

08.06.2018 05:00
Copacabana Foto: ,
Brazílčania sledovali zápas aj na pláži Copacabana v Rio de Janeiro.

Spomínate si ešte na semifinálový duel na majstrovstvách sveta v Brazílii? Určite áno, takých zápasov predsa veľa nebolo. Domáci kanárici v ňom prehrali s Nemeckom 1:7. Poďme si spolu zaspomínať.

Keď príde na rad téma svetových šampionátov, domáce prostredie pomáha. Opýtajte sa Uruguajčanov (1930), Talianov (1934), Angličanov (1966), Nemcov (1974), Argentínčanov (1978) i Francúzov (1998), ktorí na svojej pôde oslavovali veľké triumfy.

Alebo aj Švédov (1958), Čiľanov (1962), či Kórejčanov (2002), ktorí na turnajoch, ktoré sami usporiadali, dosiahli životné výsledky. Ľudia im tlieskali.

Seriál: Z histórie MS

Už onedlho si planétu znovu podmaní futbal. Pravda.sk vám pri príležitosti blížiacich sa MS prináša seriál z histórie šampionátov. Spoznajte s nami príbehy slávnych i menej známych hrdinov. Všetky diely nájdete TU

ms rusko 2018

Vráťme sa do Brazílie. Bol 8. júl a celá krajina bola hore nohami. Ich miláčikovia boli na prahu veľkého úspechu, na ceste do finále stála už iba jedna prekážka. Silné Nemecko.

Najväčšia hviezda domácich, hráč na ktorého sa všetci spoliehali – Neymar, bol zranený. Kapitán, veľká osobnosť a líder – Thiago Silva, zasa vykartovaný? Problém? Nie pre sebavedomú Brazíliu, kto by ju len mohol poraziť? A doma, pred vlastnými fanúšikmi… Odpoveď príšla rýchlo.

Stalo sa to takto.

• Keď Thomas Muller otvoril skóre zápasu v 11. minúte po tom, ako ho domáca obrana nechala úplne nepovšimnutého, celá Brazília si spomenula na rok 1998. Aj vtedy si brazílska defenzíva nedala pozor na Zinedina Zidana. Dve rozdielne situácia, jedna emócia – prekvapenie.
  • Ale prišla 23. minúta a Nemci udreli znovu. Tentoraz Miroslav Klose na dvakrát prekonal domáceho gólmana – dal 16. gól na najvyššom fóre. Tento individuálny úspech však zanikol v šoku, ktorý prepukol na tribúnach.
  • Neubehla ani minúta a bolo 0:3. Po totálnom vyšachovaní obrany. Črtala sa bolestivejšia prehra, ako tá z roku 1950, kedy Brazílčania vo finále podľahli Uruguaju 1:2. Hralo sa v meste Rio de Janeiro a ľudia ho odvtedy nazývajú "Maracanazo“, alebo brazílska Hirošima.
  • Avšak to nie je ani zďaleka všetko. O dve minúty sa rozvlnila sieť po štvrtýkrát – opäť na tej istej strane. Historici sa v tej chvíli začínajú prehrabávať v štatistikách a informujú, že Brazília naposledy prehrala takýmto rozdielom v roku 1954. Komentátor ESPN Ian Durke už v tom mal jasno: v priamom prenose zahlásil, že šampionát sa pre domácich hráčov práve skončil.
  • Nemci naďalej útočili, preniknúť cez neexistujúcu obranu Brazílie nebol žiadny problém. A tak prišiel trest. Piaty gól a s ním hneď niekoľko rekordov. Tak napríklad: Brazília ich nedostala viac od roku 1938, žiadnemu tímu sa nepodarilo tak rýchlo streliť päť gólov, ako práve Nemcom, v jednom polčase inkasovalo toľkokrát jedine Haiti v roku 1974 v zápase proti Poľsku.
  • Ožívajú sociálne siete, prezident amerického futbalového zväzu Sunil Gulati ešte pred polčasovou prestávkou napísal na Twitteri: "Zúčastnil som sa na ôsmich šampionároch, ale ešte nikdy som nevidel tak skvelý výkon, ako práve podali Nemci. Neuveriteľné.“
  • Prišla prestávka a do nemeckej kabíny vošiel tréner Joachim Löw. A pokyn pre svojich zverencov bol zvláštny. Požiadal ich, aby zvoľnili. „Nechcem, aby ktokoľvek z vás spravil z Brazílčanov hlupákov,“ povedal. "Bolo pre mňa nepredstaviteľné, že by sme ich mali takto ponížiť,“ dodal neskôr.
  • Ale Nemci svoju prácu stále nedokončili. Brazílčania sa síce na ihrisko vrátili namotivovaní, mali niekoľko šancí, ale zakaždým stroskotali na Manuelovi Neuerovi. Až prišiel trest. Dvojnásobný – z kopačky André Schürrleho. To už neoslavovali ani samotní Nemci, ktorí sa prišli pozrieť na zápas.
  • V záverečnej minúte znížil Oscar. Najväčšiu radodsť z gólu mali asi Nemci, brazílske oči, ktoré zaplavili slzy na tribúnach, ho azda ani nezaregistrovali.

Zápas sa skončil. Hráči v žltom, ani ich fanúšikovia, nemohli uveriť tomu, čo sa počas uplynulých dvoch hodín stalo. Ležali na tráve, plakali, ospravedlňovali sa. "Chcel som priniesť šťastie mojim krajanom, ktorí to v živote vôbec nemajú ľahké. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám to. Chcem sa ospravedlniť všetkým Brazílčanom,“ povedal stredný obranca David Luiz.

"Je to najhoršia prehra v mojej futbalovej kariére, najhorší deň v živote,“ kajal sa aj tréner kanárikov Luiz Felipe Scolari. Neubehlo ani šesť dní a rezignoval.

Reakcia brazílskej tlače na prehru s Nemeckom Fotogaléria - 52 fotiek Všetky fotky

Webový portál BBC komentoval krutú prehru takto: "Štyri dni plakali nad tým, že nebude môcť hrať Nemyar. Teraz však budú dokonca života smútiť nad 8. júlom 2014, dňom, kedy bol brazílsky futbal zničený priamo v jeho srdci.“

"Na zozname veľkých športových kolapsov nenájdete jeden, ktorý by sa tomuto aspoň trochu podobal. Bol to zápas ako žiadny iný. Aj Nemci pochopili, že svoje góly by nemali veľmi oslavovať, boli akoby účastníci štátneho pohrebu,“ dodal BBC.

"Niečo podobné sa stáva raz za 100 rokov,“ povedal po zápase bývalý nemecký kapitán Michael Ballack pre ESPN.

Ordem e Progresso – poriadok a pokrok – píše sa na brazílskej vlajke. Pred štyrmi rokmi to bol na ihrisku neporiadok a chaos.