Trpaslík mal hody. Dvojnásobných majstrov sveta z Uruguaja zdolal 3:1

14.06.2014 23:04
Joel Campbell, Kostarika
Kostaričan Joel Campbell bol jednoducho famózny. Autor: ,

Futbalisti Kostariky senzačne zvíťazili nad Uruguajčanmi 3:1 (0:1) v sobotňajšom zápase v D-skupine na XX. majstrovstvách sveta na štadióne Castelao v brazílskej Fortaleze.

Juhoameričania síce vyhrali prvý počas 1:0 zásluhou kanoniera Paríža Saint-Germain Edinsona Cavaniho, ktorý skóroval v 24. min z pokutového kopu nariadeného za faul Júniora Díaza na Diega Lugana, no druhé dejstvo patrilo jednoznačne futbalistom z Karibiku.

Najprv vyrovnal Joel Campbell, rozhodujúci gól strelil Óscar Duarte a poistku pridal striedajúci Marco Ureňa svojím prvým dotykom s loptou po príchode na ihrisko. Uruguaj je dvojnásobný bývalý svetový šampión, triumfoval na MS v rokoch 1930 a 1950.

V D-skupine je v sobotu ešte na programe duel Anglicko – Taliansko (Manaus, 24.00 h SELČ).

Uruguaj – Kostarika 1:3 (1:0)
Góly: 24. Cavani (z pok.kopu) – 54. Joel Campbell, 57. Duarte, 84. Ureňa, ŽK: 50. Lugano, 56. Gargano, 81. Cáceres, ČK: 90.+ Maxi Pereira (všetci Urug.) za faul, rozhodovali: Brych – Borsch, Lupp (všetci Nem.)
Uruguaj: Muslera – Maxi Pereira, Lugano, Godín, Céceres – Stuani, Arévalo Rios, Gargano (60. Álvaro González), Cristian Rodríguez (76. Abel Hernández) – Forlán (60. Lodeiro), Cavani
Kostarika: K. Navas – Gamboa, Ó. Duarte, Giancarlo González, Umaňa, Júnior Díaz – Bryan Ruiz (83. Ureňa), Borges, Tejeda (75. Cubero), Bolaňos (89. Barrantes) – Joel Campbell

Prvý väčší vzruch priniesla až 15. min. Uruguajčan Godín dal síce gól, ale rozhodca ho správne neuznal pre postavenie mimo hry zakončujúceho Juhoameričana. Už o minútu spálil tutovku Cavani, ktorému lopta dobre nesadla na volej. Skóre otvoril ten istý hráč bezpečne premenenou penaltou v 24. min.

V závere prvej časti takmer skóroval González, ale nepotrestal zaváhanie Musleru po rohovom kope Kostaričanov. Na druhej strane mal minútu pred koncom veľa práce s tečovanou strelou Forlána gólman Kostariky, ale vytlačil loptu spod brvna na roh.

Už po piatich minútach druhej časti mohol vyrovnať Duarte, ale jeho hlavičku zneškodnil Muslera a dorážka Kostaričana bola nepresná. O štyri minúty sa však Stredoameričania dočkali zaslúženého vyrovnania, nezadržateľne ľavačkou skóroval Joel Campbell. V 57. min Duarte z totožnej pozície ako pár minút predtým sa už hlavičkou nemýlil – 1:2.

Uruguajčanov knokautoval šesť minút pred koncom riadneho hracieho času tretím gólom striedajúci Ureňa.