Futbalové MS budú strážiť aj kozáci, študenti v Moskve protestujú proti fanzóne

18.04.2018 16:42
Rostov, štadión
Štadión v Rostove s maskotom MS 2018. Autor: ,

O bezpečnosť na futbalových MS 2018 sa bude starať aj 200 kozákov. Miestne úrady v Rostove, ktorý privíta päť stretnutí šampionátu, nasadia 200 členov kozáckych skupín a 30 koní, informovala agentúra AP.

Kozáci budú pomáhať bezpečnostným zložkám v okolí štadióna a letiska.

„Privítať u nás šampionát je veľká česť aj zodpovednosť zároveň. Regionálna vláda vypracovala plán, ktorý zaistí, aby sa hostia a obyvatelia cítili bezpečne. Predstavíme tiež kozákov ako jedno z lákadiel regiónu,“ prezradil miestny politik Alexander Palatnij.

Študenti sa obrátia na súd

Študenti štátnej univerzity v Moskve vyjadrili protest proti vybudovaniu oficiálnej fanzóny vedľa ich školy. Podľa nich sa kvôli nej nebudú môcť plne sústrediť na štúdium.

V dvanásťmiliónovej ruskej metropole bude zóna pre fanúšikov iba pár metrov od univerzity.

„Ľudia budú kričať a oslavovať víťazstvá svojich tímov tu a my sa máme sústrediť na skúšky? Ako to máme robiť?,“ citovala 21-ročného študenta Igora agentúra DPA. Ten sa už niekoľko mesiacov snaží zabrániť postaveniu zóny pri škole.

Areál sa nachádza na kopci s názvom Sparrow Hills, s výhľadom na štadión Lužniki, kde sa bude hrať úvodný zápas MS a finále.

„V skutočnosti neexistuje horšie miesto, kde by sa dala umiestniť fanúšikovská zóna,“ uviedla Nadežda, ktorá rovnako študuje na univerzite a býva v neďalekej ubytovni.

Študenti a profesori spojili svoje sily a organizovali protesty, neskôr aj s podporou rektora, ale bezvýsledne. Demonštranti opakovane posielali listy na úrady mesta a zhromaždili približne 14.000 podpisov členov univerzity na petíciu proti zóne pre fanúšikov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Autor: Reuters, SERGEY PIVOVAROV

Aj keď opakovane žiadali prezidenta Vladimíra Putina o pomoc, nedostali od neho žiadnu odpoveď a rovnako ani od Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA.

Študenti veria, že teraz im môže pomôcť len súdny systém. Chcú sa totiž obrátiť na štátnu prokuratúru. Argumentujú tým, že organizátori turnaja porušili zákon. „Máme už len pár dní. Potom začnú stavebné práce a rovnako aj naše skúšky,“ poznamenal študent histórie Sergej.

#fanzóna #kozáci #MS 2018 vo futbale
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk