Rozhodcom na MS pomôže video. Infantino: Vieme napraviť veľké chyby

03.03.2018 14:22, aktualizované: 15:23
Videoasistent, VAR, rozhodca
Rozhodcovia sa na MS budú môcť opriet aj o videoasistenta. Autor: ,

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) oficiálne schválila využitie videoasistencie (Video Assistant Referees - VAR), ktorá bude aj súčasťou tohtoročných majstrovstiev sveta v Rusku. FIFA ešte musí formálne potvrdiť využitie VAR na svetovom šampionáte, urobiť by tak mala 16. marca na zasadnutí v Bogote.

Rozhodcovia budú môcť vidieť opakované zábery sporných situácií prvýkrát v histórii svetových šampionátov. Zavedenie tejto novinky do pravidiel futbalu potvrdili na sobotňajšom zasadnutí Rady Medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) vo švajčiarskom Zürichu.

„Toto rozhodnutie predstavuje novú éru vo futbale s videoasistenciou pre rozhodcov, ktorá pomôže zvýšiť integritu a spravodlivosť hry,“ napísala Rada v oficiálnom stanovisku. Sobotňajšie rozhodnutie patrí k najzásadnejším zmenám vo futbale od kodifikácie jeho základných pravidiel pred 155 rokmi.

Na MS 2014 v Brazílii arbitrom pomáhala technológia, ktorá skúmala, či lopta prešla celým objemom za bránkovú čiaru.

Šéf FIFA Gianni Infantino už dlho presadzoval, aby rozhodcom na MS pomáhali nové technológie. „VAR na MS určite pomôže mať spravodlivejśí turnaj. Ak sa stane veľká chyba, vieme ju napraviť,“ vyhlásil Infantino na tlačovej konferencii. Video podľa neho môže zvrátiť „jednoznačné a zrejmé chyby a rozhodcami nezachytené udalosti.“

Týkať sa môžu gólov, pokutových kopov, červených kariet a omyloch pri určení identity vinníka. „Aj keď súćasný systém VAR nie je dokonalý, musíme mať ambíciu dostať sa čo najbližšie k dokonalosti,“ dodal Infantino.

Skúšobné zavedenie videorozhodcov v Nemecku, Taliansku a Anglicku prinieslo aj sporné verdikty a malo zmiešané ohlasy. Aj preto Európska futbalová únia UEFA odmietla systém VAR využívať v budúcom ročníku Ligy majstrov

#videorozhodca #MS 2018 vo futbale
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk